Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Konnekt na Linuxa - dyskusja :)
Konnekt | Forum > Informacje > Komunikator Konnekt
Stron: 1, 2, 3, 4, 5
arkadyjczyk
Jak znajdę "długą" chwilę to zainstaluję gentoo. Wszyscy je zachwalają. W pracy wrzuciłem Mandarynke z serwerem terminali i wolałbym nie zepsuć wszystkiego bo kilka kompów przestanie działać, więc trzebaby w domu popróbować.
sal_er
Zdecydowanie polecam najpierw zabawy domowe ;)

W ogóle - praca z linuchem to świetna sprawa - tylko trzeba mieć sporo czasu, i im więcej go na to poświęcisz, tym większą satysfakcję osiągniesz :>
(Co w sumie nie jest jakoś specjalnie odkrywcze, tho ;) ).
pielgrzym
Jak przeczytałem opis instalacji, to... mam ochotę podjąć to wyzwanie smile.gif ale w pracy odpada - ile to by się na 400MHz kompilowało i instalowało?

Póki co nie mogę nawet kilku godzin wyrwać, a na takie distro potrzebowałbym dwa dni, jeśli nie dłużej smile.gif niemniej spróbuje smile.gif

PS. Błagam o pomoc ze sterownikami Unichrome - przed kompem nie da się wytrzymać, a nie mogę zmienić, ani rodzielczości na niższą (jest tylko 1024x768), ani zmienić odświeżania. Żadne zabawy z modeline nie pomagają sad.gif a te sterowniki się nie chcą skompilować, bo nie ma skryptu 'makeinstall' :cry: przy linuksie człowiek moze się poczuć taki mały... wink.gif
sal_er
Szukaj, szukaj, szukaj... www.Google.pl/LINUX - moze ktoś Ci coś poradzi (tzn. miał podobny problem, a tam znajdziesz rozwiązanie).

Albo wywal grafę do kosza i kup nową :>
Hehe, żartuję ;)
cougar
QUOTE(pielgrzym)
Takie małe wtrącenie dotyczące Open Source i jakości kodu :> dlaczego cudowny linuks z KDE/GNOME na procku 466MHz i 64MB RAM mi Write'a z OO otwiera 4 (cztery!) minuty, a zainstalowany potem na tym samym kompie Łyndwołs XP (tak, XP i to w dodatku Home...) chodzi o NIEBO szybciej (z OO najnowszym pod winde)? Oczywiście Łyndołs, ani żaden z jego komponentów nie był specjalnie pod tego kompa kompilowany, w odróżnieniu od KDE :> tak, przemawia przeze mnie frustracja, bo nie po to się zarzynałem i bawiłem w kompilowanie KDE 3.2 (które jest w dystrybucji \"gotowe\"...), żeby system mi w pracy dalej beznadziejnie chodził (o żadnym syfie w stylu IceWM słyszeć nie chcę wink.gif ). Na starszym sprzęcie widać różnice między softem napisanym bardzo starannie, a softem napisanym zaledwie starannie. Pod moim domowym Athlonem 2000+ i 1GB RAMu linuks chodzi zaledwie nieźle (im plus, że nie zwalnia z czasem jak Win smile.gif ). Niech mnie ktoś pocieszy wink.gif


Widocznie mało wiesz jeszcze o linuksie....... to ja zadam Ci inne pytanie, dlaczego używając Windowsa XP przez 3 dni non-stop okna zamykają sie "kaskadowo" i system wykonuje pad jeśli nie dokonasz restartu, a ten sam komp z zainstalowanym np. linuksem Red Hat 9 bedzie chodził pół roku bez restartu ????

czekam na odpowiedź

Jeśli ktoś się chce pobawić linuksem to polecam do zastosowań serwerowych Slackware, tylko to nie dla lamerów, a dla stacji roboczej Suse 9.2 albo Feodre Core 3 ktora jest sponsorowana przez Red Hat'a.

@Hao ubolewam iż uznałeś Nas użytkowników alternatywnego systemu za gorszych sad.gif sad.gif

Pozdrawiam
hao
QUOTE
Widocznie mało wiesz jeszcze o linuksie....... to ja zadam Ci inne pytanie, dlaczego używając Windowsa XP przez 3 dni non-stop okna zamykają sie \"kaskadowo\" i system wykonuje pad jeśli nie dokonasz restartu


Ciekawe, ja tak nie mam...

