Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Artykul 'Dlaczego Konnekt' jest juz do Waszej dyspozycji.
Konnekt | Forum > Inne > Archiwum > Konnekt > Propozycje
KV109
Wersja bez screenow. Prosze o krytyke, uwagi, propozycje zmian, etc. Prosze tez o dostarczanie mi na mail-a przykladow, jak ladnie moze wygladac Konnekt - porobcie screeny i przysylajcie.

Konnekt jest jednym z trzech najwazniejszych polskich komunikatorow na rynku. Jest z tej trojki najmniej rozpowszechnionym i najrzadziej uzywanym (typowe polskie nieporozumienie - to, co dobre, jest niedoceniane). Konnekt wyroznia sie zdecydowanie pozytywnie, dlatego trudno mi znalezc przyczyne jego malej popularnosci, oczywiscie inna niz jakis dziwny konserwatyzm. Wszyscy moi znajomi, ktorym polecilem ten program dosc szybko przerzucili sie na niego i mam nadzieje, ze tak tez bedzie z czytajacymi ten artykul smile.gif
Czas wiec przejsc do kwestii zasadniczej, mianowicie: dlaczego Konnekt? Konnekt jest najbardziej rozbudowanym i majacym najwiecej mozliwosci i opcji sposrod polskich komunikatorow. Moze sluzyc jako najprostszy messenger do wysylania komunikatow, lub jako rozbudowany komunikator z baza danych, skonfigurowany idealnie wg potrzeb uzytkownika.
Zacznijmy od rzeczy najwazniejszej - okna rozmowy. Zalozmy, ze kiedy rozmawiam z moja dziewczyna, chce miec jej zdjecie w tle tegoz okna, a kiedy staje sie ona on-line, zeby informowal mnie o tym jej glos z glosnikow. Podczepiamy zdjecie i plik z glosem do Konnekta, konfigurujemy i gotowe. Moze sie nieszczesliwie zdarzyc, ze akurat w tej chwili nie bedzie mnie przy komputerze [jem obiad, wyszedlem na zakupy, rozmawiam z ciocia przez telefon]. Dobrze by bylo, zeby moj komputer ja o tym poinformowal, piszac, ze jestem tymczasowo 'away', ale zaraz wracam, wiec zeby poczekala. Jeszcze prostsza rzecz do skonfigurowania, umozliwia nam to jedna z wtyczek Konnekta. Jesli to komus nie wystarcza i np chce, zeby wiadomosci od jego dziewczyny byly pisane specjalna czcionka i sygnalizowane specjalnym dzwiekiem, to oczywiscie tez nie ma problemu.
To byl przyklad praktyczny. W teorii wyglada to tak, ze mamy mozliwosc pelnej konfiguracji okna rozmowy kazdego uzytkownika z osobna, lacznie z czcionkami, dzwiekami, tlem rozmowy, etc. Do kadego kontaktu mozemy tez dopasowac... emotikony. O co chodzi? Rzecz w tym, ze do Konnekta mozemy sciagac zestawy emotikon, tak jak skorki czy style. W kazdym zestawie sa one oczywiscie zupelnie inne. Na razie nie ma ich do sciagniecia zbyt duzo, ale wsrod tych, ktore sa, jest pare godnych uwagi (dostepne sa rowniez emotikony z gadu-gadu). Raj dla tych, co to lubia, ja tam za emotikonami nie przepadam smile.gif
Warto wspomniec o jeszcze dwoch bardzo ciekawych opcjach. Po pierwsze, mamy mozliwosc sledzenia w oknie rozmowy statusow uzytkownika, to znaczy, ze kazda zmiana statusu i opisu zostanie tam 'odhaczona'. Jest to wygodne z wielu wzgledow - m.in. mozemy bezposrednio kopiowac opisy naszych znajomych. Po drugie, grupowanie wiadomosci. Na czym to polega? Ano na tym, ze zamiast dostac cos takiego:
PRINT SCREEN
Moj znajomy (22:22)
hej
Moj znajomy (22:22)
a
Moj znajomy (22:22)
co
Moj znajomy (22:22)
z
Moj znajomy (22:22)
tym?

dostaniemy:
PRINT SCREEN
Moj znajomy (22:22)
hej
a
co
z
tym?

