Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Status projektu ...
Konnekt | Forum > Inne > Archiwum > Konnekt > Support
hao
W suporcie znajdziecie listę błędów i propozycjni nowych opcji nad którymi aktualnie pracuję.

Pozycje na liście wybieram ze zgłoszeń wpisywanych w programie. Jest to najlepsze miejsce obok forum żeby sprawdzić czy wiem już o jakimś problemie i na ile rozwiązanie jest już gotowe.

Pozdrawiam
Flind
cały bol polega wąłsnie na tym ze wedlug tej listy to jeszcze nic niejest zrobione sad.gif
hao
Nie no, nie jest tak źle smile.gif Żeby nie zaśmiecać listy usuwam rzeczy gotowe. Było tego mnóstwo!
winthux
to zrób drugą stronę ze zrobionymi rzeczami wink.gif
sarinnn
To bardzo dobry pomysl !!!!!!!!!!!!!
Polecam, aby konnekt był open source :]..
sarinnn
QUOTE(Sad)
Polecam, aby konnekt był open source :]..


To ma swoje wady lecz i zalety !!! Niech Hao decyduje
hao
W tym momencie na pewno nie będzie... Zobaczymy jak się sprawy potoczą...
jstarzak
Konnekt i open source? EEE - jesteście za "jaknajmniejszością" Konnekta? Jeżeli tak to opensourcesowość zabije właśnie tę jego cechę. Weźmy np. taką mozille - w dystrybucji zwyczajnej jest to program ogromny uruchamiający się dobre pare chwil. Poza tym wtedy może dojść do przeładowania "jądra" programu. Ludzie zamiast pisać wtyczki, będą rozszeżali jądro np. o obsługę Direct3D albo OpenGL. Moim zdaniem lepiej po prostu napisać proste w zrozumieniu SDK z przykładami do innych popularnych języków (Delphi, VB) - w ten sposób wtyczki będą rosły jak na drożdzach. Co z tego, że mam napisany programik realizujący zadanie LanChata (nie wymaga serwera do komunikacji), skoro nie mogę go przenieść na wtyczkę do Konnekta, bo nie znam C++? Co z tego, że programista BlaBla ma kod obsługi Tlen.pl, skoro on jest w Delphi? Co z tego, że wiem jak napisać obsługę ICQ w Delphi skoro nie moge tego przenieść do Konnekta? Moim zdaniem lepiej zabrać się za tłumaczenie SDK do prostszego języka i dożucić przykłady w Delphi i VB!
hao
Dla mnie C++ jest łatwiejsze niż Delphi, nie mówiąc o VB smile.gif

Ale fakt, przydałoby się "przetłumaczyć" SDK...
jstarzak
A dla mnie odwrotnie - VB i Delphi to po prostu szczyt prostoty - wystarczy znajomość angielskiego i to wystarcza (pierwsze programy w VB pisałem w ogóle nie znając zasad działania - po raz pierwszy podręcznik przydał mi się przy pisaniu otwierania/zapisywania pliku). C++ (pochodne czyli PHP oraz Perl już troche lepiej, ale i tak jak dla mnie napisanie programu w PHP bez pomocy ksiazki jest prawie niemozliwe) jest dla mnie za to zbyt chaotyczne i kompletnie niezrozumiałe.
hao
Widzisz, dla osoby dłużej obcującej z programowaniem denerwujący staje się "bałagan" w kodzie delphi/vb - fory beginy endy itd. W C używanych jest dosłownie kilkanaście konstrukcji językowych, które wykorzystywane są na "różne sposoby"...

Po co pisać (mogę mylić składnię, dawno nie pisałem w Delphi, ale mniej więcej o to chodzi)
If a=b AND c=a Then Begin
a=d
Else
a=e
End
A potem
For i:=0 To 5 Do
...
End

Jak IMHO czytelniej jest...
If (a==b&&c==a) a=d; else a=e;
Albo wręcz
a = (a==b&&c==a) ? d : e;
A potem
for (i=0;i<6;i++) {...}

Krócej, przejrzyściej... Kwestia podejścia...
Ja jak mam na uczelni VB (np. w Accessie) to bez helpa się nie obejdzie. Co chwila tylko "K**a przed chwilą tak działało, tutaj tak nie działa, co za język!" smile.gif
Lukas77
Jestem w ogóle noga z programowania, ale z tego co słyszałem to programy (czyt. wtyczki) pisane w Delphi mają zwykle większy rozmiar niż te w C++. Np autor PowerGG nie dołącza ich do swojego projektu. Boje sie, że jak się ukażą fajne wtyczki do Konnekta napisane w Delphi to zaczną zjadać trochę ramu. Wolałbym mieć to samo w C++

