Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Menu statusow
Konnekt | Forum > Inne > Archiwum > Konnekt > Propozycje
cRoMo
Troche sie obawialem zakladajac ten watek, bo moj pomysl probowalem dwukrotnie "przeforsowac" podczas rozmowy z hao, jednak do tej pory nie udalo sie. Chodzi o menu wyboru statusu. Sporo nad tym myslalem i opracowalem graficzna wersje mojej "interpretacji. Pierw screenshoot, pozniej wytlumacze zaltey tego rozwiazania i wszystko co z nim jest zwiazane.
user posted image

Generalnie zamyslem moim bylo rozszerzenie mozliwosci menu o natychmiastowa mozliwosc zmiany statusu razem z opisem. Przykladowo w chwili obecnej, gdy mamy ustawiony status 'Dostepny' i pragniemy zmienic na 'Zajety' razem z opisem 'Pisze prace', musimy pierw zminic status i dopiero potem opis. Nie chodzi wcale o oszczednosc przyciskow myszy, ale o to, ze osoby, ktore maja nas na swojej liscie i posiadaja wtyczke powiadamiajaca (w stylu K.Notify) zobacza podwojna informacje o zmianie statusu. Natmoast w moim rozwiazaniu, jesli chcemy zmienic status z jednoczesnym ustawieniem opisu recznego, wystarczy wybrac dowolny status i dalej kliknac "Opis: "...."", gdzie wybierzemy opis reczny. Ponadto w tym menu mamy dostepne kilka szablonow, ktore najczesciej uzywamy, np "Poszedlem z psem" badz "Ogladam film, nie przeszkadzac".
Co wazne, a nawet najwazniejsze w tym wszystkim to to, ze pozycje z pierwszej galezi menu (czyli "dostepny" "zaraz wracam") sa rowniez klikalne ,zatem wcale nie jestesmy zmuszani do ustawiania opisu recznego (i rezygnacji z dotychczasowego sposobu obslugi statusow).

Wniosek z tego taki, ze do obecnej funkcjonalnosci dodana zostala mozliwosc natychmiastowej zmiany statusu jednoczesnie z opisem, oraz wygoda w korzystaniu z predefiniowanych szablonow. Dodatkowo, poprzez menu mamy takze mozliwosc wyboru serwera, z ktorym laczyc bedzie sie K w kolejnej probie, a nie tak jak to jest obecnie, poprzez osobne okno dialogowe.

Pozostaje jeszcze jedna sprawa, posrednio powiazana z menu wyboru statusow. Chodzi o sytuacje, gdy bedziemy mieli do dyspozycji wiecej, niz 1 wtyczke do komunikacji (w zasadzie na ta chwile mamy juz K.Lan). Mam obawy co do sposobu rozwiazania zmiany statusow: czy powinna byc dla kazdej z wtyczek z osobna (poprzez menu dostepne z poziomu paska ikon K'a), czy zbiorowo dla wszystkich jednoczesnie. Otoz wydaje mi sie, ze powinnismy miec obie opcje do wyboru. W przypadku osobnego ustawiania, mamy osobne ikonki dla kazdej sieci, tak jak to bylo do tej pory. Natomiast chcac miec zbiorowa zmiane statusow (mysle, ze wiekszosc tak wlasnie wybierze), posiadac bedziemy jedna, niezalezna ikonke i standardowe menu (jak powyzej). W zasadzie Ameryki nie odkrylem, ale nie o to chodzilo. Otoz pozostaje jeszcze do rozwiazania problem, gdy statusy nie beda sie pokrywac we wszystkich sieciach, przykladowo w GG nie ma statusu "Zajety", dostepnego w Jabberze. W zwiazku z tym w opcjach K'a powinna byc opcja z wyborem akcji, jaka ma byc podjeta wobec statusu GG po wyborze (przykladowego) zbiorowego statusu 'Zajety": np. ustawienie statusu "Zaraz wracam" i opisu "Jestem zajety".

