Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Konnekt Open Source
Konnekt | Forum > Informacje > Komunikator Konnekt
Stron: 1, 2
Misiek82
Co Wy na to? Na opublikowanie źródeł Konnekta i dalszym rozwijaniu go na zasadach Open Source? Napewno znacznie przyśpieszyło by to dalszy rozwój Konnekta. Wiem, że to jest bardzo duża zmiana, ale wydaje mi się mogłaby ona przynieść wiele dobrego.
Sija
Quick Answer: Hao mowi nie :/
Na przyszlosc: FAQ & Szukarka
Misiek82
FAQ wskazuje na wątek sprzed prawie dwóch lat, więc nie widzę powodów, by nie poruszyć jeszcze raz tego tematu - kto wie, być może istnieje chociaż malutka szansa, że Hao zmieni kiedyś swoje zdanie.
bakerss
Lubisz programować? Napisz wtyczke! K ma duże możliwości rozwijania go poprzez pluginy nie widze potrzeby podawania źródeł, ja OS móiwe nie! Dobrze jest jak jest!
Sija
QUOTE(Misiek82)
FAQ wskazuje na wątek sprzed prawie dwóch lat, więc nie widzę powodów, by nie poruszyć jeszcze raz tego tematu - kto wie, być może istnieje chociaż malutka szansa, że Hao zmieni kiedyś swoje zdanie.


nie zrozum mnie zle - ja tez jestem za OSem, ale poprostu wiem, ze Hao raczej zdania nie zmieni... :/
MrMacphisto
Sija jeżeli to prawda to wielka szkoda. Moim zdaniem byłoby to bardzo dobre rozwązanie, Konnekt mógłby dostać niezłego "kopa", jeżeli chodzi o rozwój.
case
QUOTE(bakerss)
Lubisz programować? Napisz wtyczke! K ma duże możliwości rozwijania go poprzez pluginy nie widze potrzeby podawania źródeł, ja OS móiwe nie! Dobrze jest jak jest!

dokladnie! co da OS jak nie ma kto nawet wtyczek pisac... :?:
Olórin
QUOTE
Konnekt mógłby dostać niezłego \"kopa\", jeżeli chodzi o rozwój.
Może....a może to oznaczało by jego koniec ?

QUOTE
dokladnie! co da OS jak nie ma kto nawet wtyczek pisac...
Od tego zacznijmy..... biggrin.gif
MiLKA
QUOTE(MrMacphisto)
Sija jeżeli to prawda to wielka szkoda. Moim zdaniem byłoby to bardzo dobre rozwązanie, Konnekt mógłby dostać niezłego \"kopa\", jeżeli chodzi o rozwój.

Prędzej inne komunikatory dostały by "kopa", nie mowiąc już o komercyjnych komunikatorach które by korzystały z dobrodziejstwa os Konnekta, vide - sprawa Mirandy.
A sprawa "kopa" samego Konnekta, to coś by Konnekt skorzystał. Drobne błędy które już długo istnieją a które tak naprawde są szczególikami byłyby pewnie naprawione. Sama rozbudowa niektórych opcji. Oczywiście pod bacznym okiem Hao... No ale to są tylko marzenia :]
Przemekc1
Wydaje mi sie, że gdyby konnekt byłby rozwijany na licencji Open Source powstała by w końcu wersja na Linuxa.
A czy niedało by się to zrobić w taki sposób, że byłaby jedna "oficjalna wersja zatwierdzana przez Hao? A reszta byłyby takie "nieoficjalne'?
cRoMo
QUOTE(Przemekc1)
Wydaje mi sie, że gdyby konnekt byłby rozwijany na licencji Open Source powstała by w końcu wersja na Linuxa