Mogę się mylić i pisać bzdury, jeśli tak to uświadomcie mnie.
Pozdrawiam
jstarzak
Jaka masz wtyczke to twoj wybor- nie musisz uzywac mojej. Jednak nie naucze sie C++ tylko po to zeby mniej obciazac twoj RAM - sorry jestem leniwy smile.gif jak wiekszosc polakow , natomiast SDK do popularnych jezykow da to ze beda "jakiekolwiek" wtyczki - potem ludzie zabiora sie za pisanie "lepszych" w C++ - trzeba miec jednak cos na rozruch.
QUOTE
If a=b AND c=a Then Begin
a:=d [rzeczywiscie troche zapomniales powinno byc := (tak jak zmienilem) a nie =(tak jak napisales)]
Else
a:=e
End
A potem
For i:=0 To 5 Do
...
End

Jak IMHO czytelniej jest...
If (a==b&&c==a) a=d; else a=e;
Albo wręcz
a = (a==b&&c==a) ? d : e;
A potem
for (i=0;i<6;i++) {...}


Hmm jak dla mnie pierwszy kod jest czytelniejszy - drugi zapewne krotszy, ale wymaga duzego "obycia" z jezykiem, zeby w mig zrozumiec o co chodzi. W C++ trudno byc "przygodnym" programista. Z reszta - zostalem wyedukowany przez ojca - doktora informatyki (czyli nauczyciela akadamickiego - dla mnie jest on w programowaniu autorytetem, choc zaczynal na jakiejs odrze albo innym Uralu), ktory zawsze powtarza ze: "C to jezyk nieprzewidywalny, nie uczacy systematycznego programowania, bo pozwla isc programiscie >>Na latwizne<< [vide ten twoj "jednolinijkowy" if - przyp. aut.], natomiast Pascal [i Fortran z ktorego sie chyba wywodzi - przyp. aut.], jest jezykiem systematycznym i przewidywalnym.". Ja sie nie przestawie - struktura pierwsza jest dla mnie prostsza, druga wyglada jak prawie-losowy ciag znakow wink.gif. Co do VB to zeczywiscie, jezeli ktos juz dziala na jezyku "prawdziwym", to przestawienie sie na VB jest trudne - ten sam ojciec zmuszony do napisania kiedys makra w VB troche je zwymyslal i skonczyl na prostym programie tongue.gif. Jednak VB to dosc popularny jezyk w Polszcze wiec mysle ze dostosowanie SDK do jego potrzeb moze dac Konnektowi "kopa". Natomiast jezeli pozostawimy SDK tylko w wersji C++ mozemy troche poczekac na nie-haoskie wtyczki do obslugi sieci i innych cobardziej skomplikowanych rzeczy.
hao
QUOTE
\"C to jezyk nieprzewidywalny, nie uczacy systematycznego programowania, bo idzie programiscie >>Na latwizne<<, natomiast Pascal [i Fortran z ktorego sie chyba wywodzi - przyp. aut.], jest jezykiem systematycznym i przewidywalnym.\".

Możliwe, ale dzięki C (a wcześniej pisałem po kolei w Basicu,QBasicu,Pascalu,Delphi) przestałem patrzeć na program w kategorii - tu dam referencję, tu zadeklaruję zmienną tu dam pentelkę, a zacząłem myśleć co on robi z pomięcią, na czym polegają skoki, odwołania itd. Delphi uczy jak programować, C jak programować dobrze smile.gif


QUOTE
C to jezyk nieprzewidywalny, nie uczacy systematycznego programowania, bo idzie programiscie >>Na latwizne<<,

Pewne rzeczy trzeba uprościć, bo po jaką cholerę wypełniać niesamowicie długie i od pewnego momentu totalnie nieczytelne linijki kodu...
Jako ćwiczenie spróbuj (jak nie rozumiesz tego kodu, to zamień wszystkie klamerki na begin end a znak zapytania na całego ifa z begin end else begin end) napisać to czytelnie w Delphi (zamotane specjalnie... można to prościej)

If (a > (b==5
?4
:b==4
?3
:b==2
?0
:-1)) {
if (b>5) {
if(c!=8){return 1;}
else{
if (e>18) if (1) if (-1) if (2) if (3) if(4) if(5) return 5;
}
}
}
Z wcięciami da się utrzymać czytelność.

