Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Dostepne nowe api do obslugi kontaktow
Konnekt | Forum > Developerzy > Tworzenie wtyczek
KoSiarzPL
Podczas tworzenia wtyczki ktora umiescilem niedawno stworzyłem dla siebie klase "Kontakt" dzieki ktorej latwo mozna szukac i modyfikowac kontakty.
Jesli mi czas pozwoli to do weekendu powinienem stworzyc zadowalajaca mnie czesc funkcjonalnosci klasy oraz dokumentacje do niej. Wtedy ja udostepnie i bedziecie mogli ja ocenic.

Póki co mozecie napisac tu uwagi, jakiej funkcjonalnosci byscie sie spodziewali po takiej klasie.

Link do biblioteki: http://k-api.prv.pl
KoSiarzPL
Myślę, że mogę już wam przedstawić ową bibliotekę.
Bibiloteka umożliwia, w skrócie, zarządzanie kontaktami i grupami oraz rosterem. Myślę, że troche ułatwi programwoanie nowym wtyczkopisarzom.

Na stronie znajdują się również krótkie tutoriale dla początkujących, na razie niewiele ale niedługo planuję coś jeszce napisać.

Rownież została umieszczony na niej nowa metoda pisania wtyczek, jaką ja stosuję i zalecam. Bardzo polecam zapoznanie sie z nią, myślę że może przynieść wiele korzyści. Niedługo postaram sie umieścić kilka ciekawych szablonów do wtyczek by ułatwić start. Jak również mam w planach dodać do biblioteki klasę po której mogą dziedziczyć wasze wtyczki co zaoszczędzi wam pisania "kilku" lini kodu.

Link do strony w pierwszym poście.

Zaznaczam, że najnowszej wersji jeszcze nie miałem czasu testować, właśnie ją ukończyłem. Dzisiaj nie będe miał czasu tego zrobić. Jutro napewno to uczynię. Poprzednie wersje działały bez zarzutu. Jednak ta znacznie się od nich różni.

[EDIT]
Biblioteka już przetestowana ale tylko pod względem użycia. Nie miałem jeszce czasu testować całej funkcjonalności. Używam tej biblioteki w swojej wtyczce linKer i na razie sprawuje się bez zarzutu.
KoSiarzPL
Z przyjemnością informuję, że wyszła nowa wersja biblioteki. Na uwagę zasługuje klasa Wtyczka dzięki której możemy stworzyć bardzo szybko nową wtyczkę. Dodatkowo sama klasa dodaje kilka ciekawych funkcji.
Na stronie zostały również umieszczone dwa tutoriale dotyczące tej klasy.
skolima
Uhm. Ja najpierw postękam. Jeden - przepuść proszę swoje teksty przez automatyczny spell-checker, momentami błędy sa rażące :-| Dwa - pomysł wydaje się być dobry... tylko nie wiem, na ile potrzebny, spora część tego kodu może okazać się w przyszłości (wejście nowego API w samym K do wersji stabilnej) zbędna. Jeśli piszesz to razem z własną wtyczką i zgodnie ze swoimi potrzebami, to dobrze, w dyskusji o kodzie obektowym trzymam Twoją stronę :-) . Trzy - razi niestandardowe (na ile się zdąrzyłem przyjrzeć) nazywanie klas. Jest to pewna niekonsekwencja z Twojej strony - według mnie warto, byś stosował jednolicie język angielski. Warto też pewnie pomyśleć nad jakąś ogólnie przyjętą konwencją nazw, np. notacją węgierską, to ułatwia programistom korzystanie z cudzego kodu. Nie używałem biblioteki, więc o jej użyteczności się wypowiedzieć jeszcze nie mogę, ale wydaje się atrakcyjna.
KoSiarzPL
QUOTE(skolima @ 15.01.2006 - 18:24) *

Uhm. Ja najpierw postękam. Jeden - przepuść proszę swoje teksty przez automatyczny spell-checker, momentami błędy sa rażące :-|

Domyślam się, że tak może być. Z ortografii najlepszy nie jestem a teksty piszę późną nocą. Jednak staram się by było ich jak najmniej.
QUOTE

Dwa - pomysł wydaje się być dobry... tylko nie wiem, na ile potrzebny, spora część tego kodu może okazać się w przyszłości (wejście nowego API w samym K do wersji stabilnej) zbędna. Jeśli piszesz to razem z własną wtyczką i zgodnie ze swoimi potrzebami, to dobrze, w dyskusji o kodzie obektowym trzymam Twoją stronę :-) .

