Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: wtycza do "opisu"
Konnekt | Forum > Pomoc > Propozycje
krys_wm
Witam

Mam nietypową prośbę do stworzenia wtyczki na potrzeby mojej, koleżanki która jest niewidoma i korzysta z konnekta ( gadacz+syntezator mowy) , niestety ma kompa pod win 98 se i K.Lawa nie działa pod tym OS-em. wszystkie potrzebne funkcje potrafi obsłużyć z kalwiatury niestety za pomocą kalwiatury nie można się dostać do menu opisu. Może ktoś się skusi napisać taką wtyczke która pomoże dostać sie do opisu, za pomocą klawiatury. Może jest możliwośc wywołania tego okna bez pomocy myszki. Wtyczka dla 1 osoby pewnie nikomu się nie będzie chciało ale jakby to z góry dzięki
Lwiczek
Hmm... kZmieniacza sie da wywołać klawa...
KoSiarzPL
O mamo! W szkole chyba było za mało lekcji czytania ze zrozumieniem:
QUOTE(krys_wm @ 2.06.2006 - 20:18) *

niestety ma kompa pod win 98 se i K.Lawa nie działa pod tym OS-em.

Co do wtyczki, zastanawiam się, jak by to miało wyglądać.
krys_wm
"KoSiarzPL" z tego co wiem to jesteś autorem wtyczki Toolbarek, której nigdzie nie mogę znaleść , z opisu tej wtyczki wynika że można dostosowywać menu. Jeżeli tak to skrót do opisu mogłby być w menu kontekstowym na dowolnym kontakcie. A tak po za tym nie mozna wywołać tego okna opisu poprzez exe-ka konnekta z jakimś parametrem?
Lwiczek
QUOTE
O mamo! W szkole chyba było za mało lekcji czytania ze zrozumieniem:


Oj no sorry - pozno bylo a caly dzien siedzialen nad pewna pierdolka ktora 'wysysla' ze mnie sily zyciowe ;D
KoSiarzPL
Lwiczek, spoko. Sorki za ostre potraktowanie wink.gif

Co do wtyczki. Moge zrobić tak:
- wszystkie kontakty beda mialy opcje otwierającą albo osobne okno do zmiany samego opisu albo otwierajace okno kzmieniacza
- moze dalo by sie utworzyc skrot ktory by przeskakiwał do kzmieniacza na toolbarze i spowrotem na liste

Z ciekawości, jak ona zmienia swoj status (dostepny, niedostepny itp)
krys_wm
QUOTE
Z ciekawości, jak ona zmienia swoj status (dostepny, niedostepny itp)

niedostępny = wyłącz konekta
dostępny= ostatni status czyli dostępny
okno zawsze na wierzchu co pomaga dostac sie z klawiatury na listę kontaktów
wtyczka gadacz do czytania wiadomości+ syntezator mowy hal który generalnie czyta wszystko co na ekranie

na listę kontaktów można się dostać bez problemu z klawiatury , wszystkie toolbary niestety nie dostepne bez k.lawy

co do samej wtryczki: nie ma znaczenia gdzie to zrealizujesz, aby działało, i tobie za dużo czasu nie zajeło, jeżeli dorzuciłbyś opcję zmiany statusu, dodawanie kontaktu i katalog publiczny to wielkie dzięki w imieniu Kasii, ale priorytet to zmiana opisu

Dzięki za zainteresowanie

PS. Możę dzięki tym zmianom Konnekt stanie się najlepszym IM dla niewidomych
baael
też już kiedyś poruszałem podobny problem, w naszym przypadku duża część obsługi komputera odbywa sie głosowo za pomocą programu IVOS *najtańszy i do tego najlepszy chyba*, bardzo by było fajnie gdyby istniała możliwosć używania tego programu do sterowania konnektem.

ps. może mi ktoś pomóc i powiedzieć jak z linii poleceń kontrolować konnekta? czy to wogole możliwe. (przykładowo do obsługi winampa używamy programiku WaC który jest dostępny jako plugin do samurize)

ps2. tutaj jest stronka owego programu:
http://ivos.comunx.com/ - jest trial 30 dniowy

pozdrawiam
krys_wm
"baael"

Z tego co wyczytałem to IVOS , wykonuje zdefiniowane polecenia wydawane głosem, możesz podać na podstawie 1 programu jak korzystasz z tego.
Jeżeli dobrze skumałem to można stworzyć akcję konnekt.exe -parametr( np. nowa wiadomość), wypowiadamy "magiczne słowo " np. nowa wiadomość i bez klikania myszką mamy otawrte okno rozmowy. Może troche przekoloryzowałem ten przykład bo najpierw trzeba wybrać do kogo ta wiadomość, ale koncepcja wydaje się byc ciekawa.
KoSiarzPL
Ok dzisiaj napisałem taką wtyczkę.

