Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: A może by tak słwownik ortograficzny, który wyeliminuje
Konnekt | Forum > Pomoc > Propozycje
Stron: 1, 2
Danielson
Witam.

Mam taką propozycję....Może zrobiibyście jakas wtyczke do konekta która bedzie sprawdzała pisowanie pod ką tem poprawności wyrazów i jej ortografi ? Bledne słowa można by było podreslic np. czerowym kolerem i wtedy user na pewno by to zauwazył i poprawił albo automatycznie by wtyczka poprawiała wyraz. Wtedy napewno lepiej az sie czyta, jak np. rozmawiamy i pisze czytalnie ibez błedów a przy tym dzieci bo to one najcześciej popelniają błedy ale napewno starszym tez sie zdaza bo piszą szybko i zjadają niektóre literki a wtyczka by je poprawiała. Co sadzicie o Tym ? Dalibyście rade coś takiego zrobić ?

Podrawiam

danielson1988@poczta.onet.pl

Za błedy przepraszam =P

P.s sory za błedy ale tak to jest jak sie nie czyta to co się napisało. Sory za bład w Temacie.
ciaastek
No nazwą tematu się nie popisałeś... błędy w temacie o wtyczce mającej za zadanie je wyeliminować tongue.gif

Wg mnie to by się bardzo przydało, tylko że co jeżeli np ja siedze na konnekcie, a kumpel na gg/tlenie/innym komunikatorze? Wtedy tylko ja zobaczę jego błąd...

Ale pomysł dobry :] popieram jak coś tongue.gif
Hipoteza
No tak... dowód na to, że słowniki się przydają biggrin.gif Czyli jakby nie patrzeć wstrzeliłeś się w temat maxymalnie.
Co do kwestii poprawiania błędów automatycznie, to nie jestem pewna czy to nie wprowadzi czasem większego zamieszania niż powinno. Wyobraź sobie, że dyrektor legnickiego teatru ma na nazwisko Głomb, a słownik poprawia go na Głąb. Facet i tak miał pewnie zdrowo pojechane już za małolata w szkole, co go poważnie pokaleczyło psychicznie. Po co mu jeszcze dowalać podczas rozmów przez komunikator tongue.gif A tak serio, ludzie czasem nawet dla przypału przekręcają słowa- jakoś tak milej napisać komuś, że jest gópi, albo gupi, zamiast prosto z mostu, że jest głupkiem pospolitym.
Poza tym pomysł ze słownikiem, który sugerowalby poprawienie błędów, nie jest zły - o ile komuś będzie się chciało zerknąć na to co napisał przed naciśnięciem entera
Danielson
Hipoteza...tu masz troszeczkę racji...jednak można tą kwestie rozwiązać wyłaczając po prostu słownik jak nie chcemy pisać poprawie. Może mała ikonka z opcją off/on smile.gif.
Hipoteza
Dooobra... Twoje na wierzchu tongue.gif A słowników nigdy dość, swoją drogą jak dostaję info z " jusz jestem" to faktycznie aż przykro się robi wink.gif
a'mal
To tylko pogorszy sprawę dla piszących takie komunikaty, bo nigdy nie nauczą sie porządnie pisać. Tylko dla nas (odbiorcom) będzie wygodniej..:/

Edytka: jedna literka uciekła
Hipoteza
Eee, no trochę się nauczą może... Ja "tak" nauczyłam sie wreszcie pisać to nieszczęsne okrutnie[i] tongue.gif
saCOOL
Podkreślanie błędnych wyrazów (jak w wordzie) w oknie wpisywania wiadomości. Piszesz i patrzysz coś napisał biggrin.gif błędy poprawiasz i enter biggrin.gif. Genialne by było rozwiązanie.
Olórin
QUOTE
A może by tak słwownik ortograficzny, który wyeliminuje, analfabetym sieciowy ?

Zamiast słownika proponuje wyrzucić z domu komputer na wakacje i odwiedzić bibliotekę.
Danielson
QUOTE(Olórin @ 25.06.2006 - 18:59) *

Zamiast słownika proponuje wyrzucić z domu komputer na wakacje i odwiedzić bibliotekę.