Mam nadzieje, ze przyklad jest czytelny... To by bylo na tyle, jesli chodzi o okno rozmowy.
Lista kontaktow. Trudno sie tutaj oczywiscie spodziewac jakichs cudow, ale i tu znajdziemy pare uzytecznych innowacji. Najwazniejsza z nich jest tzw. ikonka aktywnosci. Otoz oprocz ikonki symbolizujacej statusy: dostepny, zaraz wracam i niedostepny, mamy jeszcze jedna: ikonke oznaczajaca, ze ktos co prawda ma status niedostepny, ale calkiem niedawno byl aktywny, czyli zmienil status lub opis. Jest to szalone udogodnienie: uzytkownicy z ta ikonka laduja na gorze listy, tuz pod dostepnymi. Nasz przykladowy chlopak od razu zauwazy, ze jego dziewczyna pojawila sie na internecie, nawet jesli bedzie chciala to ukryc statusem 'niewidoczny'.
Do tej pory, awaria komputera podczas rozmowy byla rownoznaczna z utrata nieprzeczytanych wiadomosci. W Konnekcie nie ma tego problemu: kazda wiadomosc, ktora nie zostala przeczytana przed wylaczeniem Konnekta, zostanie nam dostarczona ponownie przy nastepnym uruchomieniu. Mozemy wiec spokojnie zostawic Konnekta wlaczonego i puscic mlodszego brata do komputera, bez obawy, ze jakas wazna wiadomosc do nas nie dotrze, bo braciszek stwierdzil, ze Konnekt zajmuje mu za duzo RAMu smile.gif
Opcja 'ukryj status przed nim'. Jak latwo sie domyslic, sluzy ona do ukrycia statusu przed wybrana osoba. Uzytkownik, u ktorego to zaznaczymy, bedzie nas widzial jak niedostepnych bez opisu. Idealne dla gadatliwych ludzi, ktorych z jakichs powodow nie chcemy wyrzucac z listy (czlonkowie rodzimy, przelozeni) albo na osmieszenie kogos bez konsekwencji (ustawiamy opis na 'All Ganonim jest niesmacznym ogorkiem' po czym ukrywamy przed All'em status).
Wtyczka kNotify. Jest to wtyczka odpowiedzialna za wyswietlanie komunikatow w prawym dolnym rodu ekranu o wszystkim, co dzieje sie na liscie kontaktow i w oknie rozmowy. Jak mi sie wydaje, jej odpowiednik w innych komunikatorach generalnie kojarzony jest ze zbednym gadzetem, przeszkadzajacym podczas ogladania filmu. Do niedawna w Konnekcie wygladalo to podobnie. Ale od jakiegos czasu mowilo sie o modyfikacji kNotify, a kiedy w koncu ta modyfikacja stala sie faktem, przeszla moje najsmielsze oczekiwania. Pierwsza rzecz, klikalnosc. Na przyklad, komunikat: 'All Ganonim wyslal wiadomosc' jest 'zlinkowany', czyli mozemy na niego kliknac, a otworzy nam sie okno rozmowy. Sprawia to, ze wtyczka ta staje sie rzeczywiscie pomocna. Druga rzecz, to mozliwosc wylaczenia wtyczki przy aplikacjach pelnoekranowych (film, gra). Jak to dziala i ze jest to przydatne, nie musze chyba nikogo przekonywac. No i skorki, a raczej ich ilosc! Zapewniam tylko, ze ich nie brakuje i ze kazdy znajdzie odpowiednia dla swojego tematu windowsa...
Jeszcze jedna sprawa dotyczaca listy kontaktow. Jest to wlasciwie kosmetyczna rzecz, niemniej wygodna. Otoz jesli ktos wysyla do nas wiadomosc, jest to zaznaczane na liscie kontaktow migajaca ikonka. Mala rzecz, a cieszy. Kiedy uruchamiam Konnekta od razu widze, czy napisali do mnie Ci, na ktorych wiadomosc czekam smile.gif
Wszyscy kochamy lancuszki i tego typu mile wiadomosci od ludzi spoza listy kontaktow. Niestety, dzieki Konnektowi bedziemy mogli skonczyc z tym raz na zawsze... Jak? W bardzo prosty sposob. W odpowiednie okienko w konfiguracji wpisujemy np taki tekst: 'Niestety, w tej chwili nie mam czasu odpowiedziec na lancuszka. Jesli mozesz wyslij go pozniej, natomiast jezeli chcesz ze mna porozmawiac, wpisz haslo." A w oknie 'haslo' wpisujemy np 'Konnekciatko'. Czyli zadna osoba nie znajaca hasla i nie bedaca na naszej liscie kontaktow nie bedzie w stanie wyslac nam mesga... Czy to nie straszne?
SMSy. Konnekt umozliwia nam wybor bramki, z ktorej bedziemy korzystac. To znaczy, ze do polskich operatorow mozemy wysylac smsy z zagranicznych bramek. Dla mnie osobiscie to duze udogodnienie, bo czesto korzystam z 1rst WAP'a.
Okno wysylania smsow ma tez swoja osobna liste kontaktow, co znacznie ulatwia szybkie znalezienie szukanego numeru. Wyswietlane sa tez limity smsow na wszystkich bramkach.
Wiadomo, ze winamp jest programem, ktory tak jak komunikator chodzi na komputerze prawie bez przerwy. KPilot to wtyczka pozwalajaca na kontrolowanie Winampa (2 i 3) oraz Foobara z poziomu Konnekta. Dzieki niej podstawowe przyciski, play, stop, etc mozemy umiescic na dole listy kontaktow lub nawet w samym oknie rozmowy. Czyli mamy 2 w 1 i wreszcie nie musimy szukac tej malej ikonki winampa w taskbarze smile.gif
A teraz pare zdan, ktore beda holdem dla Olorina... o wtyczce jego autorstwa, ktora nosi nazwe kDodatki. Otoz ta niesamowita wtyczka potrafi: sprawdzac czy jest polaczenie z internetem, spingowac podane IP, wylaczyc i wygasic monitor oraz wysunac czytnik CD. A to wszystko korzystajac nawet ze skrotow klawiszowych. Wspaniale, czyz nie? smile.gif
Rozpoczynajac reasumowanie smile.gif Jak nietrudno sie domyslic z powyzszego tekstu, Konnekt oferuja bardzo duza ilosc opcji i mozliwosci konfiguracji. Tak, jak pisalem na poczatku, pociaga to za soba skomplikowanie programu. Oczywiscie zawsze jest to pewien minus, niemniej jednak zlagodzono go poprzez dwie rzeczy: wtyczke, ktora umozliwia eksport i import wszystkich ustawien programu (exPIMP), dzieki czemu wystarczy jednorazowo skonfigurowac program, oraz poprzez bardzo dobrze dobrane ustawienia domyslne, dzieki czemu, jesli ktos nie chce lub nie ma czasu zaglebiac sie w opcjach, moze go zostawic w wersji 'dziewiczej' - spokojnie wystarczy. Bardzo wazna i pozytywna cecha jest to, ze Konnekt swietnie wspolpracuje z systemami Microsoftu. Jest to program niezwykle stabilny oraz absorbujacy bardzo malo pamieci. Swobodnie mozemy go zostawic wlaczonego na czas wyjscia z domu, bez przeszkod moze tez dzialac w tle nawet podczas korzystania z 'ciezkich' aplikacji.
Konnekt jest dostepny jako wersja beta, jednak nazwa tej wersji jest bardzo mylaca. Zapewniam, ze nie znajdziecie tu zadnych niedorobek, niedopracowan czy bledow. Jest to program w pelni gotowy do powszechnego uzytku, a beta wersja oznacza, ze nie zostaly jeszcze zrealizowane wszystkie jego poczatkowe zalozenia. Dlatego tez czesto bedzie pojawiac sie nam wykrzyknik zachecajacy do rozpoczecia automatycznego upgrade'u, po ktorym w programie pojawia sie kolejne, nowe mozliwosci. Niestety, jak na razie Konnekt korzysta tylko z sieci gadu-gadu, trwaja prace nad dolaczeniem sieci Jabber/Tlen i z tego co mi wiadomo, sa one juz w zaawansowanej fazie. Program ten posiada niemal wszystkie funkcje innych polskich komunikatorow, a oprocz tego ma wiele wlasnych, bardzo ciekawych rozwiazan, z ktorych najwazniejsze staralem sie wam przedstawic. Jest bezkonkurencyjny jesli chodzi o stabilnosc oraz ilosc zuzywanej pamieci. Jest funkcjonalny i posiada dobrze zorganizowany interfejs. Jest ladny i ma dobry, profesjonalny design. Jest gotowy do sciagniecia. Http://www.konnekt.info/download.php.

KV109
Aule
Sama długość jest chyba wystarczająca. Ja takie wypracowania pisałem, jak miałem niezłe natchnienie. Gratuluje dla autora.
Ps. nie przeczytąłem całego bo ne mam czasu, więc może są jakieś błędy.
Olórin
QUOTE(KV109)
A teraz pare zdan, ktore beda holdem dla Olorina...

no bez przesady.....ten maly dodatek nie jest az tak wazny jak wiele innych wtyczek...... tongue.gif
SandmmaN
Chciałem przesłać swoje adnotacje dot. art'a na maila, ale za prośbą KV109 umieszczam je również na forum.

[quote=KV109]Konnekt jest jednym z trzech najwazniejszych polskich komunikatorow na rynku.[/quote]
Skąd te informacje? Był jakis ranking? Wydaje mi się, że podając takie dane należy się na coś powołać...

[quote=KV109]Jest z tej trojki najmniej rozpowszechnionym i najrzadziej uzywanym[/quote]
Czy to nie jest "masło maślane"? wink.gif

[quote=KV109](...)Dobrze by bylo, zeby moj komputer ja o tym poinformowal, piszac, ze jestem tymczasowo 'away', ale zaraz wracam, wiec zeby poczekala. Jeszcze prostsza rzecz do skonfigurowania, umozliwia nam to jedna z wtyczek Konnekta.[/quote]
Prawdę mówiąc nie wiem o czym jest tu mowa - poza skryptem "away" by BazylisZ (Sija) do K.Bota, niewiem jaki moduł potrafi samodzielnie informować innego usera z listy naszych kontaktów o czymkolwiek... Chyba, że chodzi o funkcję Autoaway (która po określonym czasie bezczynności zmienia nam status z Dostępnego na Zaraz wracam). Z kolei Autoaway to przecież nie jest osobna wtyczka... Prosze o wyjaśnienie.

[quote=KV109](...)mozemy sciagac zestawy emotikon(...) W kazdym zestawie sa one oczywiscie zupelnie inne.[/quote]
Wiem że się czepiam, ale kto powiedział ze w każdym zestawie emoty muszą być / są inne?