Uwazasz, ze kazdy program mozna przeniesc pod Linuxa? Poszukaj troche na Forum, dowiesz sie jak skomplikowana jest architektura Konnekta i dlaczego jest to prawie awykonalne. Open Source to nie jest zawsze sluszne i jedyne rozwiązanie.
Przemekc1
Ale może byc możliwe
MiLKA
ale czy napewno? Ile ma uzytkownikow Miranda?? Odpowiem moze juz teraz: duuuuuuuuzo i co z tego? Ma otwarte zrodla i co z tego?
Przemekc1
No dobra poddaje się sad.gif Ale... i tak mam nadzieje, że kiedys nadejdzie dzień w którym konnekt będzie działał pod Linux-em. biggrin.gif
MiLKA
działa, Slashbeast to udowodnił w którymś wątku screenem :]
wystarczy tylko dobrze zamotać z Wine i bedzie działać (mi sie nie udało, może nie miałem zbytnio determinacji i czasu by zrobić)
MrMacphisto
QUOTE(MiLKA)
Prędzej inne komunikatory dostały by \"kopa\", nie mowiąc już o komercyjnych komunikatorach które by korzystały z dobrodziejstwa os Konnekta, vide - sprawa Mirandy.

Hmmm to źle, że inne komunitatory dostały by "kopa"??
Przecież nawet jak inne klienty przejęłyby część rozwiązań konnekta, to nie wydaje mi się, żeby nagle konnekt stracił swoich zwolenników. Uważam, że wręcz przeciwnie open source przyciagnąłby wielu nowych użytkowników, co napewno znacznie przyśpieszyło by rozwój Konnekta i doprowadziłoby do tego, że właśnie inne komunikatory musiałyby go "gonić", a nie jak jest teraz, że to Konnekt musi "gonić" za wszystkimi (tutaj mowa głównie o Tlenie, bo GG już dawno jest w tyle smile.gif ).
arkadyjczyk
Konnekt już ma baaardzo wielu użytkowników, a twórców wtyczek jak na lekarstwo. Wtyczki są OS (przynajmniej niektóre) i co z tego, nad ich rozwojem i tak pracuja tylko ich autorzy.
Bora
nie dziwie sie że Hao nie chce oddać sowjego dzicka szakalom na pożarcie.
I co by konnekt zyskał dzięki open source?? Napewno dużo osób by skompilowało dorobiło inne logo,nazwe i co "wojna klonów"?? Rozumiem żeby n gg było open source, stoi w miejscu od paru lat wiec napewno wiekszość albo chce zmienić komunikator albo go ulepszyć. A przecież nasz Hao ciągle pracuje, ciągle są jakieś nowości wiec po co psuć ten układ. Pozatym jeżeli już ktoś miałby dostawać żródła to doświadczeni i zasłużeni wtyczkopisarze żeby zaproponowac inne rozwiązania czy poprawki, a nie jakieś cwaniaczki co tylko skopiuja żródła i bdą kombinowac.
[Lu]Q.Z
QUOTE(arkadyjczyk)
Konnekt już ma baaardzo wielu użytkowników, a twórców wtyczek jak na lekarstwo. Wtyczki są OS (przynajmniej niektóre) i co z tego, nad ich rozwojem i tak pracuja tylko ich autorzy.

Brawa dla tego pana!

A ja moge sie przyznac ze od dawna nosilem sie z rozpoczeciem nauki C++, a sytuacja K bardzo mnie do tego zmobilizowala... Mam nadzieje ze szybko sei naucze, i bede w stanie wspomoc grono piszacych K.pluginy tongue.gif tongue.gif tongue.gif
lucjusz
Ja tez uwazam ze "otwarcie" projektu przysluzyloby sie nam (czyli uzytkownikom) bo z tego co widze to wielu ludzi jest zainteresowanych glownie programami OS i w takich kregach sie obracaja i sa chetni w takich projektach dzialac. Ale powinnismy uszanowac wole autorow. Jesli taka jest ich decyzja to widocznie maja swoje powody i jest to ICH PRAWO i ICH WOLA.