Chyba czegos nie rozumiesz...i nie bede w to wnikał... SŁOWNIK ma słuzyć naszemu komfortowi a nie nauki pisania.
ciaastek
Ale no cóż, to by działało tylko dla 'naszych' a co z innymi komunikatorami? sad.gif
beosia
właśnie o to chodzi żeby tylko konnekt wyróżniał się taką mozliwością wśród innych komunikatorów... co nas obchodzą pozostałe tongue.gif
Poncio
beosia, i tu masz racje:P ta wtyczka by mila tylko nas poprawiac lub pokazywac nam bledy innych:P moze Ci co to uslysza przejda na dobra ''strone mocy'' czyli na konnekta;D
Livio
Dla mnie "bomba", gdyż moi znajomi to istni analfabeci i nieznający choćby wymowy i akcentowania angielskiów słów ludzie.
Wtedy więcej niż 1 osoba zostałaby "przekabacona" na mojego ulubionego komunikatorka smile.gif.

-- zapomniałem podkreślonego happy.gif'
ciaastek
To masz niezłych znajomych xD
hehe, bez obrazy oczywiście :]


Czy ja wiem czy to by tak zachęciło ludzi... Ale już dobra.
A teraz odnośnie samej wtyczki... czy dałoby się zrobić tak, że przy błędnym wyrazie wyświetlał by się overlib? Jak się najedzie na wyraz podkreślony i pokolorowany na czerwono, wtedy pokazuje się dymek z poprawnymi propozycjami wyrazu :]
Sad
IMHO świetna sprawa. Wystarczy podswietlenie w okienku pisania. Sam czasem robie takie bledy ze glowa mala.. a kiedys ten sam wyraz pisalem poprawnie - chyba kazdy wie skad taka dysfunkcja.
saCOOL
A mój pomysł wygląda tak:

1. Podkreślanie błędnych wyrazów (jak w wordzie) w oknie wpisywania wiadomości. Dzięki temu osoby robiące notorycznie błędy, mogłyby łatwo kontrolować pisownię, ucząc się jednocześnie.
Wiem to z własnego doświadczenia. Jestem (byłem?) dysortografem. Przez dwa lata, zanim wysłałem cokolwiek w sieć, sprawdzałem pisownię w wordzie (wstyd mi, ale gdy piszę szybko [i nie tylko wtedy], to po prostu nie zwracam uwagi na błędy). No i chyba trochę pomogło.
Nadal zdarza mi się mieć wątpliwość co do jakiegoś wyrazu. Sprawdzam go wtedy, bo nie cierpię puszczać "Baboli".

2. Podkreślenie błędów osób do nas piszących uważam za bezsens.
I co, macie zamiar informować ich za każdym razem, że zrobili ortografa?
Przecież to nic nie da. Poczują się tylko głupio/obrażą/totalnie to zignorują i nadal będą pisać z błędami, a my będziemy mieli "Wypodkreślane" okienko rozmów. No ale OK, jak ktoś bardzo chce, to opcje włącza.

Obie funkcje jako opcja biggrin.gif możliwość włączania ich niezależnie. Każdy ma, to co woli i tak jak woli (to właśnie jest najpiękniejsze w Konnekcie biggrin.gif).

EDIT: Tak "Bajdełej" to jestem saCOOL biggrin.gif nie Sacool czy sacol..
Danielson
"Bledne słowa można by było podreslic np. czerowym kolerem i wtedy user na pewno by to zauwazył i poprawił albo automatycznie by wtyczka poprawiała wyraz" - miałem tu na myśli nas smile.gif nie tych co piszą do nas smile.gif...to tak dla zasady zeby było jasne.

Jednym słowem...Sacol wyjołes mi to z ust i podzielam całowicie twoją wypowiedź.
ciaastek
Gdyby wtyczka miała automatycznie poprawiać to co to by był za sens? W rozmowie przez komunikator pisalibyśmy bardzo dobrze, wręcz idealnie, a gdyby przyszło napisać maila byk za bykiem...