[quote=KV109]Nasz przykladowy chlopak od razu zauwazy, ze jego dziewczyna pojawila sie na internecie, nawet jesli bedzie chciala to ukryc statusem 'niewidoczny'.[/quote]
Czy K wykryje zmiane statusu z 'niedostepny' (bez opisu) na 'ukryty' (bez opisu)? Lub 'niedostepny'->'ukryty' (z takim samym opisem)? Prosze autorytety o wypowiedź wink.gif

[quote=KV109](...)kazda wiadomosc, ktora nie zostala przeczytana przed wylaczeniem Konnekta, zostanie nam dostarczona ponownie przy nastepnym uruchomieniu.[/quote]
Tego nie wiedziałem :oops: (a K'ya używam od ponad roku tongue.gif). Dzięki za informacje :mrgreen:

[quote=KV109](mowa o opcji ukrywania statusu przed konkretnym kontaktem - przyp. mój) (...) albo na osmieszenie kogos bez konsekwencji (ustawiamy opis na 'All Ganonim jest niesmacznym ogorkiem' po czym ukrywamy przed All'em status).[/quote]
Jak dla mnie, jest to troche "mało efektowny" przykład wykorzystania tej funkcji. Z drugiej strony dodaje tekstowi humoru wink.gif Niech ktoś jeszcze się wypowie - może jestem zbyt restrykcyjny pod względem takich rzeczy.

[quote=KV109]mowilo sie o modyfikacji kNotify, a kiedy w koncu ta modyfikacja stala sie faktem, przeszla moje najsmielsze oczekiwania. Pierwsza rzecz, klikalnosc.[/quote]
Doceniają to przede wszystkim osoby znające Konnekta od czasów gdy takiej funkcji nie bylo, a ich nie trzeba "nawracać" wink.gif (mam nadzieje).
Osoba korzystająca do tej pory z programu Gadu-Gadu, zna taką funkcjonalność i co najwyżej może sobie pomyśleć: "Biedni Konnektowcy, dopiero teraz to mają, dla mnie to żadna nowość - szkoda mi ich smile.gif". Z drugiej strony niewiem jak jest w Tlenie...
Trzeba pamiętać "pod kogo" pisany jest ów tekst.

[quote=KV109]No i skorki, a raczej ich ilosc![/quote]
KV109 już wie oco mi tu chodzi wink.gif

[quote=KV109]Wszyscy kochamy lancuszki i tego typu mile wiadomosci od ludzi spoza listy kontaktow.[/quote]
Możesz dodać słynny cytat: "czesc! skont klikash?" laugh.gif

[quote=KV109]A teraz pare zdan, ktore beda holdem dla Olorina...[/quote]
Również myślę że należy unikać takich sformułowań...

[quote=KV109]Bardzo wazna i pozytywna cecha jest to, ze Konnekt swietnie wspolpracuje z systemami Microsoftu.[/quote]
Napisane moim zdaniem na wyrost. K nie lubi się z win98, a robiony jest głownie z myślą o winXP (jeżeli się mylę to prosze mnie poprawić!).

[quote=KV109]Jest to program niezwykle stabilny(...)[/quote]
Jak już zaznaczyłem w rozmowie z KV109, uważam obecną stabilność za dobrą dla stadium "beta". Nie należy zapominać, że nawet wtyczki oficjalne, te dla których jest "firmowy" support, powodują problemy (które są oczywiście w miare możliwości eliminowane). Jak dla mnie, określenie "niezwykle stabilny" nie jest tu na miejscu. Brzmi również prowokująco (Przypuszczając, że ktoś przeczytawszy ów tekst, weźmie Konnekta "pod lupe", i może uważać za punkt honoru szukanie błędów itp. i "wywalenia" programu, co nie byłoby pomocne w promocji...).
Tak apropos stabilności: http://www.konnekt.info/forum/viewtopic.ph...er=asc&start=22.

[quote=KV109]Zapewniam, ze nie znajdziecie tu zadnych niedorobek, niedopracowan czy bledow.[/quote]
Znów: skąd te zapewnienia? Błędy są nie do uniknięcia! Niedopracowania drobne też są. Im bardziej program będzie rozbudowany, tym więcej okazji do błędów, to nic złego, jak na tak skromny "Konnektowy Team" myślę ze program i tak jest naprawde BARDZO dopracowany (ale nie można pisać ze nie ma błędów(!)). Przyczepi się do tego pierwszy lepszy czytelnik.

[quote=KV109]Jest bezkonkurencyjny jesli chodzi o stabilnosc(...)[/quote]
j.w.

[quote=KV109]Jest funkcjonalny i posiada dobrze zorganizowany interfejs. Jest ladny i ma dobry, profesjonalny design. Jest gotowy do sciagniecia.[/quote]
To wielokrotne powtórzenie "jest" jest zamierzone? Jeżeli nie, to myślę że kwalifikuje się błędu zwanego powtórzeniem (o ile dobrze pamiętam lekcje j.polskiego).

A teraz kilka milszych słów dla autora tekstu...
Moje uznanie dla KV109 za nakład pracy jaką włożył w napisanie art'a. Jak widać, pomagać można w najróżniejszy sposób i jesteś tego doskonałym przykładem! Oby takich ludzi było więcej smile.gif
Artykuł jest napisany przystępnie. Widoczna często subiektywność sprawia iż czytelnik z pewnością zauważy, iż autor pisze z przekonaniem o przedstawionych racjach.
Należy poprawić "polskie znaki", można dopracować też interpunkcję. Momentami brakuje jakiegoś słowa (występuje to chyba ze 2 razy).
Ogólnie jest nieźle wink.gif
Jeszcze raz dzięki!

Pozdrawiam,
Sand

DISCLAIMER: w/w post jest moją własną opinią (na wypadek jakby ktoś nie zauważył) wink.gif
Olórin
SandmmaN - generalnie zgadzam się z tobą
QUOTE
QUOTE
Konnekt jest jednym z trzech najwazniejszych polskich komunikatorow na rynku.

Skąd te informacje? Był jakis ranking? Wydaje mi się, że podając takie dane należy się na coś powołać...

chyba chodzi o ilosc plikow na gg3d
QUOTE
QUOTE

(mowa o opcji ukrywania statusu przed konkretnym kontaktem - przyp. mój) (...) albo na osmieszenie kogos bez konsekwencji (ustawiamy opis na 'All Ganonim jest niesmacznym ogorkiem' po czym ukrywamy przed All'em status).


Jak dla mnie, jest to troche "mało efektowny" przykład wykorzystania tej funkcji. Z drugiej strony dodaje tekstowi humoru Niech ktoś jeszcze się wypowie - może jestem zbyt restrykcyjny pod względem takich rzeczy.

humorystyczny[do pewnego stopnia] tekst jest jak najbardziej wskazany

QUOTE
QUOTE
Wszyscy kochamy lancuszki i tego typu mile wiadomosci od ludzi spoza listy kontaktow.


Możesz dodać słynny cytat: "czesc! skont klikash?"
dokladnie, jak wczoraj zajrzalem do histori rozmow odrzuconych to chyba sie z 2 minuty ladowalo(spis rozmow)

z ta stabilnoscia zgodzie sie ze nie jest az tak najlepiej, aczkolwiek nie wylatuje mi konnekt co chwile biggrin.gif

no i te powtorzenia 'jest' to mi sie od poczatku nie podobaly
case
QUOTE(SandmmaN)
QUOTE(KV109)
Nasz przykladowy chlopak od razu zauwazy, ze jego dziewczyna pojawila sie na internecie, nawet jesli bedzie chciala to ukryc statusem 'niewidoczny'.