P.S. Jakby kto sie dziwil ze pisze "autorzy" a nie "autor" - pragne przypomniec, ze zgodnie z informacjami zawartymi na stronie projektu autorem jest nie tylko Hao ale i Torn smile.gif
hao
W kTransfer jest sporo małych błędzików, wtyczka jest OS i jak dotąd nie słyszałem, żeby ktoś do niej zajżał... Otwarcie projektu niekoniecznie prowadzi do jego ulepszenia. Staram się, by K mimo zamkniętego kodu (który pozostanie zamknięty) był możliwie jak najbardziej rozszerzalny i chyba jest z tym całkiem nieźle. Sprawa unixów jest jeszcze do przemyślenia. Sprawa OS jest jak na razie zamknięta. Przypominam o wtyczkach które są OS w tej chwili - kTransfer, DwuTlenek, konnferencja, przynajmniej z tych, w których maczałem paluchy ...
MiLKA
QUOTE(hao)
Przypominam o wtyczkach które są OS w tej chwili - kTransfer, DwuTlenek, konnferencja, przynajmniej z tych, w których maczałem paluchy ...

a kiedy bedzie?

i nie prawda ze nikt nie zagladal do kTransfera, juz nawet zajazylem jak to dziala ;] ale jakos nie mialem czasu zanurzyc sie na dluzej do kodu
lucas_mcs
QUOTE([Lu)
Q.Z]A ja moge sie przyznac ze od dawna nosilem sie z rozpoczeciem nauki C++, a sytuacja K bardzo mnie do tego zmobilizowala... Mam nadzieje ze szybko sei naucze, i bede w stanie wspomoc grono piszacych K.pluginy tongue.gif tongue.gif tongue.gif


Ja tez, ja tez:D I jak narazie niezle mi idzie przeczytalem dwa podstawowe tutoriale do winapi i narazie kombinuje cos 'na slepo z helpem' bo nie moge znalesc nic co by bylo konntynuacją z przykladami, ale radze sobie i mam nadzieje taką samą jak [Lu]Q.Z 8)
[Lu]Q.Z
... i mimo wszystko nie rozumiem czemu nadal staracie sie zeby K byl OS. Nie uwazam zeby to bylo tak bardzo potrzebne, czy pomocne dla projektu... no ale, wiadomo ze jak ktos sie uprze to sie go juz nie przekona...

lucas_mcs>
no to zycze powodzenia, tak pozatym to chyba masz tak samo na imie jak ja (Lukasz, tak przynajmniej po xywie mi sie wydaje) =)
lucas_mcs
no mam mam smile.gif i popieram.. i również powodzenia biggrin.gif
ike
QUOTE(hao)
Sprawa unixów jest jeszcze do przemyślenia.


oooo smile.gif nareszcie jest jakas nadzieja biggrin.gif
pienio
hm, ale tak sie zastanawiam co dalby os konnektowi.
bo jakos nie widze, zeby dal cokolwiek, hm?
cougar
QUOTE(Bora)
........... A przecież nasz Hao ciągle pracuje, ciągle są jakieś nowości wiec po co psuć ten układ. Pozatym jeżeli już ktoś miałby dostawać żródła to doświadczeni i zasłużeni wtyczkopisarze żeby zaproponowac inne rozwiązania czy poprawki, a nie jakieś cwaniaczki co tylko skopiuja żródła i bedą kombinowac.


Popieram, uważam że obecna forma jest wystarczająca , a jak
ktoś posiada wiedze i chęci to niech napisze wtyczke biggrin.gif
KoSiarzPL
QUOTE(skolima @ 15.04.2005 - 14:00)
Biblioteki
Te podstawowe, wykorzystywane przez wiele wtyczek / rdzeń znajdują się na Konnekt.info/sdk. Część z nich może być w starszej wersji niż pobrane z oficjanych stron związnych z nimi projektów.


Czy dobrze rozumiem, ze Konnekt jest pisany w czystym WinAPI?

Chcialbym poznac osoby ktore biara udzial w tworzeniu szklieletu (rdzenia) Konnekta oraz osoby ktore scisle wspolpracuja z nimi tworzac np glowne wtyczki konnekta. Czy do takich grup mozna sie jakos dolaczyc?