Co do tego poprawiania to rzeczywiście, niech będzie tak jak w wordzie, ale w oknie rozmowy... no cóż... sam kiedyś poprawiałem kilku nieznajmych, którzy do mnie pisali i po paru takich wytknięciach odrazu koniec rozmowy... obrażali się.
MY będziemy wiedzieć, że napisaliśmy źle i sami się poprawimy. Kiedy ONI będą pisali to nie będą wiedzieli że popełnili błąd a kiedy MY poprawimy ICH to wtedy rzeczywiście nie będzie to dla nich miłe bądź to zignorują...


biggrin.gif to ja zrobie to samo tongue.gif

BTW: ja nie jestem ciastek tylko ciaastek wink.gif dzięki
keeveek
podoba mi się sposób, w jaki to widzi saCOOL, innego wyjścia nie widzę. W słowniku wordowskim na przykład nie ma wielu "nowoczesnych" wyrazów, więc poprawianie ich automatycznie tworzyłoby do powstawania niezrozumiałych wypowiedzi. Podkreślanie jest dobrym pomysłem, nie wiem tylko, czy wykonalnym. Poza tym np nie każdy pisze z polską czcionką, przez co słownik móglby wybrać niepoprawną propozycję i doprowadzić do opisywanego już "rozgardiaszu"
Sad
Wiec jak ktos nie pisze z polską czcionką to wyłącza słownik. Ja praktycznie caly czas unikam w szybkich rozmowach polskich znakow, aczkolwiek czasami przeprowadzam przez Konnekta rozmowy biznesowe - wtedy staram trzymać się poprawnej pisowni.
Livio
To teraz ja coś powiem.
Zamiast podkreślania powinien być guziol obok "B", "I" itd., zwany "Sprawdź pisownię", który po kliknięciu pokazywałby okienko typu sprawdzania pisowni w Operze, w którym możnaby zamienić wyrazy, dodać do słownika itp.

Podkreślanie bywa uciążliwe i ramożerne...
zhvir
chyba są dostępne słowniki (m.in. w komórkach) które nie sprawdzają ogonków i nie ma dla nich różnicy czy wpiszemy gżegżółka czy gzegzolka (ciekawe czy dobrze napisałem wink.gif)

miałem taką komórkę, która nie wyświetlała polskich znaków a był słownik t9


ciaastek
Teraz rozmowa się przeradza w to, jak piszą polscy internauci, a przecież nie o to chodzi.
Temat jest założony po to, aby developerze mieli nowy pomysł na wtyczke, a więc to oni powinni się tutaj głównie udzielać a ich wypowiedzi można by rozróżniać po tym, że zastanawialiby się jakby to napisać.

Tak to interpretuję. Może byśmy wkońcu się zdecydowali na to, jak widzimy tą wtyczke, a to czy jest ona przydatna czy nie jest pewne - jest ona przydatna dla tych, którzy tak uważają. Jeżeli ktoś inny woli nie pisać poprawnie, albo nie chce być poprawiany, niech się tutaj nie wypowiada. Po co ktoś ma wręcz namawiać ludzi do tego, żeby źle pisali, do tego, żeby nie pisali poprawnie. Po polsku.

Ja odnośnie tej wtyczki jestem zdecydowanie na TAK. Ta wtyczka przyda się zarówno tym, którzy chcą się poprawić, bo wiedzą że piszą źle, a ciągłe wiadomości od znajomych "nie pisze się bóda, tylko buda" ich dręczą, ale przyda się również tym, którzy (jak ja), myślą że piszą poprawnie, ale może popełniają błędy i nie są tego w pełni świadomi.


Będę konsekwetny, moje wymagania w tej wtyczce:
1. Podkreślanie błędnego wyrazu czerwonym szlaczkiem (tutaj na forum widziałem tongue.gif ) i kolorowanie wyrazu na czerwono.
2. Po najechaniu na wyraz pojawia się overlib z poprawnymi propozycjami wyrazu albo gdzieś obok przycisków b, i, u itd pojawia się ikonka, podobna jak w wordzie, która analizuje tekst. Ikonka może być przyciskiem, po którego kliknięciu pojawią się ów poprawne propozycje.
3. Dostępne opcje w konfiguracji:
- włącz słownik
- włącz sprawdzanie polskich znaków (ikonka obok przycisków b, i, u)
- podkreślanie wyrazów
- poprawne propozycje (overlib)/poprawne propozycje (przycisk) <- jeżeli powyższa włączona
- wysyłaj błędne wiadomości