Ostatnia sprawa, wazna z punktu widzenia programisty. Typ Menu, jaki zaprezentowalem powyzej nie wystepuje w standardowym API Windows (o czym informowal mnie swego czasu hao). Dokladniej: w normalnym, "Windowsowym" menu nie ma mozliwosci klikniecia w pozycje danego menu, ktora podlega dalszemu "rozwijaniu". Jednak czesto spotykam sie z programami, gdzie to jest mozliwe, najprawdopodobniej przez osobna kontrolke menu. O ile sie nie myle, wszystkie te programy napisane byly w Delphi i stad wlasnie pochodzi owa kontrolka, zatem watpie w to, ze hao zdecydowalby sie zaimplementowac ja w swoim "C++'owym" kodzie. Byc moze jednak istnieje jakas alternatywa dla c++ i warto sie nia zainteresowac?


PS. Nie, to nie jest kolejna proba przechytrzenia hao wink.gif. Chcialem poznac Wasza opinie na ten temat i wykorzystac ostatnia szanse przekonania hao co do takiego rozwiazania.

PS2. Wierze, ze mi sie uda, bo zdecydowanie ulatwiloby to znacznie obsluge Konnekta jesli chodzi o zmiany statusow itp...

PS3. Zdaje sobie sprawe z tego, ze niektore aspekty byly wczesniej omawiane na Forum, ale nie znalazlem tych tematow, zatem zalozylem nowy watek.
Puma
Pomysł jest bardzo ciekawy. Nie zmieniam może za często opisów lecz to rozwiązanie bardzo mi się podoba, jeśli by szło takie coś zrobić to bardzo chętnie widzę taką możliwość w K.
Częściej bym zmieniał sobie opis statusowy tongue.gif

Hao powiedz czy to możliwe, jeśli tak to dlaczego by takie coś nie miało by?!
hao
Może kiedyś, ale na prawdę może... Patent wymaga napisania przeze mnie obsługi całego menu, a to dopiero przy okazji przewracania UI do góry nogami... Sami widzicie jakie mam teraz tempo smile.gif
cRoMo
Hao, dzieki smile.gif Przynajmniej nie zaprzeczyles biggrin.gif

Co do pisania calego menu.. Czy jest sens pisania wlasnej jego obslugi? Skoro sa programy, ktore to wykorzystuja, to moze wystarczyloby "znalezc" odpowiedni kod.

Tak czy siak: biggrin.gif
Lukas77
Pomysł naprawdę ciekawy, podoba mi się, tylko musi być tak z obsługą jak pisze cRoMo, jeśli przy zmianie na dostępny (bez opisu) trzebaby było 2 razy klikać, to byłoby to uciążliwe.
Na pewno coś takiego by się przydało.

Offtopic: Konnekt ładnie się rozwija w stronę wymagań użytkowników, ciekawe co udoskonala GG w swoim komunikatorze, bo od dawna jest taki sam, a podobno hao ma wolne tempo... Dziwne to
Olórin
QUOTE(Lukas77)
Offtopic: Konnekt ładnie się rozwija w stronę wymagań użytkowników, ciekawe co udoskonala GG w swoim komunikatorze, bo od dawna jest taki sam, a podobno hao ma wolne tempo... Dziwne to

GG: nierozwija się prawie wcale - praca 1 osoby która zdziera kase z bannerów
Konnekt: rozwija się i to całkiem szybko - praca wielu osób, przedewszystkim bezinteresowna[no powiedzmy, torn kiedyś wspominał o wprowadzeniu abonamentu ale to dopiero kiedy konnekt bedzie bardzo popularny]
ważne jest też to że istnieje to forum i twórcy programu/wtyczek mają kontakt z użytkownikami, wszystkie pomysły można przedyskutować

taki jest stan rzeczy
Sija
QUOTE(Olórin)
[...] torn kiedyś wspominał o wprowadzeniu abonamentu ale to dopiero kiedy konnekt bedzie bardzo popularny [...]


