Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Wersja Linuxowa
Konnekt | Forum > Pomoc > Propozycje
cRoMo
Od razu usprawiedliwiam sie, ze tworze nowy watek, bo wszystkie poprzednie zostaly pozamykane. Wiec co mialem robic? wink.gif

Nie chce raczej wszczynac tutaj dyskusji kolejnej, chcialbym pokazac potencjalne rozwiazania problemu przenosnosci kodu Konnekta. http://www.fltk.org/ - ciekaw jestem, czy hao slyszales o tym widgetcie? Jesli nie jest dobre i wymagaloby zbyt duzo poswiecenia, to moze winelib (http://www.winehq.com/site/winelib)? To ostatnie, po doprowadzeniu konnekta do dzialania z wine powinno byc wystarczajace, by budowac paczki pod linuxa "prosto z mostu" smile.gif


A tutaj jako ciekawostka: http://www.dillo.org/ Szkoda, ze nie ma portu dla Windows, bylaby to chyba niezla alternatywa dla IE uzywanego przez kIEView biggrin.gif
Ryan
Jeśli wolno wtrącić 3 grosze. tongue.gif Ponieważ jednym z założeń K (moim zdaniem znakomitym) jest wykorzystanie skórowania systemowego (a nie jakiegoś własnego niewiadomo czego), wspomniana przez Ciebie cRoMo biblioteka się nie nadaje. Już prędzej wxWindows. wink.gif

Co do Dillo - grzebałem w jego kodzie w nadziei, że uda się z tego zrobić wtyczkę wyświetlającą. Moim zdaniem jeśli już miałoby coś alternatywnego do kIEview powstać, to obieranie drogi "na HTML" nie ma większego sensu. Łatwiej i szybciej opracować silnik skórowania wiadomości na podstawie szablonów XMLowych opisujących względne pozycje elementów (i łatwiej do tego stworzyć edytor).
cRoMo
QUOTE(Ryan @ 20.05.2005 - 15:41)
wykorzystanie skórowania systemowego (a nie jakiegoś własnego niewiadomo czego), wspomniana przez Ciebie cRoMo biblioteka się nie nadaje. Już prędzej wxWindows. wink.gif
*


Rozmawialismy z hao na temat wxWindows juz niejednokrotnie, zreszta hao sam sie wypowiadal na forum. Sek w tym, ze trzeba wiedziec o wszystkich w miare "pozadnych" alternatywach, by cokolwiek zaczac robic. A co do skorowania to i tak wlasciwie nie wiem o co chodzi: nie ma czegos takiego jak skorowanie systemowe pod linuxem. Sa skory dla oprogramowania pisanego GTK i QT, ale FLTK rowniez skory obsluguje w swoich aplikacjach.
hao
Ryan, pamiętaj że droga "na HTML" daje możliwość dynamicznego okna rozmowy z użyciem JavaScript czy Flasha ... Przy obecnych komputerach i zapowiadanym Flashu 8 powoli zaczyna to mieć sens...

Przy wszystkich bibliotekach poraża mnie tylko trochę ich rozmiar... Ktoś gdzieś pisał, że Opera na W32 działa "natywnie", a na Xy kompilowana jest z użyciem którejś z bibliotek... Może to jest jakieś rozwiązanie?
cRoMo
QUOTE(hao @ 20.05.2005 - 15:54)
Przy wszystkich bibliotekach poraża mnie tylko trochę ich rozmiar... Ktoś gdzieś pisał, że Opera na W32 działa "natywnie", a na Xy kompilowana jest z użyciem którejś z bibliotek... Może to jest jakieś rozwiązanie?
*


Pisalem to ja. Problem jednak w tym, ze Opera pod linuxem korzysta z QT wlasciwie w bardzo niewielkim stopniu. Dlaczego? Bo Opera wykorzystuje swoj wlasny engine API, wlasciwie wszystkie rozwiazania naleza do nich - wystarczy zobaczyc co mozna robic z przyciskami, elementami menu itd. Stad tez tak niewielki jej rozmiar. Kazdy program napisany w ten sposob mozna byloby przeniesc na wiekszosc popularnych platform. Wspominales hao o przepisywaniu kodu Konnekta z naciskiem na klasy - to chyba bardzo dobra droga smile.gif
Ryan
cRoMo: ja mówię o Windows - nie zapominajmy, że K jest programem windowsowym i wszelkie potencjalne zmiany w API okienek (przynajmniej moim zdaniem) nie powinny wywracać koncepcji programu do góry nogami. WinAmp jest fajny, ale dobranie skórki do stylu windy to pain in the ass. Nie chcę mieć tego typu problemów z Konnektem. wxWindows jest jedynie obiektową nakładką na WinAPI i nie oznacza nowego look&feel kontrolek jak to jest np. w wypadku GTK+ (jak ja tego nie lubię). Jak miałby K wyglądać na Linuksie to już zupełnie inna broszka. Jeśli już tak bardzo brać Linuksowa nalega a hao zechce się w port bawić, mnie nie obchodzi na czym i jak to będzie działało. Byle wersja Win na tym nie ucierpiała. wink.gif

