Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Monitory LCD
Konnekt | Forum > Offtopic > Hydepark
lucas_mcs
Mam zamiar w najblizszym czasie przerzucic sie z moniego SONEGO 19 CRT na monitor LCD, w zwiazku z czym prosilbym o opinie

Zastanawiam sie nad monitorami Beliena (dobra cena i niski czas matrycy) 17" i 19"

Domslam sie ze 19" LCD bedzie ciut wieksza niz 19" CRT
Wiec po pierwsze i najważniejsze primo smile.gif
zauwazylem ze 17 i 19 maja taka sama rozdziałke fizyczną 1280x1024 a róznią sie wielkością piksela.. jak to sie ma do uzytkowania praktycznego (tu pytam głównie tych co mieli okazje dluzej posiedziec przy jednym jak i przy drugim) czy w zwiazku z wiekszymi pikselami obraz na 19 bedzie ciut gorszy czy jak..

po drugie primo:
czy ktos moze mi wyjasnic o co chodzi w tych technologiach TFT zwykłe, TFT/TN, odpowiednio z aktywną i pasywną matrycą.

po trzecie primo, jak najlepiej szybko i sprawnie sprawdzic w sklepie czy lcd nie ma wadliwych pikseli (na jakich kolorach tła najbardziej je widac) głupie pytanie w sumie bo sam wymysliłem ze na białym i czarnym, ale lepiej sie upewnic niz potem patrzec na czarne punkty na srodku ekranu :]

po czwarte primo smużenie, czy przy 16s reakcji juz niewystepuje? (pytanie do ludzi z "dobrym okiem" smile.gif )

po piąte primo, czy jest WIDZIALNA róznica miedzy połaczeniem DVI a D-SUB?

Przy okazji sonda jakie macie monitory smile.gif
Wyrażajcie swoje opinie, pozdrawiam!
Przemekc1
Stary Philips 15 biggrin.gif A co do tego minitora, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie dobry monitor CRT. Za cene LCD możesz kupić monitor CRT z najlepszej klasy. Jeżli ten monitor co masz nie wystarcza Ci to kup może 22 cale, chociaż to już chyba za dużo. Według mnie kupowanie LCD mija się z celem, a jeśli grasz w gry to zdecydowanie odradzam! (chodzi mi tu o efekt smużenia).
Aha no i te piksele, w sklepie może ich niebycć, ale po 3 miesiącach mogą się wypalić i wtedy kicha bo nie ma na nie gwarancji. (włacz coś białego, np. edytor tekstu i jak cos to zobaczysz czarne kropeczki.)
Tak więc jeżeli lubisz sobie pograć i pooglądać firmy to trzymaj się z daleka od LCD. Aha ile masz do wydania bo te najnowsze (najdroższe) monitory LCD już sobie podobno nieźle w grach radzą.

A jesli chodzi o LCD to ten jest podobno dobry http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=11905
Olórin
Na pierwszy rzut oka całkiem porządna strona o LCD, masz różnice w matrycach wypisane smile.gif
http://www.mva.pl/?id_kategorii=2&top=66&kategoria=88
Przemekc1
http://benchmark.pl/artykuly/recenzje/prze...iyama_481S.html

Tam też jest troche monitorów.

PS. "po czwarte primo smużenie, czy przy 16s reakcji juz niewystepuje? (pytanie do ludzi z "dobrym okiem" Smile )". Mój kumpel ma taki monitor (LCD 17). Włączył kiedyć UT 2004 i szok na początku myślałem, że ta gra mu sie tnie, ale dopiero się skapowałem, że to tak smuży. Strasznie to wygląda szczególnie jeśli jest dużo 'światełek'.

