Poszlo juz do zatwierdzenia na wiadomosc.info
Konnekt jest obecny na polskim rynku komunikatorów już od ponad dwóch lat. Od chwili powstania nieustannie jest modyfikowany, zmieniany i poprawiany, a przede wszystkim - rozwijany. Dzieje się tak za sprawą głównego autora projektu, Hao, oraz dzięki grupie zapaleńców, którzy poświęcają swój czas na wspomaganie projektu swoimi pomysłami i ich realizacją - czyli po prostu dzięki ludziom, którzy tworzą wtyczki i rozmaite graficzne dodatki do Konnekta. Konnekt jest przedsięwzięciem niekomercyjnym: nikt nie dostaje za to żadnych pieniędzy, a sam program jest wolny od reklam. Ostatecznie otrzymujemy więc komunikator, który jest pisany przez użytkowników dla użytkowników, a to, jak wiadomo, jest najlepszym gwarantem jakości.
Pierwszy artykuł "Dlaczego Konnekt?" został przeze mnie opublikowany prawie rok temu. W tym czasie w Konnekcie nastąpiły zasadnicze zmiany, które z pewnością zainteresują użytkowników szukających komunikatora odpowiedniego dla ich potrzeb. Chciałbym więc w imieniu autora projektu i ludzi z nim związanych (z projektem, nie autorem ) przedstawić efekty ponad rocznej pracy. Co niniejszym czynię.
Otwarcie na Jabbera
Konnekt jest otwarty na sieć Jabber. O tym, czym jest Jabber, napisano już wiele i zajmowali się tym ludzie z pewnością bardziej kompetentni ode mnie. Ja pozwolę sobie poprzestać na wymienieniu kilku podstawowych możliwości tego protokułu. Dzięki otwarciu się na sieć Jabber, możemy bezpośrednio z poziomu Konnekta:
- rozmawiać z ludźmi z każdej liczącej się sieci (od AOL-u, ICQ, MSN-u do Gadu - Gadu);
- rozmawiać na czatach;
- sprawdzić pogodę na całym świecie;
- wysyłać e-maile tak, jak zwykłą wiadomość;
- korzystać ze słowników do wielu języków;
- korzystać ze słownika ortograficznego;
- korzystać z serwisu informacyjnego (np. z Onetu);
- sprawdzić program telewizyjny większości stacji europejskich (w tym oczywiście polskich);
- ustawić "przypominacza", dostać wróżbę... i wiele, wiele innych.
Możliwości, jakie daje Jabber, mówią same za siebie. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że otwarcie się na ten protokół niedługo będzie niezbędne, a komunikatory, które tego nie zrobią, po prostu umrą śmiercią naturalną. Warto w tym miejscu wspomnieć, że Konnekt, oprócz WP Kontaktu, jest jedynym polskim komunikatorem mogącym niemal w pełni korzystać ze wszystkich dobrodziejstw Jabbera.
Inne sieci
Konnekt jest otwarty nie tylko na sieć Jabber. Dzięki DwuTlenKowi obok ikonki Gadu-Gadu i Jabbera pojawi nam się ikonka Tlena, co oznacza, że za pomocą Konnekta możemy swobodnie korzystać z tej drugiej co do wielkości sieci w Polsce. Ale to jeszcze nie wszystko. kLan - jedna z najstarszych wtyczek - umożliwia komunikację i wymianę plików po sieci lokalnej. Podsumowując, w tym programie możemy korzystać ze wszystkich sieci zagranicznych (za pośrednictwem Jabbera), z Gadu-Gadu, Tlenu i sieci lokalnej.
Wtyczki
Przez ten rok Konnekt "rozrósł się" o wiele ważnych wtyczek, dających zupełnie nowe możliwości. Oto krótki opis najważniejszych z nich:
GGImage. Wtyczka obsługująca tą część protokułu Gadu-Gadu, która jest odpowiedzialna za przesyłanie obrazków między użytkownikami. Zostałą rozwinięta przez Milkę; dzięki niej użytkownicy Konnekta szybko i łatwo mogą przesyłać między sobą nie tylko obrazki o nieograniczonej wielkości (czyli np. nie ma problemu z przesłaniem dobrej jakości zdjęcia), ale także inne pliki (niezależnie od wtyczki kTransfer).
Faworki. Wtyczka umożliwiająca umieszczanie na liście kontaktów skrótów do plików, katalogów i stron WWW. Dzięki niej wszystkie najczęściej używane skróty mamy pod ręką (osobiście szlag mnie trafiał od nietrafiania w ikonki na pasku zadań Windowsa... np. zamiast jakiegoś katalogu uruchamiałem photoshopa).