Na prawdę zachęcam do uczenia się C++ (w sumie na początek wystarczy się uczyć C i korzystać z kilku uproszczeń dozwolonych w C++)...
Jeżeli chcesz się bez bólu przenieść - załatw sobie C++ Buildera, potrafi kompilować w sobie... kod Delphi smile.gif I wykorzystuje VCL...
jstarzak
Hao - kod ktory przedstawiles, rozumiem - nauczylem sie pisac skrypty w PHP, wiec C++ troche rozumiem (obiektowego juz nie, ale powiedzmy ze to wynika z tego ze C++ rozumiem, a nie ze w nim umiem pisac). Sam tez probowalem nauczyc sie C++ - juz zdazylem zrozumiec ze tak naprawde to tylko ten jezyk ma szanse na jakas przyszlosc, chocby dla tego ze w tym sie pisze (wymogow przyszlego pracodawcy juz nie nagne do mojego staroswieckiego widzimisie smile.gif ). Niestety po wzieciu do reki ksiazki o programowaniu w Visual C++ mnie odzucilo, i juz nie za bardzo chce mi sie do tej ksiazki wracac (moze kiedys zjajde lepsza, bo ta byla w stylu "a tu dzieci mamy guziczek" smile.gif , choc niewatpliwie ma jakies wartosci dydaktyczne, bo starszy brat sie z niej nauczyl pisac).
Pozatym z tego co widze, hao, mamy wlasnie dwa odmienne poglady na to jaki powinien byc jezyk. Ty mowisz, ze od tej pory zaczelo cie obchodzic "gdzie program robi skok, co robi z pamiecia itd.". Widzisz - mnie wlasnie to malo obchodzi - na prawde jest dla mnie sprawa 10-zedna kiedy program robi skok, i gdzie dany bajt jest w pamieci (wiem, przesadzam - nie piszesz w assemblerze, ale nie znam C++ i nie wiem co masz na mysli mowiac "co program robi z pamiecia"). Dla mnie istotne jest to czy po napisaniu prostego kodu (i uzyciu VCL'a) program wysle mi dany ciag po sieci czy nie - to czy on mi to wzuci do tej czy innej komorki pamieci malo mnie obchodzi. Reprezentujemy po prostu dwa odmienne poglady ty - bardziej profesjonalny zorientowany pod dokladne wydawanie rozkazow systemowi - a ja zorientowany zadaniowo - ten prostszy. A co do C++ buildera , chyba skozystam, bo kod bylby lepszy, a za razem jezyk dla mnie przyjazniejszy. Badz co badz mysle ze warto by bylo poswiecic troche czasu na dostosowanie SDK do innych jezykow - choc oczywiscie nie wymagam tego teraz ale przy wersji pelnej byfjuz sie przydalo.
hao
QUOTE
Niestety po wzieciu do reki ksiazki o programowaniu w Visual C++ mnie odzucilo, i juz nie za bardzo chce mi sie do tej ksiazki wracac (moze kiedys zjajde lepsza, bo ta byla w stylu \"a tu dzieci mamy guziczek\"  , choc niewatpliwie ma jakies wartosci dydaktyczne, bo starszy brat sie z niej nauczyl pisac).


Odradzam naukę języka z książki opisującej środowisko programowania... Na środowisko przyjdzie czas smile.gif Z tego co się orientuję (chociaż jestem samoukiem) najlepsze są "Arkana C++". Osobiście korzystam intensywnie z MSDN (jak się już zna język, o wiele szybciej znajduje się wszystko w referencjach.. Jak w książkach, na początku szukasz w spisie treści, potem już w indeksie), a jak czytałem jakąś książkę to niektóre fragmenty ze Stroustrup'a (twórca C++).

QUOTE
Ty mowisz, ze od tej pory zaczelo cie obchodzic \"gdzie program robi skok, co robi z pamiecia itd.\". Widzisz - mnie wlasnie to malo obchodzi - na prawde jest dla mnie sprawa 10-zedna kiedy program robi skok, i gdzie dany bajt jest w pamieci (wiem, przesadzam - nie piszesz w assemblerze, ale nie znam C++ i nie wiem co masz na mysli mowiac \"co program robi z pamiecia\"). Dla mnie istotne jest to czy po napisaniu prostego kodu (i uzyciu VCL'a) program wysle mi dany ciag po sieci czy nie - to czy on mi to wzuci do tej czy innej komorki pamieci malo mnie obchodzi.

Owszem, ale problemy się zaczną gdy coś nie będzie działać... Lub gdy trzeba będzie dojść do tego czy mamy używać referencji, a jak tak, to której z kolei... Myślenie na poziomie "niskim" nie przeszkadza, trochę tylko upraszcza (chociaż dziwnie to brzmi smile.gif) sprawę. Bo tak to myślisz "kurde, czemu to nie działa... Przecież wskazuje na adres 0x123456, a w tym miejscu w pamięci jest... Aha! Ta pamięć już jest zwolniona", zamiast - "kurde, to jest wskaźnik. Ta cholerna gwiazdka. Czemu do diabła mi to nie działa??? I co to znaczy 0x123456!!!".
Poza tym potem, ucząc się nowych konstrukcji, nie wkuwasz, tylko że tak powiem, od razu je rozumiesz...