Czy K wykryje zmiane statusu z 'niedostepny' (bez opisu) na 'ukryty' (bez opisu)? Lub 'niedostepny'->'ukryty' (z takim samym opisem)?

pewnie KV109 chodzilo o znaczek zapytania, czyli symbol aktywnosci na liscie kontaktow, ale rownie dobrze w zykrywaniem takiej zmiany radzi sobie kNotify [u mnie ze skryptem StatusNotify na kBocie, bo sam kNotify, chyba nie pokazuje opisow i ich zmian - mowie to na podstawie tego co czytam na forum, gdyz jak juz mowilem, kozystam [puki co] z powiadamiania przez skrypt]
hao
QUOTE
Czy K wykryje zmiane statusu z 'niedostepny' (bez opisu) na 'ukryty' (bez opisu)? Lub 'niedostepny'->'ukryty' (z takim samym opisem)? Prosze autorytety o wypowiedź


Od dłuższego już czasu serwer GG nie przekazuje takich zmian statusu, więc nikt się o tym nie dowie...

Co do artykułu, myślę że w niektórych miejscach jest zbyt "optymistyczny"... Takie teksty faktycznie prowokują do doszukiwania się błędów. Konnekt bardzo stabilny z pewnością nie jest, dlatego jest to niekończąca się beta smile.gif
Proponuję przy okazji zwrócić więcej uwagi na wtykę od SMSów, bo myślę, że to właśnie ona, obok konfigurowalności jest najmocniejszą stroną K.
case
QUOTE(hao)
QUOTE
Czy K wykryje zmiane statusu z 'niedostepny' (bez opisu) na 'ukryty' (bez opisu)? Lub 'niedostepny'->'ukryty' (z takim samym opisem)? Prosze autorytety o wypowiedź

Od dłuższego już czasu serwer GG nie przekazuje takich zmian statusu, więc nikt się o tym nie dowie...

no nie do konca... probowalem w domu zmieniac na 1 numerze status z niewidoczniego z opisem, na niewidoczny i niedostepny z identycznym opisem [losowo], natomiast na 2 numerze [w K] sprawdzalem rezultaty -> kNotify informuje o zmianie:
niewidoczny z opisem -> niewidoczny z opisem [opis ten sam oczywiscie],
niedostepny z opisem -> niewidoczny z opisem
jedynie przy zmianie niewidoczny z opisem -> niedostepny z opisem nie dostawalem zadnego powiadonienia... podobnie przy wszelskich zmianach bez opisu

wydaje mi sie, ze wszystko zalezy od klienta, bo ja testowalem Miranda -> Konnekt, z powyzszymi rezultatami, ale jak poprosilem kumpla, aby wykonal [na GG :? ] podobne zmiany statusow, to K nie wykryl juz zupelnie zadnej z nich [oprocz zmiany opisu, lub jego zanik]

tak wiec nie do konca hao masz racje :oops:
bakerss
hmmmm artykuł taki wsam raz bez lania wody tylko do opisu każdej wtyczki jakiś screen bo efekt wizualny jest bardzo ważny smile.gif

update: Gdzie jest kLAN ???
KV109
[quote=KV109]Konnekt jest jednym z trzech najwazniejszych polskich komunikatorow na rynku.[/quote]

Skąd te informacje? Był jakis ranking? Wydaje mi się, że podając takie dane należy się na coś powołać...

Podstawa do takiego stwierdzenia jest ilosc miejsca poswiecona Konnektowi na serwisach gg3d.com oraz gadu-gadu.org. Mysle, ze jest to rzecz na tyle niekontrowersyjna, ze nie trzeba tu nic zmieniac.

[quote=KV109]Jest z tej trojki najmniej rozpowszechnionym i najrzadziej uzywanym[/quote]

Czy to nie jest "masło maślane"? wink.gif

Nie! ICQ jest bardzo znane w Polsce, ale uzywane wcale nie jest tak czesto!

[quote=KV109](...)Dobrze by bylo, zeby moj komputer ja o tym poinformowal, piszac, ze jestem tymczasowo 'away', ale zaraz wracam, wiec zeby poczekala. Jeszcze prostsza rzecz do skonfigurowania, umozliwia nam to jedna z wtyczek Konnekta.[/quote]

Prawdę mówiąc nie wiem o czym jest tu mowa - poza skryptem "away" by BazylisZ (Sija) do K.Bota, niewiem jaki moduł potrafi samodzielnie informować innego usera z listy naszych kontaktów o czymkolwiek... Chyba, że chodzi o funkcję Autoaway (która po określonym czasie bezczynności zmienia nam status z Dostępnego na Zaraz wracam). Z kolei Autoaway to przecież nie jest osobna wtyczka... Prosze o wyjaśnienie.

Chodzi o skrypt 'away' w kBocie. Umozliwia on dokladnie to, co napisalem.

[quote=KV109](...)mozemy sciagac zestawy emotikon(...) W kazdym zestawie sa one oczywiscie zupelnie inne.[/quote]
Wiem że się czepiam, ale kto powiedział ze w każdym zestawie emoty muszą być / są inne?

A nie sa? smile.gif Oczywiscie, ze moga byc takie same, ale prawdopodobienstwo takiego zdarzenia jest na tyle male, ze pozwolilem sobie tak napisac. To nie matematyka!

[quote=KV109]Nasz przykladowy chlopak od razu zauwazy, ze jego dziewczyna pojawila sie na internecie, nawet jesli bedzie chciala to ukryc statusem 'niewidoczny'.[/quote]
Czy K wykryje zmiane statusu z 'niedostepny' (bez opisu) na 'ukryty' (bez opisu)? Lub 'niedostepny'->'ukryty' (z takim samym opisem)? Prosze autorytety o wypowiedź wink.gif

Ta kwestia zostala juz wyjasniona. W kazdym razie ten fragment tekstu jest sformulowany na tyle ogolnie, zeby nikt nie mogl sie przyczepic.

[quote=KV109](...)kazda wiadomosc, ktora nie zostala przeczytana przed wylaczeniem Konnekta, zostanie nam dostarczona ponownie przy nastepnym uruchomieniu.[/quote]
Tego nie wiedziałem :oops: (a K'ya używam od ponad roku tongue.gif). Dzięki za informacje :mrgreen:

Cala przyjemnosc po mojej stronie smile.gif

[quote=KV109](mowa o opcji ukrywania statusu przed konkretnym kontaktem - przyp. mój) (...) albo na osmieszenie kogos bez konsekwencji (ustawiamy opis na 'All Ganonim jest niesmacznym ogorkiem' po czym ukrywamy przed All'em status).[/quote]
Jak dla mnie, jest to troche "mało efektowny" przykład wykorzystania tej funkcji. Z drugiej strony dodaje tekstowi humoru wink.gif Niech ktoś jeszcze się wypowie - może jestem zbyt restrykcyjny pod względem takich rzeczy.

Mysle, ze nie jest to na tyle razace, zeby to usuwac. Ale jesli masz pomysl na lepszy przyklad, to wal smile.gif

[quote=KV109]mowilo sie o modyfikacji kNotify, a kiedy w koncu ta modyfikacja stala sie faktem, przeszla moje najsmielsze oczekiwania. Pierwsza rzecz, klikalnosc.[/quote]
Doceniają to przede wszystkim osoby znające Konnekta od czasów gdy takiej funkcji nie bylo, a ich nie trzeba "nawracać" wink.gif (mam nadzieje).
Osoba korzystająca do tej pory z programu Gadu-Gadu, zna taką funkcjonalność i co najwyżej może sobie pomyśleć: "Biedni Konnektowcy, dopiero teraz to mają, dla mnie to żadna nowość - szkoda mi ich smile.gif". Z drugiej strony niewiem jak jest w Tlenie...
Trzeba pamiętać "pod kogo" pisany jest ów tekst.

Tu prawdopodobnie beda zmiany, gdyz racja Sanda jest bezsporna.