K.Away. Wtyczka umożliwiająca automatyczne odpowiadanie na wysyłane do nas wiadomości. Standardowe zastosowanie wiąże się oczywiście z "byciem away". Ustawiamy tzw. away message jako np. "biję młodszego brata, zaraz wrócę", włączamy tryb away i od tej pory każdy znajomy automatycznie otrzyma od nas informację o tym, że nie możemy teraz rozmawiać, bo bawimy się z braciszkiem. Możliwe jest rozmaite skonfigurowanie wtyczki: away message może być wysyłany przy każdym uruchomieniu trybu away lub np. być wysłany tylko raz, wtedy, kiedy ktoś do nas "zagada". Oto przykładowa wiadomość automatycznie wysłana do Olórina przez mojego Konnekta:
KV109: (23:49)
Hello, Olórin, i'm away from 09.08.2004 @ 23:49 [bije braciszka].
Leave a message after the beep.
Olew.k. Wtyczka umożliwiająca tzw. ciche ignorowanie. Po cichym zignorowaniu jakiejś osoby jej wiadomości nie będą do nas docierały lub będą do docierały tylko w postaci powiadomienia w rogu ekranu. "Cichość" polega na tym, że zignorowana osoba nie widzi tego, że ją ignorujemy. (Czyli że się nie obrazi. Czy może być słodsza zemsta od włączenia cichego ignorowania i świadomości tego, że na drugim końcu ktoś irytujący pisze i pisze?)
K.Board. Po kliknięciu na rozpocznij rysowanie pojawia się tablica, na której możemy rysować razem z innymi, czyli np. tworzyć wspólne dzieła sztuki, narysować mapkę jak dojechać do naszego domu na imprezę, napisać wzór matematyczny, zagrać w kalambury. Bywa, że naprawdę się przydaje, poza tym: dobra zabawa i dużo śmiechu.
Poza tym warto wspomnieć o możliwości ustawienia dowolnych skrótów klawiszowych, np. zmieniających status czy odbierających wiadomość (k.Lawa), możliwości sprawdzenia maila (mejliK), automatycznym dzieleniu długich wiadomości na mniejsze (DzielniK) czy możliwości kontrolowania Winampa lub Foobara z poziomu Konnekta (k.Pilot).
Instalacja i konfiguracja
Konnekt doczekał się w końcu automatycznej aktualizacji. Każda nowo utworzona wtyczka (zarówno w wersji beta jak i oficjalnej), każda poprawka, nowy schemat graficzny czy styl css zostanie nam zaproponowana do ściągniecia i zainstalowania przez kUpdate (wraz z opisem, czemu służy dany stuff). Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, o ile wzrasta komfort użytkownia programu dzięki takiemu rozwiązaniu. Z tej bolączki Konnekt, który długo nie mógł się doczekać zautomatyzowania update'u, został w końcu wyleczony.
Jednym z najpoważniejszych zarzutów, jakie do tej pory można była stawiać Konnektowi, była trudność jego konfiguracji. Ogrom ustawień, opcji, wiele wtyczek - z jednej strony umożliwia to skonfigurowanie programu w sposób idealny dla każdego użytkownika, ale z drugiej konfiguracja ta wymaga poświęcenia dużej ilości czasu. Taka złożoność programu mogła więc zniechęcać początkującego użytkownika. Teraz, dzięki niedawno stworzonej wtyczce WizardeK, proces kofigurowania Konnekta został znacznie uproszczony. Okno WizardKa pojawia nam się przy instalacji Konnekta i - jak każdy wizard - w sposób jasny i czytelny przeprowadza nas przez sieć opcji i ustawień, po której przejściu program jest już gotowy do użytku.
Podsumowanie
Najważniejszą chyba ideą przyświecającą ludziom tworzącym Konnekta, jest idea niemal stuprocentowej konfigurowalności. Każda ikonka może wyglądać tak, jak my tego sobie życzymy lub może w ogóle jej nie być; każda czcionka będzie taką czcionką, jaką wybierzemy; każde okno rozmowy może mieć swoje tło, swoje kolory, etc, etc. W efekcie na każdym komputerze Konnekt wygląda inaczej - dokładnie tak, jak życzy sobie tego użytkownik. Wiadomo, że inaczej będzie wyglądała lista kontaktów użytkownika, dla którego komunikator jest najważniejszą aplikacją w komputerze, a inaczej dla kogos, dla kogo jest on tylko książką adresową.
Jeżeli zainstalujemy Konnekta, możemy być pewni, że będzie on wyglądał i działał dokładnie tak, jak tego chcemy. Kosztuje to chwilę czasu przeznaczonego na szczegółową konfigurację. Jednak po tym małym poświęceniu raczej nie zdecydujemy się już na odinstalowanie tego programu - po prostu ciężko będzie znaleźć jakikolwiek powód.
kv109