Prosiłbym o to, aby następne posty już nie negowały istnienia tej wtyczki, a jedynie inni kUserzy, którzy chcą mieć tą wtyczke pisali co by wg powinno się znaleść we wtyczke, no i również prosiłbym o wypowiedź jakiegoś developera (bądź wielu :] ) na temat tego, czy wogóle jest szansa istnienia takiej wtyczki.
saCOOL
Jeszcze raz..
Moje pytanie brzmi: Czy da się coś takiego zrobić i czy trwają już jakieś przygotowania, do wprowadzenia pomysłu w życie?

Bo my tu gadugadu (tfuuu), a może się po prostu nie da.
Livio
OverLib? To ty chcesz IE nawet w polu wysyłanych?
Jeden na liście kontaktów, drugi w polu wysyłanych...
Bez obrazy, ale chyba oszaleliście.
Przecież alternatywą dla pola wysyłanych obecnego może być komponent multiliniowy (nie pamiętam angielskiej nazwy) a dla OverLib tooltip używany w oknie głównym Konnekta.
Sad
W Delphi mozna np. latwo uzyc slownika z pakietu Office :>, gdybys ktos mi pomogl obsluzyc okienko wysylania wiadomosci to moglbym sie podjąc zadania sprawdzania pisowni - jako tako ;>
Hipoteza
Ciaastek- się zgadzam. tym bardziej, że właśnie przed chwilą napisałam komuś, że "pospszątam" - niby zwykla literówka, ale babol jak się patrzy i swoje poczytałam blink.gif
Ved- nie uważam się za osobę z ostrym dyslektyzmem, z nieostrym też nie, a mimo to jestem jak najbardziej za tą wtyczką. Poza tym zgadzam się z ciaastkiem - nie ma sensu rozprawiać nad tym czy wtyczka jest na przykład Twoim zdaniem niepotrzebna i dlaczego- nie chcesz używać, to Twoja broszka. Sama też nie korzystam ze wszystkich dostępnych wtyczek, bo niektóre są mi zbędne. Czy są niepotrzebne w ogóle? Nie wnikam - niektórym się przydają.
Skoro nie podoba Ci się pomysł wtyczki-słownika (a tego już zdążyliśmy się dowiedzieć kilkakrotnie), to może nie ma sensu się dłużej miotać i przekonywać tych, którym by się przydała, że są "be" bo lubią język polski?

Co do propozycji wtyczki - to uważam, że ciaastek strzelił w 9. Wydaje mi się że klikanie za każdym razem w "ikonkę obok przycisków b,i,u" mogłoby mimo wszystko "zabierać" trochę więcej czasu. Opcja z wyświetleniem poprawnych wyrazów po najechaniu na podkreślony wyraz bardziej mnie przekonuje.
Abraxas
Ja bym takiej wtyczce przyklasnął. Staram się pisać poprawnie ale czasem zdarzają ( <- nigdy nie wiem jak to się pisze) tak durne byki, że aż wstyd. To nie problem kiedy gada się ze znajomymi, ale jak to jakiś poważny klient to wstyd jakby nie było.
Tylko jakby juz robić taką wtykę na bazie jakiegoś np wordowskiego słownika to przydałoby się, żeby można było włączyć pobłażanie dla braku ogonków. W innym wypadku podkreśli co drugie słowo, a wiadomo że pisanie w komunikatorze bez ogonków jest ogólnie stosowane i tolerowane.
Hipoteza
Ok, nie upieram się. O ile coraz to nowymi pomysłami nie skomplikujemy tej wtyczki tak, że w końcu nikt się tego nie podejmie, to nie mam nic przeciwko temu, żeby były obie opcje- i guzika i wyświetlania propozycji poprawki po najechaniu na zaznaczony wyraz (najlepiej z możliwością wyboru na zasadzie "albo albo")