[quote=KV109]No i skorki, a raczej ich ilosc![/quote]
KV109 już wie oco mi tu chodzi wink.gif

[Chodzi o to, ze Konnekt nie jest 'skinowalny', a slowo 'skorki' sugeruja ta ceche.] Przemyslalem ta kwestie i... w Konnekcie jest ta sama terminologia. Slowo 'skorki' mozna by zamienic na 'schematy' czy 'style', ale ta nazwa nie jest tak odpowiednia. Niemniej prosze o wypowiedzi na ten temat, bo sam nie jestem zdecydowany.

[quote=KV109]Wszyscy kochamy lancuszki i tego typu mile wiadomosci od ludzi spoza listy kontaktow.[/quote]
Możesz dodać słynny cytat: "czesc! skont klikash?" laugh.gif

A moze dodam biggrin.gif

[quote=KV109]A teraz pare zdan, ktore beda holdem dla Olorina...[/quote]
Również myślę że należy unikać takich sformułowań...

Kurcze, no niech juz wam bedzie, wywale to, jak wam sie ten joke nie podoba wink.gif

[quote=KV109]Bardzo wazna i pozytywna cecha jest to, ze Konnekt swietnie wspolpracuje z systemami Microsoftu.[/quote]
Napisane moim zdaniem na wyrost. K nie lubi się z win98, a robiony jest głownie z myślą o winXP (jeżeli się mylę to prosze mnie poprawić!).

[quote=KV109]Jest to program niezwykle stabilny(...)[/quote]
Jak już zaznaczyłem w rozmowie z KV109, uważam obecną stabilność za dobrą dla stadium "beta". Nie należy zapominać, że nawet wtyczki oficjalne, te dla których jest "firmowy" support, powodują problemy (które są oczywiście w miare możliwości eliminowane). Jak dla mnie, określenie "niezwykle stabilny" nie jest tu na miejscu. Brzmi również prowokująco (Przypuszczając, że ktoś przeczytawszy ów tekst, weźmie Konnekta "pod lupe", i może uważać za punkt honoru szukanie błędów itp. i "wywalenia" programu, co nie byłoby pomocne w promocji...).
Tak apropos stabilności: http://www.konnekt.info/forum/viewtopic.ph...er=asc&start=22.

Uspokoje te sformulowania tak, zeby nie byly prowokujace. Usprawiedliwiam sie, ze u mnie Konnekt dziala dokladnie tak, jak napisalem, jednak uzywalem go tylko na WinXP.

[quote=KV109]Zapewniam, ze nie znajdziecie tu zadnych niedorobek, niedopracowan czy bledow.[/quote]
Znów: skąd te zapewnienia? Błędy są nie do uniknięcia! Niedopracowania drobne też są. Im bardziej program będzie rozbudowany, tym więcej okazji do błędów, to nic złego, jak na tak skromny "Konnektowy Team" myślę ze program i tak jest naprawde BARDZO dopracowany (ale nie można pisać ze nie ma błędów(!)). Przyczepi się do tego pierwszy lepszy czytelnik.

Oczywiscie masz racje, to tez ulegnie zmianie.

[quote=KV109]Jest bezkonkurencyjny jesli chodzi o stabilnosc(...)[/quote]
j.w.

[quote=KV109]Jest funkcjonalny i posiada dobrze zorganizowany interfejs. Jest ladny i ma dobry, profesjonalny design. Jest gotowy do sciagniecia.[/quote]
To wielokrotne powtórzenie "jest" jest zamierzone? Jeżeli nie, to myślę że kwalifikuje się błędu zwanego powtórzeniem (o ile dobrze pamiętam lekcje j.polskiego).

...jest zamierzone smile.gif Niemniej, jesli az tak ta stylistyka przeszkadza, inaczej to sformuluje.

Wielkie dzieki dla Sanda za cytowany post! Na pewno sie odwdziecze smile.gif
hao
Jako potwierdzenie konfigurowalności można podać, że Konnekt w wersji pełnej posiada około 200-300 (w zależności od ilości wtyczek) zmienialnych pól w konfiguracji! Możecie sprawdzić u siebie exPiMPem biggrin.gif
KV109
Pozwole sobie prawie dokladnie zacytowac zdanie Hao smile.gif
KV109
Prosilbym o poinformowanie mnie o zauwazonych bledach interpunkcyjnych czy literowkach.

Konnekt jest jednym z trzech najważniejszych polskich komunikatorów na rynku. Jest z tej trójki najmniej rozpowszechnionym i najrzadziej używanym (typowe polskie nieporozumienie - to, co dobre, jest niedoceniane). Konnekt wyróżnia się zdecydowanie pozytywnie, dlatego trudno mi znaleźć przyczynę jego malej popularności, oczywiście inną niż jakiś dziwny konserwatyzm. Wszyscy moi znajomi, którym poleciłem ten program szybko przerzucili się na niego i mam nadzieję, ze tak też będzie z czytającymi ten artykuł smile.gif
Czas więc przejść do kwestii zasadniczej, mianowicie: dlaczego Konnekt? Konnekt jest najbardziej rozbudowanym i mającym najwięcej możliwości i opcji spośród polskich komunikatorów. Może służyć jako najprostszy messanger do wysyłania komunikatów lub jako rozbudowany komunikator z bazą danych, skonfigurowany idealnie według potrzeb użytkownika.
Zacznijmy od rzeczy najważniejszej - okna rozmowy. Załóżmy, że kiedy rozmawiam z moją dziewczyną, chce mieć jej zdjęcie w tle tegoż okna, a kiedy staje się dostępna, żeby informował mnie o tym jej głos z głośników. Podczepiamy zdjęcie i plik z głosem do Konnekta, konfigurujemy i gotowe. Może się nieszczęśliwie zdarzyć, że akurat nie będzie mnie przy komputerze (jem obiad, wyszedłem na zakupy, nie chce mi się z nią gadać). Dobrze by było, żeby mój komputer ją o tym poinformował, pisząc, ze jestem tymczasowo 'away', ale zaraz wracam i proszę, żeby poczekała. Jeszcze prostsza rzecz do skonfigurowania, umożliwia nam to jedna z wtyczek Konnekta. Jeśli to komuś nie wystarcza i np. chce, żeby wiadomości od jego dziewczyny były pisane specjalną czcionką i sygnalizowane specjalnym dźwiękiem, to oczywiście też nie ma problemu.
To był przykład praktyczny. W teorii wygląda to tak, ze mamy możliwość pełnej konfiguracji okna rozmowy każdego użytkownika z osobna, łącznie z czcionkami, dźwiękami, tłem rozmowy, etc. Do każdego kontaktu możemy tez dopasować... emotikony. O co chodzi? Rzecz w tym, ze do Konnekta możemy ściągać zestawy emotikon, tak jak skórki czy style. W każdym zestawie są one oczywiście zupełnie inne. Na razie nie ma ich do ściągnięcia zbyt dużo, ale wśród tych, które są, jest kilka godnych uwagi (dostępne są również emotikony z Gadu-gadu). Raj dla tych, co to lubią, ja tam za emotikonami nie przepadam smile.gif
Warto wspomnieć o jeszcze dwóch bardzo ciekawych opcjach. Po pierwsze, mamy możliwość śledzenia w oknie rozmowy statusów użytkownika, to znaczy, ze każda zmiana statusu i opisu zostanie tam 'odhaczona'. Jest to wygodne z wielu względów - m.in. możemy bezpośrednio kopiować opisy naszych znajomych. Po drugie, grupowanie wiadomości. Na czym to polega? Ano na tym, ze zamiast dostać cos takiego:
PRINT SCREEN
Moj znajomy (22:22)
hej
Moj znajomy (22:22)
a
Moj znajomy (22:22)
co
Moj znajomy (22:22)
z
Moj znajomy (22:22)
tym?

dostaniemy:
PRINT SCREEN
Moj znajomy (22:22)
hej
a
co
z
tym?