I co do LCD zdecydowanie się mniej oczy męczą. Takie miałęm odczucie chociaż LCD mogłem porównać jedynie do mojego starego 5 letniego monitorka.
lucas_mcs
kwestia zmiany monitora to nie jest kwestia jakosci obrazu, ja mam problem z pogłebiajacą sie wada wzroku która wynika z ciagłego patrzenia sie w ten monitor,
19" Sony Trinitron, Multiscan E450 to dla mnie jest wysokiej klasy monitor. LCD musze kupic aby zmiejszyc postep wady, a ceny sa przystepne
(wiem ze moglem kupic wczesniej bo zdrowie przedewszystkim, ale CHOLERNIE draznil mnie zbyt dlugi czas reakcji matrycy)
zdarza sie pograc, filmów duzo ogladam, a głownie to siedze na necie i w programach windy..

Przemekc1 , mam wrazenie ze to co piszcze to juz przeszłosc.. bynajmniej teraz nie wystepuje totak w zauwazalnym stopniu, monitor lcd 15 za 1000 jest a to juz cena przystepna, a 19" za 1700zł to tez nie mało.. za CRT 19" zapłaciłem 2200...
Przemekc1
Podajesz cenę tych raczej tanich monitorów LCD, a ja mówiłem o CRT na najwyższej półki. Aha kiedy kupowałeś ten swój CRT? A i tak zdrowie jest najważniejsze więc poszukaj jakichś dobrych CRT, ale jeśli chodzi o wzrok to wygrywają jednak LCD. Jeżeli mogę Ci coś poradzić to kup sobie takie okulary do patrzenia na monitor. Mojemu znajomemu to w pewnym stopniu pomogło.
lucas_mcs
mam okulary które wartoscia mógłbym na lepszy komputer zamienic niz mam obecnie smile.gif słowo daje, a monitor kupywałem jakies 2 lata temu.. wtedy i tak przepłaciłem, ale nie mialem takiego pojecia jak tearz. musi byc lcd bo czuje ze czasami az bola mnie oczy od tej lampy kineskopowej! licze sie z tym ze bedzie to skok raczej w dól wporownaniu z sonym ale cóz.. mam wade -8 i jescze sie pogłebia.. wiec trzeba juz dac za wygraną
sleesh
Polecam ten monitorek http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=15041 .
Mam jego starsza wersje 1701 z czasem reakcji 16ms i nie jest zle . Nie czuje w ogole zmeczenia oczu, praca z aplikacjami czy ogladanie filmow to czysta przyjemnosc. W wiekszosci gier tez nie ma problemow. Ja akurat gram w cs i przy szybszych ruchach myszki obraz nie smuzeje tylko staje sie jakby mniej ostry ( to nie jest smuzenie ). Jako takiego efektu smuzenia ani ja ani znajom nie zauwazyli . Na lcd obraz jest ostry jak zyleta ,jasny , piekne kolory. A martwe piksele to przeszlosc. Nie sa juz sprzedawane monitory z takowymi. Mam swojego nec'a jakies pol roku i nic mi sie nie wypalilo...

Co do monitorow 19' to nie polecam. Sa cholernie drogie i maja duzo gorsze parametry od 17 a oferuja taka sama rozdzielczosc ...
lucas_mcs
wlasnie przeczytalem cala te stronke która zapodał olorin (dzieki wielkie!) i poczulem lekka odraze co do sposobu wyswietlania kolorw w lcd.. a wlasciwie do tego oszustwa :[. ale musze powiedziec ze ten monitor neca to mnie zaintrygował drogi sleeshu smile.gif tylko u mnie w miescie takiego nie widzialem w ofertach, ale to sie poszuka..
szczerze mowiąc to wolałbym 19" ale tez sei zastanawiam.. troche bez senau skoro rozdzielczosc natywna jest taka sama jak w 17" mam ciagle wrazenie ze wieksze piksele w 19 bedą dawały gorszy obraz..
a na stronie nic nie bylo w tym temacie (jedynie polecali 19 dla okularników :twisted:
Aule
OT: Nie pomyliłeś sie z tym -8? Ja miałem +7.5 i przez 13 lat leczyłem tą wadę, a + sie szybciej leczy. Msiałem nosić coś, żeby okularki nie spadały. Ale to inne czasy były i szklane szkla tongue.gif Tera mam +0.5 fotochromki do kompa tongue.gif