Obawiam się tylko, że ktoś mi w końcu powie, że "takie rzeczy to tylko w erze" tongue.gif
keeveek
Olórin, nie wiem w ilu książkach wyczytałeś, że pisze się "conajmniej", ale nie będę tego roztrząsał. Ta rozmowa ciągle schodzi z tematu, zamiast by w końcu dojśc do tego, czy taka wtyczka powstanie, czy ktoś się za nią zabierze, czy nie.

ved: pospszątam? OMFG. dobrze, że nie pospshontam. biggrin.gif:D

Wygląda na to, że taka wtyczka naprawdę może się przydać, jest coś takiego na tlena, właśnie z opisywaną gdzieś wyżej metodą, korzysta ze słownika z pakietu office i jest przycisk "sprawdź pisownię", to nie taki znowu zły pomysł, ale podczas normalnej rozmowy byłoby to niekomfortowe

dlatego pozostaję przy poparciu podkreślania na bieżąco
beosia
a ja polecę wykorzystać raczej polski słownik openoffice'a bo ze słownika MS Office nie da się legalnie skorzystać we wtyczce

http://pl.openoffice.org/addons.spellcheck.html

OT: i skończie już ten nic niewnoszący OT "bo doniczego niejest potszebny"
Livio
A może jak Opera - integracja z GNU Aspellem?
Aule
Przeniosłem przynajmniej większość tego OT, który sie wytworzył. Chciałem usunąć, ale w końcu podzieliłem i nowy temat dostępny jest w Hydeparku . Kolejne posty pisane nie na temat w tym topicu zostaną usunięte.
riddle
Byłbym za podkreślaniem błędów w wiadomościach przychodzących - ale tylko dodawanie klasy i span'a, aby można było zmienić kolory CSSem (już sobie wyobrażam te czerwone szlaczki na niebieskim tle). Dlaczego? Otóż najwięcej błędów popełniamy z powodu tak banalnego, że „uczymy się” błędnej pisowni czytając błędne teksty. A rozmowy via IM są sporą częścią dziennego inputu polszczyzny do naszych głów.
Livio
Aha, mój znajomek chociażby tak na offie lecąc gadał dziś z 17-latką, która pisać nie umie na kompie...
A jej polszczyzna do kitu była...

Co do wtyczki jestem za rozwiązaniem riddle'a, ale to wymaga IE w polu wysyłanych :/.

Kolejny spowalniacz.
daroc
Może odpowiedzmy sobie szczerze - czemu tak naprawdę ma służyć ta wtyczka? Czy aby na pewno nauce zasad ortografii i "eliminowaniu analfabetyzmu sieciowego"? Czy może właśnie to świadczy o zwykłym lenistwie, braku chęci nauki zasad gramatyki? Po co się uczyć, skoro ja napiszę z błędem, a program poprawi błędy za mnie!? Po co starać się pisać poprawnie, skoro nawalę błędów jeden na drugim, a program przetłumaczy napisany tekst na język polski?
Piszesz szybko? - OK. Ale przeczytaj ten tekst przed wysłaniem. Na GG możesz sobie pisać jak chcesz - tam zawsze pisze się jak najszybciej i nikt nie będzie czytał dwa razy tekstu przed wysłaniem ani też nie będzie się czepiał, jeśli będzie literówka.
Ale wysłanie na forum dwuzdaniowego posta z trzema - czterema rażącymi błędami ortograficznymi to przesada. huh.gif
Swoją drogą jeśli już mówimy o błędach powstałych przy szybkim pisaniu... kiedyś w jakimś programie do nauki szybkiego pisania - po wykonaniu testu - na ekranie pojawił się napis "to jest program do nauki pisania, a nie bezmyślnego walenia w klawiaturę". Wiem, że to fajnie wygląda, jak ktoś pisze 400 - 500 znaków na minutę, ale jeśli w co drugim wyrazie jest błąd, to chyba nie ma to za bardzo sensu, hm?
Livio
Racja, forumowy filozofku wink.gif.
Hipoteza
Czy ja wiem czy taka "racja"? Taka wtyczka raczej nie ma służyć nauce ortografii, nie oszukujmy się... Chyba raczej ułatwianiu sobie życia, bo człowiek to leniwe zwierzę, jakby nie patrzeć...
Poza tym takie wtyczki już hulają na innych komunikatorach i chyba się sprawdzają, więc dlaczego nie stworzyć podobnej na konnekta?
Livio
Dobra, nie uczy, ale pomaga.
To po co np. w Wordzie/Writerze słownik?
A w Operze? Thunderbirdzie?