Mam nadzieje, ze przykład jest czytelny... To by było na tyle, jeśli chodzi o okno rozmowy.
Lista kontaktów. Trudno się tutaj oczywiście spodziewać jakichś cudów, ale i tu znajdziemy parę użytecznych innowacji. Najważniejszą z nich jest tzw. ikonka aktywności. Otóż oprócz ikonki symbolizującej statusy: dostępny, zaraz wracam i niedostępny, mamy jeszcze jedna: ikonkę oznaczająca, że ktoś co prawda ma status niedostępny, ale całkiem niedawno był aktywny, czyli zmienił status lub opis. Jest to szalone udogodnienie: użytkownicy z ta ikonką lądują na górze listy, tuż pod dostępnymi. Nasz przykładowy chłopak od razu zauważy, że jego dziewczyna pojawiła się na internecie, nawet, jeśli będzie chciała to ukryć statusem 'niewidoczny'.
Do tej pory, awaria komputera podczas rozmowy była równoznaczna z utratą nie przeczytanych wiadomości. W Konnekcie nie ma tego problemu: każda wiadomość, która nie została przeczytana przed wyłączeniem Konnekta, zostanie nam dostarczona ponownie przy następnym uruchomieniu. Możemy więc spokojnie zostawić Konnekta włączonego i puścić młodszego brata do komputera, bez obawy, ze jakaś ważna wiadomość do nas nie dotrze, bo braciszek stwierdził, ze Konnekt zajmuje mu za dużo RAMu smile.gif
Wtyczka kNotify.
Wtyczka kNotify. Jest to wtyczka odpowiedzialna za wyświetlanie komunikatów w prawym dolnym rogu ekranu o wszystkim, co dzieje się na liście kontaktów i w oknie rozmowy. Wśród swoich odpowiedników wyróżnia się ona możliwością automatycznego wyłączania jej podczas działania aplikacji pełnoekranowych (film, gra). Warto nadmienić też o sporej ilości skórek możliwych do ściągnięcia (niektóre zwracają uwagę naprawdę starannym wykonaniem), łatwo więc znajdziemy pasującą do naszego schematu Windowsa.
Opcja 'ukryj status przed nim'. Jak łatwo się domyślić, służy ona do ukrycia statusu przed wybraną osoba. Użytkownik, u którego to zaznaczymy, będzie nas widział jako niedostępnych bez opisu. Idealne dla gadatliwych ludzi, których z jakichś powodów nie chcemy wyrzucać z listy (członkowie rodziny, przełożeni) albo na zażartowanie z kogoś bez konsekwencji (ustawiamy opis na 'All Ganonim jest niesmacznym ogórkiem' po czym ukrywamy przed All'em status).
Jeszcze jedna sprawa dotycząca listy kontaktów. Jest to właściwie kosmetyczna rzecz, niemniej wygodna. Otóż jeśli ktoś wysyła do nas wiadomość, jest to zaznaczane na liście kontaktów migająca obok nadawcy ikonką. Mała rzecz, a cieszy. Kiedy uruchamiam Konnekta, od razu widzę, czy napisali do mnie Ci, na których wiadomość czekam smile.gif
Wszyscy kochamy łańcuszki i tego typu mile wiadomości od ludzi spoza listy kontaktów (‘Czesc!! Skont klikash?? Z Rzywca...). Niestety, dzięki Konnektowi będziemy mogli skończyć z tym raz na zawsze... Jak? W bardzo prosty sposób. W odpowiednie okienko w konfiguracji wpisujemy np. taki tekst: 'Niestety, w tej chwili nie mam czasu odpowiedzieć na łańcuszka. Jeśli możesz wyślij go później, natomiast jeżeli chcesz ze mną porozmawiać, wpisz hasło." A w oknie 'hasło' wpisujemy np. 'Konnekciątko'. Czyli żadna osoba nie znająca hasła i nie będąca na naszej liście kontaktów nie będzie w stanie wysłać nam mesga... Czy to nie straszne?
SMSy. Konnekt umożliwia nam wybór bramki, z której będziemy korzystać. To znaczy, że do polskich operatorów możemy wysyłać SMSy z zagranicznych bramek. Dla mnie osobiście to duże udogodnienie, bo często korzystam z 1rst WAP'a.
Okno wysylania smsow ma tez swoja osobna liste kontaktow, co znacznie ulatwia szybkie znalezienie szukanego numeru. Wyswietlane sa tez limity smsow na wszystkich bramkach.
Wiadomo, ze winamp jest programem, ktory tak jak komunikator chodzi na komputerze prawie bez przerwy. KPilot to wtyczka pozwalajaca na kontrolowanie Winampa (2 i 3) oraz Foobara z poziomu Konnekta. Dzieki niej podstawowe przyciski, play, stop, etc mozemy umiescic na dole listy kontaktow lub nawet w samym oknie rozmowy. Czyli mamy 2 w 1 i wreszcie nie musimy szukac tej malej ikonki winampa w taskbarze smile.gif
KDodatki. Ten gadżet potrafi zrobić kilka zabawnych rzeczy: sprawdzać czy jest połączenie z internetem, ‘spingować’ podane IP, wyłączyć i wygasić monitor oraz wysunąć czytnik CD. A to wszystko korzystając nawet ze skrótów klawiszowych. Wspaniałe, czyż nie? smile.gif
Rozpoczynając reasumowanie smile.gif Jak nietrudno się domyślić z powyższego tekstu, Konnekt oferują bardzo dużą ilość opcji i możliwości konfiguracji (w pełnej wersji, w zależności od ilości zainstalowanych wtyczek, posiada ok. 250 pól konfiguracji!). Tak, jak pisałem na początku, pociąga to za sobą skomplikowanie programu. Oczywiście zawsze jest to pewien minus, niemniej jednak złagodzono go poprzez dwie rzeczy: wtyczkę, która umożliwia eksport i import wszystkich ustawień programu (exPIMP), dzięki czemu wystarczy jednorazowo skonfigurować program, oraz poprzez bardzo dobrze dobrane ustawienia domyślne, dzięki czemu, jeśli ktoś nie chce lub nie ma czasu zagłębiać się w opcjach, może go zostawić w wersji 'dziewiczej' - spokojnie wystarczy. Bardzo ważna i pozytywna cechą jest to, ze Konnekt dobrze współpracuje z systemami Microsoftu. Jest to program stabilny oraz absorbujący mało pamięci. Swobodnie możemy go zostawić włączonego na czas wyjścia z domu, bez przeszkód może tez działać w tle nawet podczas korzystania z 'ciężkich' aplikacji.
Konnekt jest dostępny jako wersja beta, jednak nazwa tej wersji jest bardzo myląca. Zapewniam, że nie znajdziecie tu żadnych rażących niedoróbek, niedopracowań czy błędów. Jest to program w pełni gotowy do powszechnego użytku, a beta wersja oznacza, ze nie zostały jeszcze zrealizowane wszystkie jego początkowe założenia. Dlatego też często będzie pojawiać się nam wykrzyknik zachęcający do rozpoczęcia automatycznego upgrade'u, po którym w programie pojawią się kolejne, nowe możliwości. Niestety, jak na razie Konnekt korzysta tylko z sieci Gadu-gadu, trwają prace nad dołączeniem sieci Jabber/Tlen i z tego co mi wiadomo, są one już w zaawansowanej fazie. Program ten posiada niemal wszystkie funkcje innych polskich komunikatorów, a oprócz tego ma wiele własnych, bardzo ciekawych rozwiązań, z których najważniejsze starałem się wam przedstawić. Działa stabilnie, zużywając mało pamięci. Jest funkcjonalny i posiada dobrze zorganizowany interfejs. Wygląda ładnie i ma niezły, profesjonalny design. Polecam.
Http://www.konnekt.info/download.php.

