Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Styl CSS
Konnekt | Forum > Developerzy > Tworzenie dodatków
Lipa.dk
Właśnie jestem w trakcie tworzenia stylu CSS i mam kilka problemów, co prawda niewielkich, ale gnębią mnie smile.gif .

1. "border-top: 1px solid black" - czy można ustawić długość tej "linii" tak, żeby nie leciała przez całe okno?!
2. gdzie zdefiniować odstęp między nickiem a wiadomością?
torn
wszelkie wątpliwości rowieje: www.w3.org/Style/CSS/
Lipa.dk
Udało mi się uporać już z tą przerwą międz nickiem, a wiadomością. Aktualnie wygląda to mniej więcej tak:

user posted image

Ale nie mam pojęcia jak zrobić jakąś krótszą linię rozdzielającą wiadomości... borderem się tego raczej nie da zrobić :?
lhs
QUOTE(Lipa.dk)
nie mam pojęcia jak zrobić jakąś krótszą linię rozdzielającą wiadomości

1. W dowolnym edytorze graficznym przygotowujesz linię, jaką tylko chcesz;
2. zapisujesz ją jako np linia.gif w katalogu z odpowiednim stylem;
3. w kieview.css dodajesz:

CODE
.send, .recv { background: url(linia.gif) top left no-repeat; }
Lipa.dk
QUOTE(lhs)
3. w kieview.css dodajesz:

CODE
.send, .recv { background: url(linia.gif) top left no-repeat; }

Ale ja jako background mam już jednego gfx'a...
Aule
Ja sie na tym bardzo nie znam, ale czy nie można dodać parametru (czy jak to sie zwie) width??
lhs
QUOTE(Lipa.dk)
Ale ja jako background mam już jednego gfx'a...

Background czego - body czy .send lub .recv - ??

QUOTE(pz16)
czy nie można dodać parametru (czy jak to sie zwie) width??

width określa grubość (a nie długość!!) linii.
Lipa.dk
Nie, bo parametr border odnosi się do całej tabeli, w której zawiera się wiadomość i wszelkie gfx'y, jakie tam umieścisz... zatem zmniejszenie tabeli, aby "linia" była krótsza, wiąże się ze zmniejszeniem przestrzeni przeznaczonej na tekst... to niestety w żaden sposób nie rozwiązuje mojego problemu... :x
Lipa.dk
QUOTE(lhs)
Background czego - body czy .send lub .recv - ??

.send i .recv... co zresztą widać na załączonym screenie.
Aule
laugh.gif tak? A ja zawsze myślałem, że to szerokość, ale co tam...
lhs
Lipa.dk - to wykorzystaj te pliki jako tła dla .sendnext i .recvnext, następnie zrób ich kopie, na kopiach dorysuj w lewym górnym rogu dowolne linie - i te przerobione wykorzystaj jako tła dla .send i .recv

pz16 - szerokość to właśnie grubość!! A długość - to zupełnie inna bajka...
Lipa.dk
Przestańcie się kłócić, tylko mi pomóżcie z tym głownem, bo tylko tego mi do szczęścia brakuje biggrin.gif . A jeśli nie da się tego zrobić w taki sposób, w jaki sobie to zaplanowałem, to macie jakieś propozycje na inne rozwiązanie tego problemu...?
lhs
No przecież właśnie ci pomagać się staram!! Ostatniego posta czytałeś??
Lipa.dk
lhs - myslałem już o tym, ale zważywszy na to, że backgroundowe gfxy są wielkości 300x7 i zadałbym im repeat'owanie, to chyba dopiero wyszłaby totalna kaszana... chyba, że się mylę, albo źle Cię zrozumiałem... :?:
lhs
Dobrze mnie zrozumiałeś, to ja nie pomyślałem... Repeatowanie oczywiście wykluczone...
lhs
Rozwiązanie połowiczne:

dodaj

CODE
.nick { background: url(linia.gif) top left no-repeat; }

Niestety, linie będą maxymalnie długości nicka...
Lipa.dk
Tragicznie to wygląda :cry: Zwłaszcza nad nickiem Ja laugh.gif . To już wole, żeby te linie leciały mi przez całe okno... słuchaj, a dałoby się zrobić tak, żeby linie szły przez całe okno, a treści wiadomości (np. paddingiem) zadać jakąś konkretną szerokośc?! To by mogło trochę lepiej wyglądać... hmmm...
lhs
Spróbuj jeszcze tak:

CODE
body { background:  fixed url(linia.gif) top left repeat-y; }
.send, .recv { margin-top: 2px; }