hao: A po co Flash łączyć z HTMLem? Poza tym język skryptowy to nie tylko ECMA Script - osobiście chętnie widziałbym okno rozmowy w XML + LUA. wink.gif Ale nie każdy lubi się uczyć nowych języków. smile.gif
skolima
Nie da się ukryć, że XML + XSLT dają dużo większe możliwości niż html z css'em. Tylko obciążenie też jest większe. A poza tym, wtyczka pisana prawie od zera :-/ . No ale ten sam problem jest gdyby użyć innego engine'u (proszę nie zaczynać OT).

Z podanych propozycji : jak wygląda próba skompilowania K pod gcc z użyciem winelib? Hao? Ktoś mający dostęp do kodu podjąłby się tego spróbować?
cRoMo
QUOTE(Ryan @ 20.05.2005 - 16:01)
cRoMo: ja mówię o Windows - nie zapominajmy, że K jest programem windowsowym i wszelkie potencjalne zmiany w API okienek (przynajmniej moim zdaniem) nie powinny wywracać koncepcji programu do góry nogami.
*


Aj, nie pomyslalem o Windowsie ;P Wszystko zalezy od hao i od potencjalnej wygody uzywania. wxWindows niestety jest wieeelkie :/
Ryan
Ajaj skolima, nie rozumiemy się. :] Na co miałoby XSLT konwertwać? Bo jakoś tego nie widzę. To raczej o bibliotekę XML kierowaną danymi z wywołaniami zwrotnymi mi chodzi: bierzesz część odpowiedzialną za np. wyświetlenie nowej wiadomości, jedziesz kolejno tagi XML (wyświetl box, przezroczysty 10%, niebieski, x+10, y-5, umieść w nim czcionką nicka; wyświetl box, biały, x+10, y+3, umieść w nim wiadomość) i generujesz to co ma być widać. No, tak w telegraficznym skrócie. wink.gif
skolima
Nie zrozumiałem Cię do końca, racja. Ale ty właśnie opisałeś użycie XSL do otrzymania dokumentu XHTML... czyli to, o co mi chodziło.
Ryan
Nie, nie, nie. biggrin.gif Ja nie chcę docelowo robic HTMLa. Wiesz jak działa Avalon? Generuje kontrolki w okienkach na podstawie opisującego je XMLa. Mniej więcej o takie nieskończenie długie okno na którym rysuje się poszczególne elementy rozmowy mi chodzi. Oczywiście nie może to być element rastrowy na który wrzuca się grafikę - takie podejście kompletnie odpada i aktualny widok musiałby być generowany w locie, ale to już kwestia techniczna i nie zmienia faktu, że nigdzie tu nie ma HTMLa (bo i spora część tagów jest nam zbędna: p, pre, span - skoro div może być display:inline, itd.; to co nas interesuje to styl konkretnego bloku tekstu - oczywiście póki nie chcemy zaawansowanego formatowania wiadomości, wykraczającego poza BIU).
Aule
Ale wiesz co to XSLT, prawda? Chcem się upewnić.
Ryan
Tak się składa, że koduję na platformie .NET i korzystam z XSLT. XSLT to jednak kombajn i stosowanie go do skórowania okna rozmowy to lekka przesada (przecież cały czas chodzi mi o to, że nie trzeba korzystać z wielkich standardów dostosowanych do innych celów niż okienko rozmowy), podobnie jak SQLite dla historii. Zdaję sobie sprawę, że transformaty XSLT mogą być data driven (choć takich używam w mniejszości), ale zaprzęganie XSLT tylko do tego, żeby pod dokument podpiąć zdarzenia nie ma sensu. Od tego jest eXpat i to on się moim zdaniem bardziej nadaje. Ładnie proszę Aule, oszczędź sobie sarkazmu następnym razem i czytaj uważnie - skolima odniósł się do XSLT jako do zamiennika CSSów i tylko w takim charakterze XSLT rozpatrywałem (pomijam fakt, że po raz wtóry piszę, że nie mam na myśli HTMLa jako postaci wynikowej).

