Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Radeon vs Geforce
Konnekt | Forum > Offtopic > Hydepark
Olórin
Mianowicie miałem (i mam na półce tongue.gif) geforce4 mx 440, ale ostanio włożyłem radeona 9200 i.... generalnie wszystko sie spowolniło :> Czy to kwestia sterowników czy też ten Radeon jest słabszy od gf4 ? Co radzicie z tym zrobić ?
mlodass
jak zmieniasz z geforce'a na radeona, lub odwrotnie musisz koniecznie reinstalke systemu zrobic. Bo tak to ci bedzie chodzilo tak samo jak poprzednia karta albo gorzej.
piotr.ek
Ten radeon to taka sama padaczka, jak ten gf smile.gif Powaznie. Zreszta widze u siebie - ja mam c700@945/192mb/gf4mx440 (pamiec 64bit!), a koles semprona2000/256mb/r9200 - pomijajac doczytywanie grafiki u mnie z racji mniejszej ilosci pamieci, gta3 chodzi prawie tak samo tongue.gif Heh, nawet lepiej biorac pod uwage fakt, ze u niego gra wymagala specjalnego patcha, bo sterowniki ati maja jakis tam blad... A spojrz na procesor... Zadna z nich nie nadaje sie w zasadzie do jako-takiej gry i przy nowych procesorach beda robic za tzw. waskie gardlo.

BTW tutaj spojrz.
kyro
Wszystko zależy od tego jaką wersję Radeona 9200 kupiłeś (jest ich chyba z 4-6). Polecam sprawdzić osiągi tej karty na:

http://www.benchmark.pl

Ogólnie ATI produkuje o wiele bardziej wydajniejsze karty niż nVidia. Z
tego 9200 da się wycisnąć naprawdę dużo. Jeśli jesteś overcloocerem albo ineteresujesz się tym chociaż trochę to wież ile można wycisnąć z tej karty. Do kart ATI polecam sterowniki nieoficjalne: "DNA ATI Drivers". Przydało by się także poszukanie jakiegoś softu do tych kart które umożliwiają podkręcanie.

Jeśli jesteś hardcorowcem i chcesz mieć już kosmos z tej karty i z innych ATI możesz spróbować wymiany firmware na nowszy.
Jak można zauważyć układy graficzne na procesorze nVidii są dosyć drogie i nie posiadają tylu technologi co ATI przy tej samej cenie. Jest już ogromna różnica kiedy przesiadamy się z GF 4 MX440 na ATI 9200 i gramy np. w NFSU2. Odrazu widać bajecznie rozmyte światła i inne bajery.

Ogólnie rzecz biorąc jestem za ATI:
- o wiele więcej możliwości
- dobra wydajność za rozsądną cenę
- więcej technologii

Polecam każdemu kto chce kupić jakąś nową karte grafiki tylko - tylko ATI (niestety sam jeszcze ciągne na GF 4 MX440 - złom i tyle)
mlodass
QUOTE(piotr.ek)
Ten radeon to taka sama padaczka, jak ten gf smile.gif Powaznie. Zreszta widze u siebie - ja mam c700@945/192mb/gf4mx440 (pamiec 64bit!), a koles semprona2000/256mb/r9200 - pomijajac doczytywanie grafiki u mnie z racji mniejszej ilosci pamieci, gta3 chodzi prawie tak samo tongue.gif Heh, nawet lepiej biorac pod uwage fakt, ze u niego gra wymagala specjalnego patcha, bo sterowniki ati maja jakis tam blad... A spojrz na procesor... Zadna z nich nie nadaje sie w zasadzie do jako-takiej gry i przy nowych procesorach beda robic za tzw. waskie gardlo.

BTW tutaj spojrz.


radeon 9200 = radeon 9000pro a radeon 9000pro jest o niebo lepszy od gf4mx440.

odnosnie tego co napisał kyro: no można ją podkręcić ale to jakis rewelacyjnych efektów nie da, ale zawsze 3-4 klatki wiecej. co innego z radeonem 9550 (akurat ja mam tongue.gif), kupilem za 290 i podkrecilem ja tak jak radeon 9600PRO i jeszcze troche, bo radek 9550 i 9600 sa na tym samym rdzeniu tylko z zaniZonym taktowaniem.
radeon 9550 ma 250/400
radeon 9600pro 400/500
radeon 9600xt 500/600
ja podkrecilem na 430@590

update:
kyro: co ty pie... ze mozna firmware zmienic na nowszy ? wgrać bios 9250 co jest taki sam jak 9200 jak nie czasami gorsze.
mgr.Dlugi
Ja tez mam ATI co widac pod postem. Na dodatek w niektorych wersjach kart ATI mozna odblkowac dodatkowe potoki co jeszcze zwieksza jej wydajnosc polecam sterwniki OMEGa do odblokowywania potokow, ale jesli Ci sie nie uda odblokowac to czesto trzeba robic format biggrin.gif
piotr.ek
QUOTE(mlodass)
radeon 9200 = radeon 9000pro a radeon 9000pro jest o niebo lepszy od gf4mx440.