Kilka uwag. By działała zmiana opisu Konnekt musi posiadać wtyczkę kZmieniacz a w niej włączoną opcję: "zmiana statusu wszystkich sieci na pasku sieci" lub "Zmiana statusu wszystkich sieci w menu tray + opis"

Aby możliwe było zmienianie statusu trzeba się zgłosić do twóczy kzmieniacza o umożliwienie przejścia do tej strefy za pomocą tabulatora.

Co do parametryzowania konnekta zajrzyjcie tu http://faq.konnekt.info/sql_params.php a w szczególności do sekcji "Wiadomość"

Wersja 0.1
krys_wm
"KoSiarzPL" Wielke dzięki za szybką reakcję , to jeszcze zostało przekonać autora Kzmieiacza , pozdrawiam i jestem winien kilka browarów
KoSiarzPL
QUOTE(krys_wm @ 5.06.2006 - 18:01) *

pozdrawiam i jestem winien kilka browarów

Nie piję takich rzeczy, chyba że dobre wino stawiasz wink.gif
Aha, i KoSiarz, nie KoSiarzPL wink.gif
krys_wm
QUOTE
"KoSiarzPL"

sorki KoSiarz, pariota ze mnie smile.gif

"KoSiarz" nie wiem czy autor kzmieniacza podejmie się tej przeróbki, a dało by radę dorzucić do menu "niewidka" skrót do standardowego opisu GG tam klawiatura działa???

Działa też z klawiatury KallStatus, dasz rade to dorzucić do twojej wtyczki ???
KoSiarzPL
Chyba źle mnie zrozumiałeś. Zmiana swojego opisu działa. Tylko jeśli chcesz zmienić swój opis, to w tej chwili sie nie da. Trzeba zagadać do autora kZmieniacza by dał możliwość przejścia do zmiany statusu w swoim oknie za pomocą tabulatora. To mało robot myślę że sie zgodzi.

Jednak i tak stworzyem nową wersję, w której kzmieniacz nie jest już potrzebny ale nie da się zmienic statusu, tylko opis i to jedynie dla sieci GG.

Wersja 0.2

Załączniki

krys_wm
wszytsko jasne, z Kzmieniaczem nie działa przejscie do pola ok , wersja 0.2 wtyczki działa extra , wielkie dzięki
KoSiarzPL
Nie trzeba przechodzic do pola OK. W kZmieniaczu nacisnięcie "enter" powoduje przejscie do kolejnej linijki w opisie (by mozna bylo tworzyc opisu kilku liniowe). Aby zatwierdzic (OK) trzeba nacisnąć "ctrl + enter".
krys_wm
to ostanie pytanie kto jest odpowiedzilany za kzmieniacza: "Olórin" czy "Sija" bo pogubiłem????
dulek000
Zdaje się, że nikt.
KoSiarzPL
Może olorin lub siaj znajda czas na taka drobna poprawkę.

Poza tym jest jeszcze jedna uwaga co do mojej wtyczki. Jesli zmieniasz opis to zauwaz iz status startowy jest zawsze niedostepny i zmieniajac opis zmienisz tez status na niedostepny. Mozna zrobic tak by opcje "zmien status" podzielic na "gg", "jabber", ..., "wszystkie". Wtedy w okienku zmiany opsiu/statusu startowy status bedzie rowny aktualnemu.
baael
rzeczywiście, ciekawe te parametry, nie dotarłem do tego wcześniej, dzięki wielki, jednak może opisze czego by wymagała taka wtyczka, póki co dajemy sobie rade jakoś, ale jeśli by planować "usprawnić" konnekta do możliwości pracy z osobami niewidomymi lub niedowidzącymi to potrzebne by było na przykład:

1. otwarcie wiadomości po kolei, przeczytanie w syntezatorze (tutaj juz jest taka wtyczka na szczęście )
2. łatwe poruszanie się pomiędzy oknami z wiadomościami
3. zamykanie okna i otwieranie okna do konkretnego użytkownika
4. zmiana statusu i podjęcie rozmowy głosowej

ogólnie wtyczka, która rozszerzyłaby poruszanie sie po konnekcie za pomocą parametrów podawanych, właśnie jak słusznie zauważyłeś jako komendy, byłaby idealna i zupełnie wystarczająca. sam jestem pod wrażeniem jak takie osoby potrafią sobie radzić z komputerem, nie dorastam im do pięt.

dzięki

ps. ważne na tym etapie dosyć, jest to, że nie potrzeba skomplikowanych akcji, wystarcza te najprostsze które wspomoga poruszanie się, w którą strone by nie patrzeć odpowiednie usprawnienie komputera do pracy z takimi osobami to ciągle bardzo daleka przyszłość, nikt nie myśli np. tworząc stronę o konkstrukcji jej pod obsługę czytników, to naprawdę duża przeszkoda. wystarczy więc najprostsza obsługa komend, która dla zainteresowanych może okazać się milowym krokiem.

poprawione błędy

// http://www.konnekt.info/forum/index.php?showtopic=4421
KoSiarzPL
Jak skonfigurowac konnekta by czytal wiadomosci, plus móc wykonać jakieś polecenie głosowo na konnekcie? Wszystko za pomocą ivosa.
baael
prosta wtyczka konsolowa, do ktorej mozna wyslac parametr jakoś z zewnątrz, obsługująca najczęstsze zdarzenia, nic wiecej, próbowałem z jedną wtyczką ale albo ja nie potrafie albo jest to niewykonalne
KoSiarzPL
1. Czyli jeśli by bylo jakieś okno do wpisywania tekstu. To ten program (ivos) po wydaniu polecenie głowoswego, wpisywał by w tym polu teśtowym pewne słowo (fraze) i zakończył je enterem? Jeśli tak to nie było by wielkiego problemu z napisaniem takiej wtyczki

2. Dalje pytam się, jak skonfigurować konnekta by czytał mi przychodzące wiadomości? Mam wtyczke gadacz i zainstalowanego ivos i mi nie czyta.
krys_wm
QUOTE
2. Dalje pytam się, jak skonfigurować konnekta by czytał mi przychodzące wiadomości? Mam wtyczke gadacz i zainstalowanego ivos i mi nie czyta.


Gadacz+unispiker( http://www.ivo.pl) tam pociągniesz demo syntezatora spiker+\program do obsługi unispiker, wtedy w oknie konfiguracji wtyczki gadacz wybierasz z listy unispiker i działa
baael
QUOTE(KoSiarzPL @ 6.06.2006 - 12:37) *

1. Czyli jeśli by bylo jakieś okno do wpisywania tekstu. To ten program (ivos) po wydaniu polecenie głowoswego, wpisywał by w tym polu teśtowym pewne słowo (fraze) i zakończył je enterem? Jeśli tak to nie było by wielkiego problemu z napisaniem takiej wtyczki


IVOS potrfai wykonywac polecenia czy tez makra (VoiceTouch), tak jest taka możliwość, moze byc tez jakis sterownik z zewnątrz np. winampa WaC'iem obsługuje w ten sposób np: WaC.exe /play, WaC.exe /stop itd etc
KoSiarzPL
Powiedz jakie polecenia chcesz wykonywać bo wtyczka, już prawie jest gotowa.
Akira
Ja np. Chciałbym żeby mi otwierało okienko jeśli ktos do mnie pisze:) Np. powiem Otwieraj! To zeby otworzyło tongue.gif Da sie?
KoSiarzPL
jeszcze nie wiem jak ale pewnie by sie dalo smile.gif
krys_wm
z opcji które napewno przydałyby się dla niewidomych, to np. prowadzona jest rozmowa, i wtyczka gadacz nie zawsze sie wyrabia jeżeli napiszą 2 osoby na raz to głos potrafi się nałożyć, rozwiązanie: polecenie: powtórzenie ostatniej wiadomości wysłanej do nas.
baael
i jak? udało się coś zrobic???
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2012 Invision Power Services, Inc.