Koniec OT.
Co do tego NEC'a to potwierdzam. Też mam 1701 w chacie i nie narzeka nikt, a jest tylko do gier wykorzystywany.
lucas_mcs
no dobra przesadzam zaokragliłem do góry.. mam -7.25 i co? ;D
a minusa sie nie da "wyleczyc" musze sie wykosztowac na operacje oczu (napewno w przyszłosci to zrobie) tym czasem nosze okulary za 6 tys i soczewki za 100zł na mc (pakiet na pół roku =600zł )

caly czas nie wiem co mam myslec z tym pierwszym primo
17" czy 19" chodzi mi o te wielkosc piksela i jak to sie ma do obrazu
Aule
Pociesze Ciebie. Ok. 50tki(lat) oczy same ci sie wyleczą w jakimś stopniu, bo na starość wszyscy stają się dalekowidzami :wink:
.misiek
http://www.chip.pl/arts/kth/kth_118425.html

Możesz jeszcze poczytać.
Przemekc1
Każdy z tych monitorów ma: "długi czas odpowiedzi matrycy"
sleesh
QUOTE(Przemekc1)
Każdy z tych monitorów ma:  \"długi czas odpowiedzi matrycy\"


Chyba cie prad popiescil. Mniejwiecej od 25 ms znika juz efekt smuzenia a moj monitor ma 16 ms a ten nowszy nec ma 12 ms... cos jeszcze?
Przemekc1
QUOTE(sleesh)
QUOTE(Przemekc1)
Każdy z tych monitorów ma:  \"długi czas odpowiedzi matrycy\"


Chyba cie prad popiescil. Mniejwiecej od 25 ms znika juz efekt smuzenia a moj monitor ma 16 ms a ten nowszy nec ma 12 ms... cos jeszcze?


O co Ci chodzi? Ja tylko przytoczyłem "minusa" ze strony którą podał .misiek czyli http://www.chip.pl/arts/kth/kth_118425.html
Zastanów się zanim coś napiszesz.

PS. Dla jednego znika, dla drugiego nie. Da się do tego przyzwyczaić, ale jeżeli dużo czasu spędziłęś z CRT to minie trochę czasu,
Sija
QUOTE(sleesh)
QUOTE(Przemekc1)
Każdy z tych monitorów ma:  \"długi czas odpowiedzi matrycy\"


Chyba cie prad popiescil. Mniejwiecej od 25 ms znika juz efekt smuzenia a moj monitor ma 16 ms a ten nowszy nec ma 12 ms... cos jeszcze?


oba testowane monitory maja po 25ms, wiec sie nie rzucaj, tylko czytaj dokladnie.
Przemekc1
Tutaj masz jeszcze jeden test http://www.tomshardware.pl/display/20040609/index.html
piotr.ek
Warto zajrzec tutaj - screenshoty z HL2 na lcd sony z czasem rakcji 16ms... delikatnie mowiac porazka.
Przemekc1
QUOTE(piotr.ek)
Warto zajrzec tutaj - screenshoty z HL2 na lcd sony z czasem rakcji 16ms... delikatnie mowiac porazka.


W Hl2 raczej nie ma dużej akcji. Zagrajcie sobie w jakiegoś RPG w którym można rzucać dużo czarów. Do gier LCD jest poprostu okropny, a i w filmach często się nie sprawdza. Tak więc narazie tylko CRT, ale w tym przypadku lucas_mcs raczej jest zmuszony na LCD, chociaż słyszałem o bardzo dobrych dla wzroku CRT.
Olórin
BTW, te parametry co podają, a jak to wygląda w rzeczywistości to IMO dwie różne sprawy...
sleesh
QUOTE(Sija)
QUOTE(sleesh)
QUOTE(Przemekc1)
Każdy z tych monitorów ma:  \"długi czas odpowiedzi matrycy\"


Chyba cie prad popiescil. Mniejwiecej od 25 ms znika juz efekt smuzenia a moj monitor ma 16 ms a ten nowszy nec ma 12 ms... cos jeszcze?


oba testowane monitory maja po 25ms, wiec sie nie rzucaj, tylko czytaj dokladnie.