QUOTE
@Hao ubolewam iż uznałeś Nas użytkowników alternatywnego systemu za gorszych


Nie, uznalem ze wklad pracy jaki trzeba by poswiecic na dostosowanie (a potem ciagle utrzymanie tego "dostosowania") Konnekta do jak by nie bylo malo popularnej platformy systemowej, mozna by poswiecic na znaczne rozwiniecie go na jednej platformie...
egy
Dobra, ja jestem tu nowy, mało programuję, ale mam pewien pomysł (wracając do myśli przewodniej tematu). A gdyby najpierw przepisać K do wersji .NET? Przecież (teoretycznie) .NET jest jakimś tam standardem, a MONO i .GNU są z nim zgodne w prawie 100% (o ile mi wiadomo). Więc, gdyby powstał Konnekt.NET /whatever, to powinien też dać się skompilować na linuksie z zainstalowanym MONO/.GNU. Chyba, że się mylę?

Pozdrawiam
Ciekawa dyskusja
I zajebisty komunikator biggrin.gif
winthux
platforma .Net wymaga frameworka, co trochę komplikuje dla zwykłego usera, na dodatek przepisanie K na .Net wymagałoby innego podejścia do większości rozwiązań...
hao
I dodatkowo jak każde takie przenośne rozwiązanie ma spory overhead...
Jak bumerang wraca do mnie wxWindows, ale nie jestem wciąż do końca pewien czy nie poświęcimy w ten sposób zbyt dużo u użytkowników windowsowych....
winthux
Według mnie hao powinieneś się gruntownie zastanowić nad przyszłością konnekta, tzn. wziąć pod uwagę ilość dzisiejszych i przyszłych użytkowników K korzystających z Windowsa oraz chętnych do korzystania z K pod linuxa (plus różne trendy migracji z win na lin i odwrotnie) i z tego wywnioskowac czy rozwijać K tylko pod windowsa (poprawa wyglądu i ogólny design) czy pod linuxa (trochę go oszpecić, ale żeby działał). Według mnie to K powininen oscylować pomiędzy Win a Lin ze znacznym wskazaniem na Win. Jednak trzeba go tak zaprojektować, aby przy zmianie orientacji na Lin nie pisać większości od nowa....
arkadyjczyk
Na linuxa przechodzi obecnie coraz więcej osób, zarówno w firmach jak i prywatnie. Szczerze powiedziawszy to brakuje tam dobrego komunikatora i Konnekt miałby dużą szansę stać się numerem 1. Dlatego odcinannie się od Linuxa byłby raczej dużym błędem. Obecnie jedynym (jak dla mnie) komunikatorem wartym uwagi i z podobnymi założeniami jak Konnekt jest Gnu Gadu. Ale obecnie jego funkcjonalnosc jest strasznie mała. Może dałoby się jakoś połaczyć te 2 projekty.
hao
Staram się to brać pod uwagę przy pisaniu nowych klas... Dostosowywać K na razie nie zamierzam, ale staram się nie palić za sobą mostów wink.gif
arkadyjczyk
A może faktycznie przejść na wxWidgets :?: Z tego co tam piszą to jest to rozwiązanie dosyć uniwersalne, a zmiany w API Konnekta przed wersją 0.7 i tak są spore. Jak ktoś coś pisał z użyciem tej biblioteki to może wypowie się jakie są szkody takiego rozwiązania, bo zalet to chyba wymieniać nie trzeba.
skolima
.Net : projekt dotgnu jest interesujący... ciekawe ile to jest "base classes"? Po pisaniu w MFC, .Net jest bardzo przyjemny i łatwy. Cały framework wydawał mi się przeźroczysty w działaniu... dopóki uruchamiałem program na swoim kompie. No, ale u mnie nawet java hasa... :-) Po sprawdzeniu aplikacji w laboratorium, na starszym sprzęcie... Nieprzaśnie. Znaczy niewątpliwie działa to szybciej niż VM Javy, ale i tak dodatkowy narzut dla procesora jest mocno odczuwalny. Szczególnie JIT spowalnia start programu BAAARDZO.

wxWidgets : nie wiem nic :-) ale swoje trzy grosze wrzucę.