I od razu ostrzegam... Nie bądź leniwy! Rób wcięcia, pisz mnóstwo komentarzy, ułatwiaj sobie pracę korzystając z helperów (VisualStudio jest w tym lepsze o 2 długości od Borlanda, jeśli chodzi o czystą edycję kodu... Borland w drugą strone, ma super edycję okienek i zdarzeń...). Jeśli zaczniej pisać w C++ korzystaj z kontroli typów itd. itp.
jstarzak
Hao! Kto ci powiedzial, ze ja pisze
if (a=cool.gif then begin cos; cos(1); end;
? Oczywiscie staram sie uzywac wciec bo to znacznie zwieksza przejzystosc. Jednak w bardzo zadkich wypadkach w moich programach dochodzi do sytuacji takiej, ze cos konkretnego musze zrobic. Poza tym jezeli juz myslimy na niskim poziomie to w sumie caly program mozna oprzec o wstawki assemblerowe (o ile C++ takie dopuszcza). Po prostu jak do tej pory nigdy nie potrzebowalem zadnych fizycznych adresow. Czym tu sie zreszta dziwic - ja programy pisze proste i przedewszystkim dla swojej wlasnej rozrywki. Tobie moze przydaje sie takie cos, ale dla mnie brniecie przez kod niskopoziomowy i robienie z siebie virtual machine i sprawdzanie co ten VM ma w pamieci, to mi sie za bardzo nie usmiecha. Ja kozystam z gotowych bibliotek obslugi wszystkiego - wiem ze dziala, a programy ktore sa o nie oparte nie - ma z nimi az takiego problemu zebym musial wiedziec co jest w pamieci - najczesciej rozbija sie o cos prostego. Moim zdaniem ani ja ciebie, ani ty mnie nie przekonasz (jak narazie). Dzialamy troche inaczej, i potrzebujemy czego innego (ty niskopoziomowego debugowania, a ja prostoty i szybkosci napisania programu). Pewnie kiedys bede musial nauczyc sie C++, co nie zmienia faktu ze zrobie to z przyjemnoscia. Po prostu na prawde na razie nie obchodzi mnie co ma tam rejestr BX w sobie (choc w Delphi debuger tez to pokazuje - pewnie do wstawek) - nie zabiore sie ani za pisanie jadra do systemu wtyczek, ani nic co bedzie wymagalo niskiego poziomu. To tyle.
hao
QUOTE
Po prostu jak do tej pory nigdy nie potrzebowalem zadnych fizycznych adresow.


Nie chodzi o używanie fizycznych adresów. Chodzi tylko o odpowiednie spojrzenie na to, które ułatwia zrozumienie jak to działa, a w konsekwencji pisanie lepszego kodu...

QUOTE
Ja kozystam z gotowych bibliotek obslugi wszystkiego - wiem ze dziala, a programy ktore sa o nie oparte nie - ma z nimi az takiego problemu zebym musial wiedziec co jest w pamieci - najczesciej rozbija sie o cos prostego.

Problem w tym, ze gotowe biblioteki to najczęściej programowanie obiektowe, a obiekty siedzą w pamięci, a do pamięci trzeba mieć referencje smile.gif Takie spojrzenie przydaje się w każdej sytuacji. Zobaczysz smile.gif
jstarzak
QUOTE
Takie spojrzenie przydaje się w każdej sytuacji. Zobaczysz

Jak zobaczę to powiem smile.gif
daten
trza się wziąść za nauke!!!
jstarzak
Daten: jak juz powiedzialem - kiedys to zrobie, ale:
- ani nie teraz
- ani z przyjemnoscia
- ani dlatego ze nie ma SDK do delphi.

Pozwol, ze na razie pozostane przy moim delphi, naucze sie w nim wykorzystywac XML'a (na swieta dostalem ksiazke o XMLu i wlasnie ja pochlaniam wink.gif ) itp. itd. C++ zostawiam sobie na liceum/studia - Delphi na razie spelnia wszystkie moje potrzeby.

Daten - skoro juz znasz C++ to moze przyczyn sie troche do rozwoju? Napisal bys jakas wtyczke albo np. przetlumaczyl kod Delphi np. klienta irc Sad'a?
Jezeli znasz Borland C++ builder, to moze ja bym ci wyslal kod w Delphi (i odpowiedniego VCLa), a ty bys go przeniosl na C++ i zrobil z tego wtyczke. Wlasnie pracuje nad "minijabberem" - wersja jabbera dzialajaca w sieci lokalnej w oparciu o siec Windows. Tyle ze to bedzie zewnetrzny program, a moglabybyc wtyczka do Konnekta. Program jeszcze nie gotowy ale kiedys bedzie tongue.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2012 Invision Power Services, Inc.