Dla jednego o niebo, a dla innego jeden shit :] Zalezy, w co sie celuje. Kupic r9200 z mysla o grach, to jakby kupic poloneza z mysla o wyscigach w stylu wspomnianego tutaj juz NFSU. Rownie dobrze mozna zostac przy gf4mx440. Minimalnym skokiem w stosunku do gf4mx440, aby rzeczywiscie poczuc roznice warta wydanych $ jest przesiadka na wspomnianego r9550.

kyro, a z tymi technologiami i cudami na kiju nie przesadzaj, bo znajde ci tyle samo (+1) argumentow za nvidia smile.gif (i doloze jeszcze kilka przeciw ati, huhu...) 8)

EOT
mgr.Dlugi
QUOTE
kyro, a z tymi technologiami i cudami na kiju nie przesadzaj, bo znajde ci tyle samo (+1) argumentow za nvidia  (i doloze jeszcze kilka przeciw ati, huhu...)


Ja jestem za ATI, chodzby dlatego ze sie ja lepiej kreci niz vidie !!! I dla mnie ATI ma wieksze mozliwosci niz nvida, ale to tylko moje zdanie.
Ale Zeby rozwiazac spor Olórin powinien zrobic testy na 3DMarku i sie wszystko okaze.
Przemekc1
Testy na 3D marku laugh.gif I co się okaże? Jaka firma lepsze ma sterowniki? Najlepiej sprawdzić normalnie, włączyć jakąś grę i porównać.
daroc
Z tym testowaiem sprzętu to troszkę pracy trzeba... Bo przetestujesz na Q3A i wyjdą ci zupełnie inne wyniki niż np. na Commanche, które dopiero wykorzystuje DX9, lepsze efekty itd... Duużo pracy z tym trzeba, więc to nie jest tak - "niech zrobi testy i się okaże"... :?
mlodass
QUOTE(mgr.Dlugi)
Ja tez mam ATI co widac pod postem. Na dodatek w niektorych wersjach kart ATI mozna odblkowac dodatkowe potoki co jeszcze zwieksza jej wydajnosc polecam sterwniki OMEGa do odblokowywania potokow, ale jesli Ci sie nie uda odblokowac to czesto trzeba robic format biggrin.gif


potoki mozna odblokowywac jedynie w radeonie 9500 (modele na takim samym laminacie jak radeon 9700) i w radeonach 9800se modowalnych, które po odblokowaniu potokow = 9800pro
Olórin
Podkręcał nie będe, bo mam tą karte na chwile - płyta główna padła w 2 kompie więc sobie przełożyłem smile.gif

QUOTE
Jest już ogromna różnica kiedy przesiadamy się z GF 4 MX440 na ATI 9200 i gramy np. w NFSU2. Odrazu widać bajecznie rozmyte światła i inne bajery.

Właśnie że nfs zaczął chodzić gorzej :> Jak był na 2 kompie (fakt że tam procesor jest dużo szybszy) chodził bajecznie, a u mnie coś nie bardzo :> Spróbuje wgrać sterowniki z płytki dołączonej do karty, może się poprawi (te ściągałem z sieci) :]
Przemekc1
Musisz przeinstlować system. Bez tego nawet nie zabieraj się za granie.
mleko
tam musisz nie musisz tongue.gif jest wiele teorii
nieraz pomaga Driver Cleaner który ci usunie zbędne śmieci po starych sterowinkach smile.gif
Olórin
Reinstal jest lame :] Prędzej przesiąde sie na linuksa niż zrobie reinstal w ciągu najbliższych 6 miesięcy...
kox
QUOTE(Przemekc1)
Musisz przeinstlować system. Bez tego nawet nie zabieraj się za granie.
To rozwiązanie jest bez sensu, nie wiem czemu 80% ludzi na byle problem reaguje reinstalem.
Olórin
Bo są lamy i nie potrafią sobie z nim poradzić ?
Przemekc1
Jeżeli zmieniasz karte graficzną, procka albo płyte główną to musisz się liczyć, że bez przeinstlowania systemu bedzie wszystko chodziło do kitu.
Jak za 6 miesięcy przeinstlujesz system to sam zobaczysz różnice.
kyro
QUOTE(mlodass)
update:
kyro: co ty pie... ze mozna firmware zmienic na nowszy ? wgrać bios 9250 co jest taki sam jak 9200 jak nie czasami gorsze.