QUOTE(torn)
Ależ oczywiście, najpierw udostępniamy Konnekta za darmo, czekamy aż się wszyscy uzależnią, nie będą mogli bez niego żyć, i wtedy wprowadzimy stały abonament... jak TVP. Cholera, zdaje się, że się wygadałem... [...]


abonament juz jest nieaktualny...

QUOTE(torn)
[...] no nic - idę knuć inny podstępny plan osiągnięcia domniacji na świecie. nic tu po mnie.


ale jeszcze nie wszystko stracone ;]

sorry za OT
Olórin
or sth a'la gg but better smile.gif

w okienku wyboru opisu możliwość wyboru odrazu statusu jak w gg ale domyślnym statusem niebyłby online tylko bieżący, tam jest lista ostatnio użytych statusów, a wielkiej rewolucji w ui nietrzeba by było robić smile.gif
Ludwik
Pomysł cRoMo bardzo fajny smile.gif Ja bym zamiast predefiniowanych statusów dał ostatnio ustawione w danej kategorii, ale to już szczegół. zy warto to robić zadecyduje Hao, ale z mojego punktu widzenia usera - super smile.gif
miluti
Wiesz cRoMo, podobnie jak ty lubię utrudniać życie, w tym wypadku Hao biggrin.gif więc dorzucę swoje trzy grosze...
Pomysł zasługuje na realizację, co prawda nie zgadzam się z pewnymi szczegółami ale to normalka, w końcu powinniśmy mieć własne zdanie.
W tym momencie miałem napisać parę propozycji na temat usprawnienia pomysłu ale w końcu zacząłem pisać o mojej "wizji" biggrin.gif

Jak ja to widzę?
Zdaję sobie sprawę że Twoja propozycja ma szanse realizacji dopiero za kilka tygodni jeśli nie miesięcy, przynajmniej jeśli chodzi o to konkretne rozwiązanie gdzie trzeba by sięgnąć po niestandardowe rozwiązanie. Dlatego w chwili obecnej jeśli coś miałoby drgnąć w tym temacie to proponowałbym rozbudować to co już istnieje.
To co chcę teraz zaproponować jest zdecydowanie odmienne od Twojego podejścia, nie jest też do końca przemyślane bo pomysł powstał w mgnieniu oka i ewoluował w miarę pisania tego tekstu...

Tak jak napisałem wyżej początek opierałby się na tym co już jest czyli od dołu ikonki ze statusami których naciśnięcie zmienia jedynie status, dalej hub a na samej górze pozycja ustawiania opisu. Wybór tej pozycji otwierałby troszkę bardziej rozbudowane okno w porównaniu do tego co jest teraz.
W pierwszym rzędzie byłyby ikonki przedstawiające różne rodzaje statusów (dostępny, ukryty, away...), kliknięcie wybierałoby odpowiedni status.
W drugim rzędzie wybierałoby się rodzaj statusu (kPilot, auto, ręczny...)
Zawartość trzeciego rzędu byłaby ściśle uzależniona od wyboru dokonanego w drugim rzędzie i trochę mniej od wyboru w pierwszym rzędzie.
Dla przykładu: wybór ikonki kPilota (nutki) pokazywałby pasek umożliwiający edycję przedrostka czyli tego co znajduje się na samym początku opisu przed wykonawcą i nazwą utworu (np. Słucham: "Wykonawca - tytuł piosenki"); wybór statusu ręcznego udostępniałby rozwijaną listę (lub większe okno z listą) z ostatnio ustawianymi opisami; wybranie statusu auto wyświetlałoby pasek z odpowiednim opisem przypisanym do statusu wybranego w pierwszym rzędzie (lub większe okno z całą listą, ale o tym później).

Zakładam że okno zmieniałoby się dynamicznie w zależności od tego jakich dokonaliśmy wyborów, np. nie można by ustawić w drugim rzędzie opisu typu kPilot w momencie gdy w pierwszym rzędzie wybraliśmy status niedostępny; tak samo przy wyborze statusu typu "ręczny" nie powinna pojawić się poniżej możliwość zmiany przedrostka dla kPilota.
Wiem że to o czym piszę może okazać się trudne w realizacji ale to jedyne logiczne rozwiązanie.