KV109
Olórin
QUOTE(KV109)
Rzecz w tym, ze do Konnekta możemy ściągać zestawy emotikon, tak jak skórki czy style.

Wiesz chyba o co mi chodzi ;p

a co do wysuwania cd to zniknie ono w nastepnej wersji kdodatkow smile.gif

QUOTE
W każdym zestawie są one oczywiście zupełnie inne.

to zdanie tez jest jakies niebardzo....

reszta ok, moze by o wtyczce sms wiecej...jakie mamy narazie bramki, ze mozna sobie zrobic skrypt do wysylania newsow na strone wink.gif
SandmmaN
QUOTE(Olórin)
QUOTE
W każdym zestawie są one oczywiście zupełnie inne.

to zdanie tez jest jakies niebardzo....

hehe, skąd ja to znam...

QUOTE(SandmmaN)
QUOTE(KV109)
(...)mozemy sciagac zestawy emotikon(...) W kazdym zestawie sa one oczywiscie zupelnie inne.

Wiem że się czepiam, ale kto powiedział ze w każdym zestawie emoty muszą być / są inne?

QUOTE(KV109)
A nie sa?  Oczywiscie, ze moga byc takie same, ale prawdopodobienstwo takiego zdarzenia jest na tyle male, ze pozwolilem sobie tak napisac. To nie matematyka!

Heh, to duperele, ale chyba chodzi o słowo "zupełnie" wink.gif
KV109
Zaznaczylem zmienione fragmenty. Przepraszam za jakosc akapitow - cos sie miesza na forum z tym :/


Konnekt jest jednym z trzech najważniejszych polskich komunikatorów na rynku. Jest z tej trójki najmniej rozpowszechnionym i najrzadziej używanym (typowe polskie nieporozumienie - to, co dobre, jest niedoceniane). Konnekt wyróżnia się zdecydowanie pozytywnie, dlatego trudno mi znaleźć przyczynę jego malej popularności, oczywiście inną niż jakiś dziwny konserwatyzm. Wszyscy moi znajomi, którym poleciłem ten program szybko przerzucili się na niego i mam nadzieję, ze tak też będzie z czytającymi ten artykuł smile.gif
Czas więc przejść do kwestii zasadniczej, mianowicie: dlaczego Konnekt? Konnekt jest najbardziej rozbudowanym i mającym najwięcej możliwości i opcji spośród polskich komunikatorów. Może służyć jako najprostszy messanger do wysyłania komunikatów lub jako rozbudowany komunikator z bazą danych, skonfigurowany idealnie według potrzeb użytkownika.
Zacznijmy od rzeczy najważniejszej - okna rozmowy. Załóżmy, że kiedy rozmawiam z moją dziewczyną, chce mieć jej zdjęcie w tle tegoż okna, a kiedy staje się dostępna, żeby informował mnie o tym jej głos z głośników. Podczepiamy zdjęcie i plik z głosem do Konnekta, konfigurujemy i gotowe. Może się nieszczęśliwie zdarzyć, że akurat nie będzie mnie przy komputerze (jem obiad, wyszedłem na zakupy, nie chce mi się z nią gadać). Dobrze by było, żeby mój komputer ją o tym poinformował, pisząc, ze jestem tymczasowo 'away', ale zaraz wracam i proszę, żeby poczekała. Jeszcze prostsza rzecz do skonfigurowania, umożliwia nam to jedna z wtyczek Konnekta. Jeśli to komuś nie wystarcza i np. chce, żeby wiadomości od jego dziewczyny były pisane specjalną czcionką i sygnalizowane specjalnym dźwiękiem, to oczywiście też nie ma problemu.
To był przykład praktyczny. W teorii wygląda to tak, ze mamy możliwość pełnej konfiguracji okna rozmowy każdego użytkownika z osobna, łącznie z czcionkami, dźwiękami, tłem rozmowy, etc. Do każdego kontaktu możemy tez dopasować... emotikony. O co chodzi? Tak, jak możemy do Konnekta ściągać zestawy dźwięków czy styli, możemy też ściągać różne zestawy emotikon. Na razie nie ma ich zbyt dużo, ale wśród tych, które są, jest kilka godnych uwagi (dostępne są również emotikony z Gadu-gadu). Raj dla tych, co to lubią, ja tam za ‘zobrazowanymi emocjami’ nie przepadam smile.gif
Warto wspomnieć o jeszcze dwóch bardzo ciekawych opcjach. Po pierwsze, mamy możliwość śledzenia w oknie rozmowy statusów użytkownika, to znaczy, ze każda zmiana statusu i opisu zostanie tam 'odhaczona'. Jest to wygodne z wielu względów - m.in. możemy bezpośrednio kopiować opisy naszych znajomych. Po drugie, grupowanie wiadomości. Na czym to polega? Ano na tym, ze zamiast dostać cos takiego:
PRINT SCREEN
Moj znajomy (22:22)
hej
Moj znajomy (22:22)
a
Moj znajomy (22:22)
co
Moj znajomy (22:22)
z
Moj znajomy (22:22)
tym?

dostaniemy:
PRINT SCREEN
Moj znajomy (22:22)
hej
a
co
z
tym?

