Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Pozwolenie na centralkę
Konnekt | Forum > Pomoc > Propozycje
joshua
Mam pytanie dotyczące centralki - a właściwie pozwolenia na centralkę.

Udało mi się stworzyć w pełni działającą centralkę z możliwością łatwego(w miarę) umieszczania na niej dodatków i wtyczek. Moje pytanie jest następujące:
czy autorzy wtyczek, które dość często są modyfikowane i umieszczane tylko na forum pozwolą mi je umieszczać na mojej centralce(oczywiście z pełnym opisem autora i wtyczki).

Od jakiegoś czasu niektóre wtyczki nie są dostępne na centralkach(wszystkich), w większości dlatego, że są jeszcze we wczesnych wersjach beta. Także pojawiają się odmiany skryptów sms, które nie są natychmiastowo umieszczane na centralce(o ile w ogóle są - jak np. bramka Ery Omnix, i jej modyfikacje - chodzi o ilość kont).

Stwierdziłem, że przydała by się centralka na której można by umieszczać rzeczy, które dostępne są tylko na forum - z pewnością nie byłaby to centralka dla początkujących, ale dla bardziej zaawansowanych użytkowników konnekt'a.


//jeżeli temat został umieszczony w złym dziale to proszę o jego przesunięcie.
KoSiarzPL
Są dwa podejścia albo uznasz to za zwykłe umieszczenie pliku na twojej stronie. Przecież żaden serwis nie pyta sie autora czy może umieścić jego wtyczkę. Poza tym nie jest nigdzie zabronione rozpowszechnianie wtyczek w celach nie komercyjnych.

Drugie podejście. Chcesz wypracować sobie renome jako dobrej centralki, więc pytasz sie autora każdej wtyczki osobno czy możesz umieszczać jego wtyczkę.

A ja mam do Ciebie pytanie. Ponieważ jestem autorem kStyle Viewera, który od dośc niedawna ma możliwość przeglądania stylów okna rozmowy umieszczonych w internecie, to czy byś był chętny zamieszczać również w swoim serwisie takie style? Serwis by musiał mieć również jeden plik xml, który by opisywał zbiór styli na serwerze. Xml będzie posiadał już z góry określony schemat więc nie musisz się martwić jak to opisać. Taki xml nie był by skomplikowany, spokojnie można go uaktualniać automatem. Oczywiście może być kilka takich plików xml które podzieliły by zbiór styli na kategorie. Niedługo będę szukał takiego serwisu i stąd moje pytanie. (Mógłbym je zadań prywatnie ale chcę żeby inni wiedzieli co się szykuje wink.gif )

Aha, ja oczywiście zgadzam się na publikację wtyczki LinKer oraz Pisak.
Mar&kos
fajna sprawa. podeslij mi adres centralki
hao
Centralki są już dostępne dla developerów. Sporo osób ma do nich dostęp. Nie widzę problemu żeby wrzucać rzeczy z forum na centralkę beta - w końcu do tego ona służy...
Mucha
QUOTE
wtyczek, które dość często są modyfikowane i umieszczane tylko na forum
Tu nie chodzi o dublowanie tego co jest na innych centralkach. Czasami nie chce umieszczac wtyczki na centralce Beta bo chce sprawdzic np jak zachowuje sie pod linuxem, jakie bibilioteki trzeba dodac, czy nie rozwali konfiguracji itp., malych poprawek zwyczajnie mi sie nie chce wgrywac w 3 rozne miejsca, wiec daje tylko na forum. Dlatego ten pomysl wydaje mi sie fajny. Nie wiem jak to ma dzialac ale ja sie zgadzam zebys umieszczal moje wtyczki na swojej centalce.
joshua
chce podkreślić, że centralka u mnie działa - ale jeszcze musze nad nią popracować(chyba stworzenie jej zajęło mi z 10 min + krypy w php następne 10). jeszcze wszystko jest we wczesnej Web2-zerowej wersji beta, więc najwcześniej mógłbym ją uruchomić jakoś w okolicach początku października(bo na razie to mnie dziekanat ściga).

@KoSiarzPL: twoja propozycja wydaje mi się bardzo interesująca. ale nie do końca rozumiem - mam umieścić na niej twój program, czy style? a może jedno i drugie?

co do tego opisu w pliku xml i szczegółach to pogadamy później, ale zależy mi na tym, aby ta centralka była dla beta testerów, ale tych jeszcze wczesnych bet - tak jak właśnie opisał Mucha. nie mam zamiaru dublować wtyczek - bo to też mnie wkurza jak na paru centralkach jest ta sama wtyczka w różnych wersjach i nigdy nie wiadomo która jest najnowsza, lub najbardziej stabilna.