Oki, przedstawiłem ogólny rys teraz opiszę parę opcji które mogłyby zaistnieć przy okazji realizacji tego pomysłu...
- zaznaczanie poszczególnych ikonek to oczywiście domena myszki, w późniejszym etapie gdy będą dostępne klawisze skrótu w Konnekcie w tym oknie można do poruszania wykorzystać klawisze kursora: poruszając się na boki wybieramy odpowiednią ikonkę, przy przejściu w górę lub w dół ikonka zostaje dalej zaznaczona a my dokonujemy następnego wyboru; myślałem też o wykorzystaniu cyferek na klawiaturze numerycznej: szybkie naciśnięcie po sobie dwóch cyfr powoduje zaznaczenie/odznaczenie odpowiedniej ikonki (1 i 3 zaznacza trzecią ikonkę w pierwszym wierszu od góry) ale nie wiem czy to się sprawdzi
- jeśli w pierwszym rzędzie nie wybiorę żadnego statusu lub go odznaczę a w drugim ustawię rodzaj na automatyczny opis to pod spodem nie ukaże mi się pojedyncza linijka do wpisania opisu lecz okno (tabela) ze wszystkimi opisami, w tabeli będzie możliwość zmiany opisów; po prawej stronie mogłyby się znaleźć ikonki "hurtowej" zmiany opisów: przy kliknięciu np. trzeciej ikonki od góry opis znajdujący się w tabeli w trzecim wierszu byłby skopiowany do wszystkich pozostałych wierszy
- czcionka użyta w tej tabeli lub pasku dla powinna być stałej szerokości; przy takim rozwiązaniu można by nad paskiem/tabelką nakreślić małe kolore pionowe kreski (na wzór paska w Nero) które pozwalałyby się zorientować ile liter opisu będzie widocznych w danym protokole, nad każdą kreską można umieścić nazwę protokołu (GG, Jabber etc).


Myślę że takie rozwiązanie byłoby łatwiejsze w realizacji od pomysłu cRoMo, poza tym ma parę plusów: nie trzeba wchodzić do konfiguracji by edytować opis automatyczny czy ręczny, przejrzystość i prostota, obsługa opisów różnego rodzaju w jednym miejscu.
Mój pomysł "lekko" różni się od pomysłu cRoMo ale myślę że jest godny uwagi, trochę nietypowy, niestandardowy czyli taki jaki Hao lubi najbardziej :wink: nie jest kalką istniejącego rozwiązania, w każdym razie ja nie spotkałem się z czymś podobnym...

PS. Jeśli będzie to potrzebne i znajdę chwilę czasu to wrzucę tu kilka obrazków żeby uplastycznić moją wizję smile.gif
Olórin
ja dożucę swoje dwa grosze....
proponuje w tray'u zrobić menu do zmiany statusów wszystkich sieci naraz[będzie kiedys jabber]


btw. hao już wybrałeś bibliotekę do obsługi jabbera??
hao
To ja może powiem tyle, że najprawdopodobniejszą opcją będzie dodanie do okna wyboru opisu listy ze statusami z wybranym aktualnym smile.gif

Co do Jabbera to owszem, jest jeden kandydat, ale szczerze mówiąc żadne prace się jeszcze nie zaczęły :?
miluti
QUOTE(Olórin)
ja dożucę swoje dwa grosze....
proponuje w tray'u zrobić menu do zmiany statusów wszystkich sieci naraz[będzie kiedys jabber]
Hmm, jakby to powiedzieć.... to się rozumie samo przez się biggrin.gif
Dość dziwnym rozwiązaniem byłaby możliwość ustawienia różnych statusów dla różnych sieci, oczywiście taka sytuacja częściowo musi zaistnieć ponieważ nie wszystkie sieci mają tą samą ilość statusów, jedne mają ich więcej, drugie mniej. Rozwiązaniem byłoby wyszczególnienie wszystkich rodzajów statusów które są dostępne w ramach obsługiwanych protokołów a później powiązanie każdego z nich z najbliższym odpowiednikiem konkretnej sieci. Można by też uprościć sprawę i wyszczególnić te najczęściej powtarzające się i dorobić do nich powiązania ale wtedy w sieciach o dużej ilości statusów kilka z nich nigdy nie byłoby wykorzystanych.
Powiązania wyglądałyby mniej więcej tak:

CODE

STATUS            GG                      TLEN               KLAN
dostępny          dostępny                dostępny           dostępny
zajęty            zaraz wracam            zajęty             nie przeszkadzać


Jeśli komuś nie podobałby się taki schemat powiązań to powinien mieć możliwość zmiany. W mojej propozycji ilość oraz rodzaj statusów i odpowiadających mu ikonek (pierwszy wiersz) można by dostosować w ustawieniach, tam też byłaby możliwość zmiany domyślnych odpowiedników statusów w innych protokołach.

QUOTE(Hao)
To ja może powiem tyle, że najprawdopodobniejszą opcją będzie dodanie do okna wyboru opisu listy ze statusami z wybranym aktualnym  smile.gif
Jakkolwiek by to nazwać z mojego punktu siedzenia jest to pójście na łatwiznę biggrin.gif :wink:

PS. Ile się dorzuca? Dwa czy trzy grosze :?: :?
Sahasrara
Szczerze mówiąc brakuje mi nieco poczciwego okienka z gg (+rozwijane menu z ostatnimi opisami do którego chyba także wkrótce się przyzwyczaję), bo można w nim było zmienić tylko status albo tylko opis w zależności od indywidualnych preferencji. Myślę że każda zmiana obecnego systemu może być pewną poprawą, więc ww. pomysł popieram.
Sahasrara
Temat został zapomniany - czy ktoś planuje coś w tej materii? Problem z Konnektem jest taki, że żeby zmienić status z 'Dostępny/blablalba' na 'Zaraz Wracam/Poszedłem z psem na spacer' trzeba wejść do menu zmiany statusów dwa razy - osobno żeby zmienić status i osobno żeby zmienić opis do niego. Uciążliwe może to być także dla naszych znajomych którzy słyszą dwa dźwięki po sobie, oglądają dwa wyskakujące okienka z naszą ksywą itp. Nie mogę zrozumieć czemu zostało to rozwiązane w taki sposób. Planujesz coś z tym zrobić hao?
case
QUOTE(Sahasrara)
[...]Problem z Konnektem jest taki, że żeby zmienić status z 'Dostępny/blablalba' na 'Zaraz Wracam/Poszedłem z psem na spacer' trzeba wejść do menu zmiany statusów dwa razy - osobno żeby zmienić status i osobno żeby zmienić opis do niego[...]

najlepszym lekarstwem na to [jak i jedna z zalet K jak dla mnie] jest mozliwosc ustawienia sobie stalego opisu dla kazdego statusu. moglby byc najwyzej latwiejszy dostep do tego, ale ja sie juz w 100% przyzwyczailem [jak chce zmienic opis to praktycznie odruchowo klikam opcje->konfiguracja->opisy statusow] biggrin.gif

...no ale wiadomo, ze nie kazdemu musi to odpowiadac
hao
W kodzie wersji 0.6.19 w oknie zmiany opisu statusu siedzi sobie wybór statusu sieci. W tej jeszcze tego nie będzie, bo wiąże się to z dużą przeróbką obsługi statusów na bardziej uniwersalną (wszystkie wtyczki będą miały jednakową obsługę statusów, + możliwość ustawiania statusów wszystkich statusów na raz...)
miluti
Wow, z tego co widzę ostatnio na forum wynika że nieźle się nam zapowiada końcówka tego roku 8)
Nic tylko życzyć wytrwałości i kilku osób do pomocy smile.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2012 Invision Power Services, Inc.