Mam nadzieję, ze przykład jest czytelny... To by było na tyle, jeśli chodzi o okno rozmowy.
Lista kontaktów. Trudno się tutaj oczywiście spodziewać jakichś cudów, ale i tu znajdziemy parę użytecznych innowacji. Najważniejszą z nich jest tzw. ikonka aktywności. Otóż oprócz ikonki symbolizującej statusy: dostępny, zaraz wracam i niedostępny, mamy jeszcze jedna: ikonkę oznaczająca, że ktoś co prawda ma status niedostępny, ale całkiem niedawno był aktywny, czyli zmienił status lub opis. Jest to szalone udogodnienie: użytkownicy z ta ikonką lądują na górze listy, tuż pod dostępnymi. Nasz przykładowy chłopak od razu zauważy, że jego dziewczyna pojawiła się na internecie, nawet, jeśli będzie chciała to ukryć statusem 'niewidoczny'.
Do tej pory, awaria komputera podczas rozmowy była równoznaczna z utratą nie przeczytanych wiadomości. W Konnekcie nie ma tego problemu: każda wiadomość, która nie została przeczytana przed wyłączeniem Konnekta, zostanie nam dostarczona ponownie przy następnym uruchomieniu. Możemy więc spokojnie zostawić Konnekta włączonego i puścić młodszego brata do komputera, bez obawy, ze jakaś ważna wiadomość do nas nie dotrze, bo braciszek stwierdził, ze Konnekt zajmuje mu za dużo RAMu smile.gif
Wtyczka kNotify. Jest to wtyczka odpowiedzialna za wyświetlanie komunikatów w prawym dolnym rogu ekranu o wszystkim, co dzieje się na liście kontaktów i w oknie rozmowy. Wśród swoich odpowiedników wyróżnia się ona możliwością automatycznego wyłączania jej podczas działania aplikacji pełnoekranowych (film, gra). Warto nadmienić też o sporej ilości skórek możliwych do ściągnięcia (niektóre zwracają uwagę naprawdę starannym wykonaniem), łatwo więc znajdziemy pasującą do naszego schematu Windowsa.
Opcja 'ukryj status przed nim'. Jak łatwo się domyślić, służy ona do ukrycia statusu przed wybraną osoba. Użytkownik, u którego to zaznaczymy, będzie nas widział jako niedostępnych bez opisu. Idealne dla gadatliwych ludzi, których z jakichś powodów nie chcemy wyrzucać z listy (członkowie rodziny, przełożeni) albo na zażartowanie z kogoś bez konsekwencji (ustawiamy opis na 'All Ganonim jest niesmacznym ogórkiem' po czym ukrywamy przed All'em status).
Jeszcze jedna sprawa dotycząca listy kontaktów. Jest to właściwie kosmetyczna rzecz, niemniej wygodna. Otóż jeśli ktoś wysyła do nas wiadomość, jest to zaznaczane na liście kontaktów migająca obok nadawcy ikonką. Mała rzecz, a cieszy. Kiedy uruchamiam Konnekta, od razu widzę, czy napisali do mnie Ci, na których wiadomość czekam smile.gif
Wszyscy kochamy łańcuszki i tego typu mile wiadomości od ludzi spoza listy kontaktów (‘Czesc!! Skont klikash?? Z Rzywca...). Niestety, dzięki Konnektowi będziemy mogli skończyć z tym raz na zawsze... Jak? W bardzo prosty sposób. W odpowiednie okienko w konfiguracji wpisujemy np. taki tekst: 'Niestety, w tej chwili nie mam czasu odpowiedzieć na łańcuszka. Jeśli możesz wyślij go później, natomiast jeżeli chcesz ze mną porozmawiać, wpisz hasło." A w oknie 'hasło' wpisujemy np. 'Konnekciątko'. Czyli żadna osoba nie znająca hasła i nie będąca na naszej liście kontaktów nie będzie w stanie wysłać nam mesga... Czy to nie straszne?
SMSy. Konnekt umożliwia nam wybór bramki, z której będziemy korzystać. Dostępne są: Era (wszystkie trzy), Idea (łącznie z Idea mBox), Plus GSM, 1rstWAP, oraz Wawer SMS. To znaczy, że do polskich operatorów możemy wysyłać SMSy z zagranicznych bramek. Dla mnie osobiście to duże udogodnienie, bo często korzystam z 1rst WAP'a. Ponadto możemy wysyłać wiadomości nie tylko do sieci komórkowych, ale także do użytkowników innych komunikatorów (Tlen, Jabber). Okno wysyłania SMSów ma też swoją osobną listę kontaktów, co znacznie ułatwia szybkie znalezienie szukanego numeru. Wyświetlane są też limity SMSów na wszystkich bramkach.
Wiadomo, że Winamp jest programem, który, tak jak komunikator, chodzi na komputerze prawie bez przerwy. KPilot to wtyczka pozwalająca na kontrolowanie Winamp’a (2 i 3) oraz Foobar’a z poziomu Konnekta. Dzięki niej podstawowe przyciski (play, stop, etc) możemy umieścić na dole listy kontaktów lub nawet w samym oknie rozmowy. Czyli mamy 2 w 1 i wreszcie nie musimy szukać tej małej ikonki Winamp’a w taskbarze smile.gif Dodatkowo umożliwia ona wyświetlanie opisu z tytułem słuchanej mp3. KDodatki. Ten gadżet potrafi zrobić kilka zabawnych rzeczy: sprawdzać czy jest połączenie z internetem, ‘spingować’ podane IP, wyłączyć i wygasić monitor oraz wysunąć czytnik CD. A to wszystko korzystając nawet ze skrótów klawiszowych. Wspaniałe, czyż nie? smile.gif
Rozpoczynając reasumowanie smile.gif Jak nietrudno się domyślić z powyższego tekstu, Konnekt oferują bardzo dużą ilość opcji i możliwości konfiguracji (w pełnej wersji, w zależności od ilości zainstalowanych wtyczek, posiada ok. 250 pól konfiguracji!). Tak, jak pisałem na początku, pociąga to za sobą skomplikowanie programu. Oczywiście zawsze jest to pewien minus, niemniej jednak złagodzono go poprzez dwie rzeczy: wtyczkę, która umożliwia eksport i import wszystkich ustawień programu (exPIMP), dzięki czemu wystarczy jednorazowo skonfigurować program, oraz poprzez bardzo dobrze dobrane ustawienia domyślne, dzięki czemu, jeśli ktoś nie chce lub nie ma czasu zagłębiać się w opcjach, może go zostawić w wersji 'dziewiczej' - spokojnie wystarczy. Bardzo ważna i pozytywna cechą jest to, ze Konnekt dobrze współpracuje z systemami Microsoftu. Jest to program stabilny oraz absorbujący mało pamięci. Swobodnie możemy go zostawić włączonego na czas wyjścia z domu, bez przeszkód może tez działać w tle nawet podczas korzystania z 'ciężkich' aplikacji.
Konnekt jest dostępny jako wersja beta, jednak nazwa tej wersji jest bardzo myląca. Zapewniam, że nie znajdziecie tu żadnych rażących niedoróbek, niedopracowań czy błędów. Jest to program w pełni gotowy do powszechnego użytku, a beta wersja oznacza, ze nie zostały jeszcze zrealizowane wszystkie jego początkowe założenia. Dlatego też często będzie pojawiać się nam wykrzyknik zachęcający do rozpoczęcia automatycznego upgrade'u, po którym w programie pojawią się kolejne, nowe możliwości. Niestety, jak na razie Konnekt korzysta tylko z sieci Gadu-gadu, trwają prace nad dołączeniem sieci Jabber/Tlen i z tego co mi wiadomo, są one już w zaawansowanej fazie. Program ten posiada niemal wszystkie funkcje innych polskich komunikatorów, a oprócz tego ma wiele własnych, bardzo ciekawych rozwiązań, z których najważniejsze starałem się wam przedstawić. Działa stabilnie, zużywając mało pamięci. Jest funkcjonalny i posiada dobrze zorganizowany interfejs. Wygląda ładnie i ma niezły, profesjonalny design. Ściągajcie z http://www.konnekt.info/download.php.

KV109




KV109
Artykul po zamieszczeniu wzbudzil duzo kontrowersji i obfituje w liczne ciekawe komentarze biggrin.gif
Ale jest sie z czego cieszyc, poniewaz na stronie glownej gg3d.com umieszczono link do tego artykulu pod haslem: 'gg3d poleca' smile.gif
SandmmaN
Ano fajnie, fajnie. Co do komentarzy pod artykułem, to jakoś nie chciało mi się wchodzić w polemikę z co niektórymi (nie ten poziom), więc się powstrzymałem od dodawania swoich...
miluti
Ja dodałem, ale ze mną nikt nie chce wchodzić w polemikę :cry:
Szkoda że artykuł pojawił się w takiej wersji, jak dla mnie za dużo miodu... Nie myślałem że tak szybko się pojawi bo chciałem dorzucić parę uwag do tego co się pojawiło na forum, niestety w tym tygodniu nie miałem na to czasu sad.gif
Postaram się to nadrobić dodając odpowiednie komentarze biggrin.gif
Olórin
ja mam taką propozycje żeby zamieszczać swoje dziela w katalogu plikow na gg3d smile.gif ja za was wrzucal nie bede ;p jescze gdybyscie pisali w katalogu kto jest autorem to bysmy pomysleli....zreszta to nie jest az takie skomplikowane biggrin.gif i nikt na tym nie ucierpi!!!!! wezmy na przyklad taki skrypt do bramki idea mbox.....przez kilka dni zostal sciagniety kilkaset razy!!!
Olórin
W związku że jest już jabber i powoli się to wszystko zmienia proponuję pomyśleć nad nową wersją artykułu...
Olórin
to bedzie juz 3 post pod rząd w tym wątku, mam nadzieje że mi wybaczycie wink.gif mianowicie chodzi o http://www.tlen4you.net/board/index.php?showtopic=6
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2012 Invision Power Services, Inc.