W sumie to gdyby KoreKtor, którego nie zdążyłem użyć działał, można byłoby go nauczyć wink.gif.
Hipoteza
No przecież ja o tym właśnie mówię przez cały czas tongue.gif
Nie ma po co zastanawiać się czy taka wtyczka może czegoś nauczyć- natomiast pomoże przynajmniej niektórym. A jeśli ktoś ma problem z poprawnym pisaniem, to z pewnością pomoże również i odbiorcom, bo lepiej się czyta teksty poprawne niż ortograficzny i literówkowy śmietnik. W każdym razie ja wolę...
No i chyba najważniejsze-taka wtyczka jest do zrobienia, o ile ktoś się za nią zabierze i umie bawić się w takie historie. Tu niestety mogę być jedynie "konsumentem" takiej wtyczki, a byłabym chętnie biggrin.gif
daroc
Ok, teraz stajemy wobec zupełnie innych argumentów. wink.gif
Rezygnujemy z edukacyjnej roli wtyczki i idziemy w stronę wygody. W sumie, i mi by się przydała taka wtyczka, nawet w formie dawnego korektora (który poprawiałby np. często pisane przeze mnie "nei" zamiast "nie"). biggrin.gif
Livio
"nei" mi też się zdarza.
Konsumentem również byłbym ja, gdyż używając mirki podobał mi się Autopoprawiacz, czy jak mu tam [w każdym razie z auto-].
manieKMP
Słowniczek, który podkreśla będy, jestem za, ale będę przeciw wtyczce, która by te błędy poprawiała. Dlaczego? Ponieważ to człowieka by rozleniwiło, nie musiałby przez to zwracać uwagi na to jak pisze, skoro błąd poprawi za niego program, czyż nie. Lepszym wyjściem byłoby zaimplementować do takiej wtyczki zaznaczającej błędy możliwości odgrywania dźwięku przy każdym wykonanym będzie ortograficznym, stylistycznym itp. Może to by zmusiło "user' a" do myślenia lub sprawdzenia poprawnej pisowni danego słowa. Chociaż na to nie liczę, bo kto by tam chciał słuchać co chwilę tego, że ma będy. Za to mam jeszcze ciekawszy pomysł na rodzaj takigo dźwięku. Głos mówiący "Masz błąd, popraw go, nie bądź analfabetą..." i tak długo by się odtwrzał, aż "user" nie poprawiłby go biggrin.gif
Hipoteza
Dzwięk z analfabetą niezły... ale nie wiem czy nie trochę za długi- po pewnym czasie możnaby było dostać kur...szału. Ale na przykład rzucone głosem wrednej pani od polskiego, krótkie karcące "analbabeta!" mogłabym chcieć tongue.gif
Livio
Najlepiej, gdyby wtyczka kSound obsługiwała słownik smile.gif.
A domyślnym dźwiękiem byłby właśnie wyżej opisany odgłos.
daroc
Może od razu razić użytkownika prądem? biggrin.gif
Teraz jednak znowu idzie w stronę edukacji, ale chyba w już nieco lepszej formie.
Hipoteza
Prądem... no tak, to też jakiś sposób tongue.gif Ciekawe co na to autor tematu, który strzelił babola już nawet w tytule biggrin.gif
manieKMP
Jak to czyta to pewnie już go poraził (prąd) bąd biggrin.gif. Taka wtyczka jednak by się przydała (nie nauczyli w szkole to nauczy program "wtyczko-wstrząs" smile.gif)
Danielson
QUOTE(Hipoteza @ 2.07.2006 - 16:44) *

Prądem... no tak, to też jakiś sposób tongue.gif Ciekawe co na to autor tematu, który strzelił babola już nawet w tytule biggrin.gif

Strzeliłem jak to nazwałas babolem bo nie nie patrze co napisałem a pisze dalej...a wiadomo ze czlowiek popelnia bledy. Co do wtyczki nie mam zdania.

p.s
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2012 Invision Power Services, Inc.