Nic nie pie*****. Odsyłam do CHIPA nr. z 6/2004 (coś takiego). Fakt ,że przeważnie jest to tylko podkręcanie na stałe karty ale chyba nie zawsze z tego co przeczytałem. Są odblokowywane potoki renderujące. Niestety jest to skierowane do nowszych kart.

QUOTE
kyro, a z tymi technologiami i cudami na kiju nie przesadzaj, bo znajde ci tyle samo (+1) argumentow za nvidia (i doloze jeszcze kilka przeciw ati, huhu...)


Może i masz racje i to ja się mylę. Wiadomo ,że niedawno nVidia wprowadziła karty grafiki z 16 potokami renderującymi (to dopiero wymiata smile.gif) ale poszukaj pare artykułów na http://www.benchmark.pl a napewno zobaczysz że karty ATI są bardziej wydajne. A co do technologi się nie zgodze bo GF 4 MX440 wyświetla samą surową grafe w np. NFSU2, dosłownie zero efektów. Jak podłączyłęm od kumpla do siebie ATI 9200 - różnica ogromna. Odrazu ładniej to wszystko wyglądało. I jeszcze jeden szczegół - ATI była tańsza.
Lukas77
Ale wy pier... z tym reinstalem, cały pic ze sterownikami to klucze w rejestrze i pare dlli w pamięci, które można w trybie awaryjnym usunąć driver-cleanerem a ten klucze w rejestrze też wyczyści. Jak sądze Olórin ma r9200se które jest cieniusie bo sam taką miałem. Nie wiem czemu ale mi zawsze xle chodziło na na DNA i OMEGAch, używam oficjalnych sterów ATi najnowszych, mam r9550 z Biosem od R9600pro.

Cóż mogę poradzić, Tryb Awaryjny, Driver Cleaner, ponowna instalacja najnowszych sterów ATI.

Nawet najwięksi obrońcy GF przyznają że TV-OUT w ATI bije na pysk tego z GF :-)
kyro
QUOTE(Lukas77)
Nawet najwięksi obrońcy GF  przyznają że TV-OUT w ATI bije na pysk tego z GF :-)


Swięta prawda. Dużo lepszy obraz niż GF.
mlodass
QUOTE(kyro)
QUOTE(mlodass)
update:
kyro: co ty pie... ze mozna firmware zmienic na nowszy ? wgrać bios 9250 co jest taki sam jak 9200 jak nie czasami gorsze.


Nic nie pie*****. Odsyłam do CHIPA nr. z 6/2004 (coś takiego). Fakt ,że przeważnie jest to tylko podkręcanie na stałe karty ale chyba nie zawsze z tego co przeczytałem. Są odblokowywane potoki renderujące. Niestety jest to skierowane do nowszych kart.


podam ci gdzie mozna odblokowac potoki
9500 @ 9700pro
9800se@9800pro
gf 6200 pci-e @ 6600
gf 6800se@6800 gt bodajze

a co do tego formata to tylko format jak sie zmienia z radeona na geforca - raczej konieczne, zeby uzyskac maksymalna wydajnosc, przy innych komponentach jest to mniej wazne
mgr.Dlugi
QUOTE
9800se@9800pro

Moj sie kwalfikuje ale wole go narazie nie ruszac bo jak cos sie sperdaczy to potem moze byc potrzebny format, a tego bym nie chcial
hao
QUOTE
To rozwiązanie jest bez sensu, nie wiem czemu 80% ludzi na byle problem reaguje reinstalem.


To jeszcze pikuś, lepsi są ci co wszystko chcą formatować :]

Zdecydowanie jest za nvidią, nie lubię ATI, nie cierpie ich sterownikow, a zwlaszcza katowania sie z tym gdy chcialem laptoka podlaczyc na szybko do tv...
.misiek
QUOTE(Lukas77)
Nawet najwięksi obrońcy GF  przyznają że TV-OUT w ATI bije na pysk tego z GF :-).