Co do Oupen Source
Pewnie sie troche boicie co? tongue.gif Jednak tego typu projekty maja duzo plusow, moze warto byloby zastanowic sie nad tym. Projekt napewno nabral by wtedy rozpedu smile.gif
Olórin
Tak, pisany jest w czystym WinAPI

Osoby te działają na forum, są w grupie Drużyna K + hao jako administrator smile.gif

OS: Kiedy jest publicznie dostępne SDK i nikt nie pali się do pisania wtyczek, wierzysz że dostęp do źródeł rdzenia K by coś dał poza bałaganem ?
KoSiarzPL
Nie wiem czy to miejsce nad debata o SO, ale co tam tongue.gif
Jestem ciekaw o jakim balaganie mowisz? Pewnie chodzi ci o to ze bylo by wiele roznych klientow konnekta ale tym nie trzeba sie przejmowac. Ktos moze go zmieniac sobie dla wlasnych potrzeb ale zawsze bedzie jedna oficjalna wersja.
Gdy mowilem o przyspieseniu mialem na mysli:
- ktos wykrywa dziurke to trzeba ja zalatac jak najszybciej
- ktos moze wysylac propozycje łat, usprawnien juz napisane w C++, nalezalo by jedynie przjrzec i zaakceptowac lub odrzucic
- kilkunastu programistow wiecej zdziala, anizeli kilku. Moga przejrzec kod, podpowiedziec co mozna lepiej, efektywniej, latwiej zrobic (np zamiast WinAPI, skorzystac z wieloplatwoormowych bibliotek GUI tongue.gif).

Da sie jakos wyswietlic liste uzytkownikow nalezacych do "Druzyny K"? smile.gif
hao
Wtyczki piszą nie tylko ci z Drużyny K wink.gif
KoSiarzPL
A jakiej to wtyczki jeszcze nam brakuje w konnekcie? smile.gif
Przemekc1
Obsługa innych sieci (nie przez transporty gg). I zdecydowana poprawa Ktransfer, a także możliwośc wysyłania plików do innych sieci. Mi tyle wystarczy.
hao
Obsługa ICQ, transfer w Jabberze, konferencje jabowe, troche tego bedzie...

Na jakim jesteś poziomie, żebyśmy mogli doradzić na co możesz się porwać wink.gif ?
KoSiarzPL
Jestem na 4 roku informatyki, duzo programuje. Moj ulubiony jezyk to wlasnie C++ najlepiej wspomagany bibliotekami (WinAPI sux). Przechodze teraz na C#. Jesli mam dobra dokumentacje tego z czego mam skorzystac, to da sie zrobic biggrin.gif Aktualnie pracuje nad czyms innym. Oczywiscie najwiecej wolnego bee mial w wakacje ale mysle tez ze sporo wolnego znajde za 2 tygodnie smile.gif

Jedyny minus to to, ze nie wiele programowalem w srodowisku sieciowym, a przedewszystkim na niskim poziomie. Obecnie wlasnie tego sie ucze i chetnie bym pocwiczyl przy konkretnym problemie.

BTW Ja nie dostrzeglem tak duzych brakow. Jak widac do sczescia mi niewiele jest potrzebne wink.gif
Olórin
Wystarczy zajrzeć do wątku wishlist na forum Propozycje ;-) Co do programowania sieciowego, to zawsze możesz wspomóc się gotowymi bibliotekiami (np. do ICQ)
KoSiarzPL
Tylko nie wiem czy warto teraz grzebac sie z socketami w c++, skoro konnekt ma byc przeiesiony na C# a tam to juz poezja biggrin.gif
arkadyjczyk
Z tego co pod avatarem to "poczatkujący" biggrin.gif . A tak na poważnie to mi brakuje wysyłania obrazków w jabberze tak jak w gg. Jak to będzie to mogę gg nawet wyłączyć smile.gif
I może jako mała propozycja to zrobić jakieś podforum z kursami pisania wtyczek. Nie wiem jak miałoby to wyglądać ale widzę, że chętnych jest full tylko nie wiedzą jak się do tego zabrać. I nie chodzi mi tu o odpowiedź w stylu jest SDK tam poszukaj. Bo dla początkującego samo SDK niewiele powie.