@Hao: zależy mi, abyś poparł taki pomysł z dwóch powodów: po pierwsze nie będziesz musiał wysłuchiwać jęczeń typu: "a dlaczego ta wtyczka jest tylko na forum? czemu nie na centralce?", a po drugie nie będziesz musiał się nią zajmować - bo to będzie moja robota.

no i oczywiście zależy mi na twoim poparciu, ponieważ kod centralki w xml'u jest twojego autorstwa, więc zawsze mógłbyś mi zarzucić, że nie mój kod wink.gif

dzięki wszystkim za słowa poparcia smile.gif
KoSiarzPL
Pierwsza sprawa dotycząca wtyczek.
Musisz zastanowić się nad jedną rzeczą. Jeśli autor nie publikuje swojej wtyczki może to oznaczać, że uważa iż obecna wersja jest nie stabilna i może powodować błędy. Obstawiam, że większość wczesnych wersji nie jest w ogóle przetestowana przez autorów i mniejsza o to że będą wywalać K, gożej jeśli użytkownik straci swoją całą konfigurację. Nie boisz się, że umieszczając bardzo wczesne wersje zaszkodzisz tylko użytkownikom?
Osobiście, ja na swojej stronie umieszczam tylko wersje sprawdzone i przetestowane.

Druga kwestia, dotycząca stylów okna rozmowy.
Na swoim serwerze musiał byś umieszczać jedynie style rozmowy (najlepiej spakowane zipem) oraz jeden plik xml, nic więcej. Użytkownik uruchamiając kStyle Viewer, posiadał by już domyślnie wskazanie na ten plik w swoim drzewku i wybierając go program sam odczytuje zawartość listy stylów dostępnych w serwisie. Oczywiście użytkownik może dodawać kolejne wskazania na pliki xml czy też zip w swoim drzewku.

Mucha
QUOTE
większość wczesnych wersji nie jest w ogóle przetestowana przez autorów
No bez przesady, myslisz ze jak napisze jakas wtyczke to wrzucam ja od razu na forum?
A co do konfiguracji Konnekta to prawda, ze moze sie "uszkodzic" (mi sie zdarzylo raz przez wlasna wtyczke), ale to da sie zawsze naprawic. Dlatego mozna zrobic np drzewko:
Alfa->wersja 0.0.0.1 na wasne ryzyko, duzo wykrzyknikow itd
Beta->wersje wyzsze, ztestowane
joshua
@KoSiarzPL: zgadzam się z Tobą, że są wtyczki które potrafią rozwalić konfigurację konnekta, ale ja właśnie takie chcę na centralce umieszczać - te wczesne bety, nie testowane, często z masą błędów - ale tego mi zawsze brakowało na zwykłych centralkach.

ale oczywiście mógłbym postawić równoległą centralkę dla tych, którzy chcieli by ściągać coś innego, niż tylko najświeższe alfy wtyczek wink.gif można by to było nawet łatwo zrobić za pomocą skryptów na serwerze(tak jak to jest np. w przypadku głównej centrali gdzie w linku który podawaliśmy dawaliśmy atrybut czy z betami czy bez).

to byłaby taka często aktualizowana centralka - i gdy np. Mucha umieściłby swoją wtyczkę na forum i poprosił o przetestowanie - to ja bym ją wrzucił od razu na centralkę z opisem, że jest wersją alfa i wszelkie uwagi są mile widziane(no i oczywiście, że użytkownik ściąga te wersje na własną odpowiedzialność). dlatego też uważam, że ta centralka przydała by się osobą które lubią eksperymentować z konnekt'em i często mieć najświeższe bety. pomogę i sobie, i innym wink.gif
Aule
Centralka z konnekt.info też działa automatycznie i jedynym jej ograniczeniem jest brak osób wsadzających na nią wtyczki, style i bramki.
Oczywiście to jest całkiem dobry pomysł, ale jak długo Ci się będzie chciało to robić? Miesiąc, dwa, może pół roku, później się odechce.
Olórin
Jestem przeciwny wrzucaniu wersji niestabilnych - tzw. wersji alpha na jakiekoliwek centralki. Jeżeli użytkownik pobiera takie wersje z forum (robi to ręcznie) jest świadomy tego że może przestać działać, nie być kompatybilne wstecz, itp. Jeżeli będzie to proces automatyczny - to nie ma sensu, większość użytkowników (niekoniecznie zaawansowanych, podejście typowego użytkownika "A co, włącze sobie i zobacze co się stanie", a potem o tym zapomina) będzie pobierało wszystkie dostępne aktualizacje. I zamiast mieć pytania "Dlaczego wtyczka XYZ nie jest na centralce ABC?", będą pytania "Coś się zepsuło, XYZ przestało działać".

Jak pisał hao - w tej chwili chętni developerzy mogą wrzucać na centralkę swoje wtyczki, nic nie stoi na przeszkodzie i nie widzę sensu tworzenia osobnej centralki. Zgodzę się ze zdaniem Aulego, w przypadku wersji zintegrowaniej z kwebem łatwiej będzie o ciągłość takiej usługi, jeżeli nie Ty, to kto inny się tym zajmie.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2012 Invision Power Services, Inc.