Sry, myslalem ze chodzi mu o NECi tongue.gif Napisal to tak ze moglo sie odnosic do wszystkich podanych modeli w calym topicu , ale z drogiej strony moglem sie domyslic ;] Jeszcze raz sorki , ale gdy to pisalem dopiero co wpadlem do domu i nie przeczytalem chyba dokladnie ;]
Aule
Może poczekać sobie, aż OLED'y potanieją wink.gif
Przemekc1
QUOTE(Aule)
Może poczekać sobie, aż OLED'y potanieją wink.gif


Oled'y już dawno byłyby w użyciu, ale firmy przecie muszą zarobić na LCD.
sleesh
QUOTE(Aule)
Może poczekać sobie, aż OLED'y potanieją wink.gif


Na to chyba jeszcze troche poczekamy sad.gif Przemekc1 ma racje, korporacje wydaly w cholere kasy na rozwoj lcd ( i wydaja nadal ), wiec nie moge teraz od tak sobie porzucic ta technologie...
lucas_mcs
macie racje.. jednak póki co wstrzymłem sie.. jescze nie ten czas.. posidzialem kilka godzinek na lcd u kumpla i najbardziej rozdraznilo mnie to, ze nawet patrzac prosto, nie bylo widac dokladnie calego ekranu. coprawda filmy wygladaly swietnie, bez drazniacego smuzenia.. ktore bylo i moznabylo sie do tego przyzwyczaic, ale stwierdzilem ze juz wole sie jeszce pomeczyc.. serio :/ szczesliwym zbiegiem okolicznosci w sklepie dzis tez nie bylo tego modelu co chcialem kupic smile.gif
wyglad pulpitu jako samego w sobie sprawia wrazenie duzo gorszego.. i wogole.. "kobieca intuicja" kazała mi sie wstrzymac smile.gif
najbardziej przekonala mnie ta stronka ktora dam olorin (thx again), czas reakcji matrycy producenci podaja jak chca.. i to ze lcd ne potrafi wyswietlic wszystkich mozliwych kolorow..
jescze ne czas, poczekamy az to sie rozwinie, a poki co musze sie pomeczyc.. i tak pewnie zrobie sobie operacje..
btw czytalem gdzies ze juz 'wszczepili' do nerwow oka kamere biggrin.gif
pozdrawiam wszystkich i dzieki za wypowiedzi i linki! (i sory za chaotyczną wypowiedz)
MiLKA
Hehe... ostatnio mam troche kontaktu z monitorem LCD w pracy, co prawda nie na moim biurku, ale metr obok ;-) i powiem Ci, że odpowiedni kąt widzenia poza kontrastem i czasem pojawiania sie i wygaszania piksla to najważniejsza rzecz. Od paru dni choruje na Belinea 101751B (mam zamiar kupić za jakiś miesiąc) - http://www.maxdata.com.pl/?site=productInfo&id=111733. Ma w miare czas reakcji, ale za to reszte parametrów ma naprawde dobrych, 178° w obie strony (co jest bardzo ważne dla monitorów z funkcja PIVOT - innych nie mam zamiaru kupować). Konstrast 600:1 to też jest bardzo dobry wynik jak na monitor z tego przedziału cenowego (w proline.pl kosztuje 1255 zł z vatem). Dodam jeszcze, że ta Belinea jest wyposażona w złącze cyftowe DVI, które mam zamiar wykorzystać (nie po to kupowałem karte grafiki z tym złączem).
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2012 Invision Power Services, Inc.