Wygląda na to, że skolima czyta w moich myślach, brat bliźniak czy co blink.gif
Olórin
QUOTE
skoro konnekt ma byc przeiesiony na C#

Bzdura, jedynie API będzie dostosowane do C#.....
hao
Też bzdura wink.gif W planach jest wtyczka umożliwiająca komunikację z API K przez interfejs COM, z ktorym jak wiadomo mozna sie dogadac nie tylko z C#. Nowe API bedzie po prostu latwiejsze do wykorzystania w tej materii.
Przemekc1
Czyli z tego wynika, że zabardzo to nikt oprócz Hao nie wie jakie są plany wink.gif
nix
niektorzy wiedza wink.gif
sleesh
Cfaniak sie znalazl ;P
Ryan
IMHO dzień w którym K stanie się OS będzie dniem jego śmierci. wink.gif Mam nadzieję, że to nigdy nie nastąpi. I nie z nienawiści do OS, bo tej u mnie niewiele i jest raczej ukierunkowana na jednostki a nie społeczność jako taką. Projekty małe, zamknięte, którymi opiekuje się Główny Wizjoner lepiej się rozwijają, bo brną w jednym kierunku i nie rozłażą się w planach dziesiątek mędrków. :]
Przemekc1
Jakiś przykład? W moim przekonaniu Konnekt szybciej rozwijałby sie jeżeli byłby OS. Oczywiście istniałaby jedna oryginalna wersja, ale wtyczki można by dodawać do oryginalnego Konnekta.
Obecnie nie ma już raczej projektów, które robi jeden człowiek. (chodzi mi o takie, które się rozwijają).
Ryan
Przykro mi, ale NDA zabrania mi ujawniać szczegółów projektów w których brałem udział. Byłem jednak świadkiem upadku dobrych projektów OS z powodu braku zgodności autorów (np. Arianne, ODC) jak i totalnej klęski projektów komercyjnych z rozmytym polem obowiązków i odpowiedzialności. Poza tym, bez urazy, marzysz pisząc, że byłaby jedna oryginalna wersja. Wiesz ile odszczepów (zbędnych IMHO) by powstało? Prosty przykład - z założenia Konnekt ma wykorzystywać skórowanie systemowe (XP i nowsze). Ale amatorzy skórek są wszędzie, więc powstałby Konnnekt+, Konnekt++ (bo tamten system skórowania był zły a zupa była za słona), Konnekt+-*& pod Linuxa i Konnekt2, który z K miałby wspólną tylko nazwę. Podobna sytuacja miała miejsce z np. DC++. Ja za coś takiego dziękuję... Poza tym nad K nie pracuje jedna osoba - nie rozumiem co miało wnieść do dyskusji Twoje ostatnie zdanie...

KoSiarzPL: pytałeś dawno, ale Drużynę K można wylistować pod tym adresem wybierając grupę z dropdown u dołu.
Przemekc1
Mi chodzi ogólnie o jakieś projekty. No ok wtyczki może robić każdy, ale sam program tworzy (o ile sie nie mylę tylko Hao). Poza tym jeżeli byłoby dużo wersji to każdy mógłby wybrać ten, który mu najbardziej pasuje.
Ryan
Komunikatorów już i tak jest zatrzęsienie. Kilka wersji Konnekta nam IMHO nie trzeba.
skolima
Ja zgadzam się z argumentami Hao : rdzeń nie jest dużym projektem, jedna / kilka osób są w satnie go napisać. A zaleta jest jedna : rdzeń będzie mały i zwarty, cała funkcjonalność dodatkowa przerzucona do wtyczek. Coś się sypie? Wyłącz wtyczkę, poszukaj innej / popraw jedną wtykę. Łatwiej zlokalizowac błąd, łatwiej go poprawić. Brak funkcjonalności nadmiarowej. Najpierw nie podobał mi się model zamknięty rdzeń + OS wtyki... teraz się z nim zgadzam.
Owszem, taki np. eclipse działa na podobnej zasadzie a rdzeń też jest OS - ale za klipsem stoją wielkie firmy, znana marka. Ma kto wymusić spójną wizję projektu. Natomiast K IMHO rozlazłby się, i nic by z tego nie było.

If it works, don't fix it!
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2012 Invision Power Services, Inc.