Na początku rozmowy okno będzie wyglądało tragicznie (linia rozciągnięta w pionie), ale jak się zapełni - to całkiem OK.
Lipa.dk
Spróbuje później, bo teraz muszę lecieć. Wielkie dzięki za pomoc... a co do ostatniej wskazówki... też może z tego nic nie wyjść, bo w body też mam wrzucony gfx na background (te wywijasy po prawej)... ale będę jeszcze kombinował, a mam nadzieję, że pojawi się, ktoś, kto będzie wiedział jak to rozwiązać... albo twardo mi powie, że tego nie da się zrobić, to może wziąłbym się za wymyślenie czegoś innego smile.gif . Jeszcze raz wielkie dzięki... narqa!
Lipa.dk
Cholera... najlepiej, gdyby można było zdefiniować HR... wtedy nie byłoby problemu. Ale w kieview pewnie HR nie jest przewidziane. Chyba będę musiał coś innego wymyśleć... :?
Aule
To może style xsl do kIEview? :wink:
Sija
QUOTE(pz16)
To może style xsl do kIEview?  :wink:


ciekawe jak chcesz zastosowac XSL bez XMLa
Lipa.dk
Niedługo zdążę się przyzwyczaić do tego stulu bez kończenia go smile.gif . Naprawdę nikt nie ma konkretnego pomysłu ja to rozwiązać, żeby przy okazji dobrze to wyglądało?! No już nawet tam nie musi być żadnej linii... niech ktoś jakąś propozycją rzuci, proszę! Bo ja już nie mam pomysłów.
lhs
QUOTE(Lipa.dk)
No już nawet tam nie musi być żadnej linii...

To o co chodzi??
Aule
No jakiś pseudo html jest. A zresztą to był żart...
MiLKA
QUOTE(Sija)
QUOTE(pz16)
To może style xsl do kIEview?  :wink:


ciekawe jak chcesz zastosowac XSL bez XMLa

hmm... na logike ;]
a tak na serio, to IE jest na tyle inteligentna bestia ze nie wymaga dodatkowych parserow zewn. do przerabiania XSLA na HTMLA, zreszta popatrz na gotowca = export historii jest na tym oparty smile.gif
Aule
No xsl troche lepiej wygląd opisuje niż css, a można dodatkowo i css zastosować.
Sija
QUOTE(MiLKA)
QUOTE(Sija)
QUOTE(pz16)
To może style xsl do kIEview?  :wink:


ciekawe jak chcesz zastosowac XSL bez XMLa

hmm... na logike ;]
a tak na serio, to IE jest na tyle inteligentna bestia ze nie wymaga dodatkowych parserow zewn. do przerabiania XSLA na HTMLA, zreszta popatrz na gotowca = export historii jest na tym oparty smile.gif


przeciez historia jest exportowana do xmla...
Lipa.dk
Dobra! Interesuje mnie, czy można przy użyciu CSS'a umieścić jako background dwa osobne gfx'y (?!). To po pierwsze. A po drugie zacząłem się zastanawiać nad sensem wstawienia jakos tło do .body jakiegoś .gif'a albo .png'a o nieregularnym np. lewym boku (np. pofalowanym). Czy istnieje jakaś możliwość, żeby padding (ale tą funkcją pewnie za dużo tu się nie zdziała) był tak samo nieregularny jak bok tego gfx'a?! A tak na chłopski rozum, żeby to wszystko działało jako word'owe przyleganie tekstu do obrazka... Mam nadzieję, że rozumiecie o co mi chodzi. Próbuje znaleźć jakiś sposób, żeby mój styl zachował przejrzystość i przy tym jakoś ładnie wyglądał.
Lipa.dk
No dobra... dokończyłem styl, ale niestety musiałem pójść na pewien kompromis. Zaraz będę go wieszać w katalogu. Nadal jednak ciekawią mnie te dwie sprawy o których pisałem w poprzednim poście... :?

edit: Można zmieniać styl okna, w którym wpisujemy tekst?!
marekwroc
nie chce zakladac nowego tematu, wiec zapytam sie tutaj.
otoz, mam sobie tlo (obrazek) w oknie rozmowy i tez mam ustawione tlo pod txt, ktory sie wysyla(analogicznie odbiera, zmiany statusu, komunikaty), ale chcialbym, zeby ono bylo lekko przezroczyste zeby widoczny byl obrazek. ale gdy w prog. graficznym ustawiam sobie to przezroczyste to w oknie ciagle jest "normalne".
pozdrawiam tych, co to zrozumieli.
Olórin
ie nie radzi sobie z przeźroczystymi png, możesz użyć takiego tricku
CODE
.obiekt{
   background: black;
   filter: alpha(opacity=60);
}

pokaże to całego diva w przeźroczystości 60%, miałem też sposób na przeźroczyste png ale nie moge znaleźć tongue.gif
marekwroc
tyle, ze ja 1-szy raz bawie sie w to i nie wiem gdzie to wsadzic? :?