Miałem podobne wątpliwości co ty. Hao, sam napisał iż pisanie drugiego API nie jest czymś złym. Ja też tak myślę. Będe się starał by kAPI było jak najbardziej zgodne z najnowszym API Konnekta. Sama biblioteka jak najbardziej powstaje z moich własnych potrzeb. Po co mam pisać klasy dla samego siebie? Udostępnie je by i innie mieli łatwiej.
Zresztą kiedy wyjdzie tak naprawde nowe API konnekta? Nawet jeśli za miesiąc to nikomu nie zaszkodzi używanie mojego a później przesiadka na oficjalne. Myślę, że przesiadka z mojej biblioteki na nowe K będzie łatwiejsze niż ze starego API ale to się jeszce okaże. W końcu nikt nie musi sie przesiadać jeśli kAPI będzie aktualizowane.
Poza tym Nawet nowe API konnekta nie da programiście całej funkcjonalności kAPI.
QUOTE

Trzy - razi niestandardowe (na ile się zdąrzyłem przyjrzeć) nazywanie klas. Jest to pewna niekonsekwencja z Twojej strony - według mnie warto, byś stosował jednolicie język angielski. Warto też pewnie pomyśleć nad jakąś ogólnie przyjętą konwencją nazw, np. notacją węgierską, to ułatwia programistom korzystanie z cudzego kodu.

Zgadzam się. Staram się utrzymać jednolite nazwewnictwo. Nie mogę jeszcze wyklarować standardu dla tej biblioteki. Myślę, że jednak nie jest tak źle. Jedynym odstępstwem jest klasa ListBox a to ze względu iż jakoś ciężko mi znaleźć odpowiedniki angielskich słów :/ Przyczyną jest również iż klasa ta nie jest spójna z całą biblioteką to taki dodatek i jest dopiero w fazie testów.
Notacji węgierskiej raczej nie mam zamiaru stosować bo mnie tylko denerwuje. Chyba tylko WinAPI z niej korzystało wink.gif Co do języka angielskiego to róznież nie zostanie wprowadzony gdyż mi łatwiej używa się polskiego nazewnictwa.
Właśnie z powodu nazewnictwa nie moge wydać biblioteki w wersji stabilnej gdyż wiem, że każda nazwa w obecnym stadium może zostać zmieniona.
Olórin
Zdecydowanie musisz ujednolicić nazewnictwo, najdziwniej wygląda z tego "DodajElement", zaraz obok "Get_SelectedIteam" (inna sprawa: item, nie iteam wink.gif ).

Również wolę angielskie nazewnictwo, ale skoro upierasz się przy polskim:
Get_Item -> PobierzElement
Count -> IleElementow
Get_SelectedIndex -> PobierzWybranyIndex
Get_SelectedIteam -> PobierzWybranyElement
Set_SelectedIndex -> UstawWybranyElement
KoSiarzPL
No prosze nie bierzcie pod uwagę klasy ListBox. W readme ściągniętej biblioteki jest napisane, że ta klasa jest w wersji testowej. Aha i członu "get" raczej nie zamierzam zamieniac na "pobierz" biggrin.gif Według was źle wygląda Get_Element, Get_Numer itp?
Ech gdyby C++ miał propercje z C# to nie bło by takich problemów.
riddle
QUOTE(KoSiarzPL @ 15.01.2006 - 19:56) *

Według was źle wygląda Get_Element, Get_Numer itp?


Bardzo źle. A dodam, że ja nie programuję…
KoSiarzPL
Wiem riddle, że nie programujesz i dlatego takie konstrukcje napowno dla Ciebie źle wyglądają. Ale wszystkie funkcje które pobieraja jakąs wartość mają przedrostek "get" a ustawiające "set". Dziwnie wyglada "Pobierz"/"ustaw" zwlaszcza jesli nazwa symbolu jest który zmieniają jest długa.
Np: Pobierz_LiczbeKontaktow(). Kolos w porównaniu do Get_LiczbeKontaktow() lub getLiczbeKontaktow().
To tak gwoli wyjaśnienia.
lhs
Ja natomiast programuję - i jak ognia unikam znaku podkreślenia (rękę sobie połamać można wink.gif ) - naprawdę nie wolisz getElement i getNumber - ?
KoSiarzPL
Jak już mówiłem w c# nie ma takich problemów dlatego już dawno odzwyczaiłem sie od takich konstrukcji. Osobiście nie lubię długich łączonych nazw gdyż wszystko się zlewa w jedno bezsensowne słowo. Preferuję nazewnictwo postaci: przedrostek_nazwaCzegos.
Dzięki temu widzę pewne grupy i nie muszę się dopatrywać i domyślać czy ten element należy do jakiejś grupy czy nie. Znaku podkreślenie nie stawiam byle gdzie. Jeśli chcę się odwołać do jakiejś metody a ona należy do jakiejś grupy to po dwóch znakaw środowisko przeskakuje mi do listy tej grupy i dalej lece kursorem.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2012 Invision Power Services, Inc.