Tu jest jedyny punkt w którym się mogę z Tobą zgodzić.

A po za tym to podobnie jak hao nie lubię sterowników ATI i męczarni z nimi ....

Natomiast jeśli masz kupować GeForce FX5200/GeForce4 MX 400 etc, to bardziej w tej cenie polecam Radeony, natomiast w wyższej klasie GeForce Ti wymiatają smile.gif

Co do reinstalki przydała mi się jak się przesiadłem z PIII933 i Abit'a na I440BX na to co mam teraz AMD/EPoX, bo system Windows2000 już nie wstał po tym laugh.gif

Od początku wakacji jak się przesiadłem system nie ruszany, a po czyszczeniu rejestru, defragmentacji etc co miesiąc uruchamia się tylko 7sek dłużej niż po świerzej instalce biggrin.gif

EDIT:
@kyro: pomyłka, zły cytat, poprawione
kyro
QUOTE(.misiek)
QUOTE(kyro)

Nawet najwięksi obrońcy GF  przyznają że TV-OUT w ATI bije na pysk tego z GF :-).


Tu jest jedyny punkt w którym się mogę z Tobą zgodzić.


Eeeeeeeee smile.gif Nie ja to napisałem biggrin.gif ale zgadzam się z tym.
torn
QUOTE(kox)
QUOTE(Przemekc1)
Musisz przeinstlować system. Bez tego nawet nie zabieraj się za granie.
To rozwiązanie jest bez sensu, nie wiem czemu 80% ludzi na byle problem reaguje reinstalem.
Tu akurat się zgadzam z Przemkiem. Nawet Microsoft zaleca przeinstalowanie systemu po zmianie karty graficznej.
mlodass
QUOTE(mgr.Dlugi)
QUOTE
9800se@9800pro

Moj sie kwalfikuje ale wole go narazie nie ruszac bo jak cos sie sperdaczy to potem moze byc potrzebny format, a tego bym nie chcial


nie wiadomo ;]
mozliwe ze masz modowalnego 9800se albo niemodowalnego. zainstaluj omegi i przy instalacji wybierz softmoda 9800se@pro i rybka.

gdzie ci ti wymiatają ?
gf 4ti4200 ? bardzo porownywalny jest do niego radeon 9550, ktory ma na dodatek obsluge dx9, czego gf4ti nie ma. zreszta nowych gf4ti nie kupisz a jakbys kupil to: gf4ti4200 na barwkompie wyprzedaja za 310, a inne to za 450zł gdzieś, a za tyle to masz juz lepsze karty ati bynajmniej 9800se@pro jak by sie uprzec to bys znalazl do 500zl :>

QUOTE
Tu akurat się zgadzam z Przemkiem. Nawet Microsoft zaleca przeinstalowanie systemu po zmianie karty graficznej.


jak juz wczesniej napisalem tongue.gif
Lukas77
W praktyce to wygląda tak:
R9550 - nowe gry obsługujące DX9 wymiatają swoim wyglądem czego nie można powiedzieć o GF4TI
Stare gry używające DX8 i i na tej i na tej grafie wygladają tak samo bo zapas mocy jest niezły (Counter Strike na przykład).

Ja np. odpalałem Far Cry na default'cie u mnie do testów i chodził bardzo ładnie na podkręconym R9550@R9600Pro. Jak na karte za 290 zł który GF z DX9 obsłuży Far Cry'a???
.misiek
QUOTE(Lukas77)
W praktyce to wygląda tak:
R9550 - nowe gry obsługujące DX9 wymiatają swoim wyglądem czego nie można powiedzieć o GF4TI


Bo niestety w GF4Ti nie przewidzieli jeszcze obsługi DX9 i z tego faktu bardzo ubolewam :|
torn
QUOTE(mlodass)
QUOTE
Tu akurat się zgadzam z Przemkiem. Nawet Microsoft zaleca przeinstalowanie systemu po zmianie karty graficznej.


jak juz wczesniej napisalem :P
Jakoś nie widzę gdzie. Chyba że chodzi ci tylko o reinstall :)
mlodass
QUOTE
jak zmieniasz z geforce'a na radeona, lub odwrotnie musisz koniecznie reinstalke systemu zrobic. Bo tak to ci bedzie chodzilo tak samo jak poprzednia karta albo gorzej.


:]
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2012 Invision Power Services, Inc.