No i znowu wyszedł flame ja kontra reszta wszechświata. Zaraz wątek popłynie jak ten o przeglądarkach. Ech... Czy nie można już prowadzić nieskrępowanej dyskusji i musi się skończyć na wycieczkach osobistych?
Aule
Ehh. Źle mnie odczytałeś. Ja naprawde chciałem się tylko upewnić, że wiesz o czym mówisz. Ryan nie szukaj wszędzie wrogów....
Zresztą kIEview na chyba mieć jakiś własny format(chyba oparty na xml'u). Jakbyś był troche dłużej na forum to byś wiedzial.
hao
Zgadza się, jest wersja testowa kieview, z której z resztą od dawna korzystam, która umożliwia tworzenie szablonów kodu HTML dla poszczególnych wywoływanych operacji... Pozwala też na definiowanie skryptów Java, dzięki czemu można zrobić ( przynajmniej teoretycznie) styl w którym zamiast doklejać nowe kawałki HTMLa wywołujemy funkcje w upakowanym w okienku Flashu... Niestety Kuba nie miał/nie ma czasu dokończyć dzieła sad.gif
Ryan
Aule: zgodnie z tym co pisze hao i co wyczytałem na forum (na którym "jestem" dłużej niż piszę) ma to przypominać system szablonów z Mirandy. Przepraszam jeśli nadinterpretowałem.

A czy ktoś próbował przeskoczyć obecne ograniczenia kIEview za pomocą "zachowań" IE (.htc)?
cRoMo
Ciag dalszy mojej krucjaty;)

http://www.fox-toolkit.org/
http://swtfox.sourceforge.net/ (brak uaktualnien na stronie glownej jest mylacy, projekt rozwijany jest na biezaco)
http://www.fox-toolkit.org/win32.html informacje dotyczace win32

IMHO calkiem ciekawe, czekam hao na jakis komentarz smile.gif
skolima
swt on fox - nie dotyczy, to przecież swt, czyli java.

goły fox : wygląda native tylko pod X'ami. A Konnekt miał zdaje się wyglądać przede wszystkim pod Windą...

Keep searching man tongue.gif
cRoMo
QUOTE(skolima @ 23.05.2005 - 23:15)
swt on fox - nie dotyczy, to przecież swt, czyli java.

Geez... faktycznie, nie poczytlem dokladniej. To i tak malo wazne, liczy sie to ponizej...

QUOTE
goły fox : wygląda native tylko pod X'ami. A Konnekt miał zdaje się wyglądać przede wszystkim pod Windą...

Nie zgodze sie, przejrzalem sporo screenshootow softu opracowanego na obie platformy i pod winda wyglada native dla programow windowsowych, a pod X'ami - dla X'owych. Proponuje poszperac glebiej po forach FOX'a smile.gif

EDIT:
To chyba najlepiej rozwijana tego typu biblioteka, jest sporo roznych modulow, np. FXLua
skolima
A ja uruchomiłem programy pisane opd FOXem tongue.gif . I native feel mają tylko pod Xami. Pod windą wygladają tak, dopóki nie zmienisz sobie skóry w windzie... wtedy wychodzi, że owszem wyglądają jak native, ale na tym koniec.

Co do FXLua... może. Exec'i które ruszałem były spod gołego FOXa.
cRoMo
QUOTE(skolima @ 24.05.2005 - 16:24)
A ja uruchomiłem programy pisane opd FOXem tongue.gif .

OK, ja nie uruchamialem - zasugerowalem sie tym, co widzialem na screenshootach. Szukam dalej wink.gif

PS. Pierw, mimo wszystko, chcialbym miec mozliwosc uruchomienia Konnekta pod wine po poprawkach kodu tak, by wszystko w miare dzialalo jak nalezy.
dolny
Chciałem tylko powiedzieć że jest wielu userów którzy chcieliby zobaczyć port Konnekta na Linuxa. Dzięki takim dystrybucjom jak Ubuntu, Linux zaczyna wreszcie być przyjaźniejszy dla przeciętnego usera. Sam zainstalowałem go jakiś miesiąc temu i Windę włączyłem od tego czasu tylko dwa razy - żeby wyeksportować sobie kontakty z Outlooka.

Naprawdę - Konnekt to mój ulubiony komunikator, są też dobre messengery na Linuxa, ale brakuje mi konfiguralności Konnekta itp. Podobne głosy słyszałem już od wielu osób przy okazji dyskusji o komunikatorach.

Linux nie jest już systemem dla maniaków, warto to przemyśleć.

Przy okazji:

http://www.kubuntu.org
cRoMo
Niedawno ukazala sie finalna wersja biblioteki QT4. Zostala odchudzona, zmniejszono uzycie zasobow systemowych i vo najwazniejsze, wersja dla Windows zostala rowniez opoublikowana na licencji GPL (do niedawna takowa byla dostepna tylko dla Linuxa). QT to chyna jednak najlepsza opcja na multiplaformowego Konnekta smile.gif

PS. Choc uzycie GPL ciagnie jak za soba koniecznosc udpstepnienia kodu Konnekta.. co nie nastapi, jak wiadomo.
PS2. http://www.osnews.com/story.php?news_id=11008
winthux
To już lepiej przepisać na .Net smile.gif Wtedy niezależny od platformy i języka (w pewnym sensie:P) :]
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2012 Invision Power Services, Inc.