oto moj styl
http://www.wroclaw.mm.pl/~marekwroc/dragon.rar
i chcialbym zeby te tlo, ktore pojawia sie pod txtem bylo lekko przezroczyste zeby po wypelnieniu okna rozmowa bylo widac dalej glowne tlo. ktos pomoze ;-) ?
redbarth
Witam,
ja równiez ostatnio bawilem sie troche w edycje okna rozmowy przy pomocy css-ów i mam kilka pytan:

1.Zalózmy, ze uzylem jako tla, obrazka o wymiarach 450x300, wszystko wyglada niezle dopoki nie wrzuce na full screen. Wtedy, wiadomo, reszta okna zapelnia sie na czarno. I teraz moje pytanie - czy da rade (jesli tak to jak) zablokowac okno, tak by po wcisnieciu full screen nie powiekszalo sie ono do rozmiarow "pelnego ekranu" tylko do 450x300?

2.Zalózmy, ze uzylem jako tla, obrazka o wymiarach 1024x768, jestem w trybie full screen. Wciskam "Przywróc w dól", wtedy, okno zmniejsza sie do jakiegos tam, wczesniej ustawionego rozmiaru i umiejscawia nasz background zgodnie z ustawionym parametrem, np:

fixed left top

co oznacza, ze mocuje go w gornym lewym rogu. I teraz moje drugie pytanie - czy da rade (jesli tak to jak) zadac jakis parametr tak, by po przywróceniu w dól, tlo w okienku bylo przypiete gdzie indziej niz lewy/prawy gorny/dolny róg obrazka?gdzies w srodku na przyklad.
KriSLee
QUOTE(Olórin)
ie nie radzi sobie z przeźroczystymi png, możesz użyć takiego tricku
CODE
.obiekt{
   background: black;
   filter: alpha(opacity=60);
}

pokaże to całego diva w przeźroczystości 60%, miałem też sposób na przeźroczyste png ale nie moge znaleźć tongue.gif


Ja też nie zabardzo rozumiem gdzie mam to wstawić?
Jeśli w body mam wstawiony obrazek jako tło, a w .send wpisane coś takiego:
CODE

.send, .sendnext
{
   background: green;
   filter: alpha(opacity=40);
   color: red;
   font: 13px Tahoma normal;
}

To niestety ten zielony wcale nie jest przezroczysty i zasłania całkowicie obrazek pod spodem?

Jak działa ten filtr: alpha() ?
KriSLee
Znalazłem gdzieś w internecie że aby zadziałał ten filtr to czasami trzeba jeszcze wspiać szerokość, wygląda to tak:

CODE
.send, .sendnext
{
   width:100%;
   background: green;
   filter:alpha(style=0, opacity=60);
   color: white;
   font: 13px Tahoma normal;
}


Teraz rzeczywiście działa przezroczystość bloku, ale jest kolejny istotny problem przeźroczyste robią się również litery (czcionka). I lipa, bo wtedy tekst jest mało czytelny.
Interesuje mnie jak to zostało zrobione w oknie kontaktów w KONNEKCIE, przezroczystość tła się zmienia a litery pozostają te same (a może mi się wydaje)?
wacki4
no własnie też robie styl i potrzebuje przeźroczystości - jak zrobic zeby czcionka i emoty pozostawały normalne :?: :!:
riddle
.send .body { filter:alpha(style=0, opacity=100); } chyba.. piszę z głowy
Listę klas masz w tym wątku:
http://www.konnekt.info/forum/index.php?sh...indpost&p=33211

QUOTE(Lipa.dk @ 11.06.2004 - 01:00)
Interesuje mnie, czy można przy użyciu CSS'a umieścić jako background dwa osobne gfx'y (?!).


Zaległe pytanie, ale odpowiem, że się nie da. CSS 3.0 ma taką funkcję, ale NUP (Nasza Ulubiona Przeglądarka) tego nie rozumie. smile.gif Możesz dać dwa obrazki obok siebie na jednym pliku i no-repeat. :-)
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2012 Invision Power Services, Inc.