Qt : jeszcze inne dziwo. Producent : Trolltech. Licencja GNU. Zbiór klas dla GUI i API systemowego, pozwalających pisać kod uniwersaly ( niezależny od systemu ). Platforma docelowa wybierana jest w momencie kompilacji. Powstaje kod natywny, nie potrzebujący VM ani innej emulacji. Podobno ( nie sprawdzałem, dane z ich strony ) przeniesienie kodu z MFC jest łatwe i szybkie ( w przeciwieństwie do np. przenosin do .Net ), takie były założenia projektu. Pisze się w tym... na początku dziwnie. Ale można się przyzwyczaić. Wyczytane przed chwilą : pod Win Qt działa jako plugin do MSVS. Przykładowe aplikacje pisane pod Qt : Skype, KDE...

Problem z tym wszystkim, na który nikt chyba nie zwrócił uwagi : wtyczki. Prawie każda z nich wymagać będzie przeniesienia/napisania od nowa. Warto naprawdę dobrze przemyśleć wybór...
MiLKA
QUOTE(skolima)
Qt : jeszcze inne dziwo. Producent : Trolltech. Licencja GNU. Zbiór klas dla GUI i API systemowego, pozwalających pisać kod uniwersaly ( niezależny od systemu ). Platforma docelowa wybierana jest w momencie kompilacji. Powstaje kod natywny, nie potrzebujący VM ani innej emulacji. Podobno ( nie sprawdzałem, dane z ich strony ) przeniesienie kodu z MFC jest łatwe i szybkie ( w przeciwieństwie do np. przenosin do .Net ), takie były założenia projektu. Pisze się w tym... na początku dziwnie. Ale można się przyzwyczaić. Wyczytane przed chwilą : pod Win Qt działa jako plugin do MSVS. Przykładowe aplikacje pisane pod Qt : Skype, KDE...


W obecnej chwili licencja darmowa nie dotyczy wersji pod Windowsa. Zmieni się to gdy wyjdzie oficjalnie Qt4. Skype jest na Qt tylko pod linuksa, pod windowsem jest pisany w Delphi.

QUOTE(skolima)
Problem z tym wszystkim, na który nikt chyba nie zwrócił uwagi : wtyczki. Prawie każda z nich wymagać będzie przeniesienia/napisania od nowa. Warto naprawdę dobrze przemyśleć wybór...


i to jest największa bolączka
skolima
Qt : rzeczywiście, właśnie doczytałem. Qt4 ma się pojawić w drugiej połowie roku. Poza tym wersja na licencji GPL podlega jednemu istotnemu ograniczeniu : każdy program, któy pod nią tworzysz, musi tez podlegać tej licencji. To ograniczenie to głowna różnica wobec wersji komercyjnej... która kosztuje 1400 euro :?
qba2004
jestem za K pod linuxem.
Pod linuxem nie ma ciekawych komunikatorow sad.gif
K by tam rzadzil
Sija
QUOTE(qba2004)
jestem za K pod linuxem.
Pod linuxem nie ma ciekawych komunikatorow sad.gif
K by tam rzadzil


nie chcialbym robic niczego bez uprzedzenia, wiec lojalnie mowie:
posty tego typu beda traktowane jako trolling i kasowane.

przepraszam za OT.
arkadyjczyk
O ile dobrze zajarzyłem ideę wxWidgets to jest to biblioteka, która jest taką warstwą pośrednia pomiędzy GUI danego systemu a danym programem. Wtyczki pisane pod windows korzystają albo z api konnekta albo bezpośrednio z winapi. Jeżeli api konnekta byłoby przystosowane do wxWidgets więc automatycznie "chyba" wtyczki też byłyby przystosowane. Co prawda bez zmian powinny działać tylko w windows bo korzystają pewnie też z winapi, ale w ten sposób nie ogranicza się ich funkcjonalności w stosunku do stanu obecnego. Pod linuxem czy mackiem by nie poszły, ale zawsze można je później przerobić. Zresztą zgodnie z informacjami na forum to wtyczki i tak bezproblemowo pod 0.7 nie pójda i zmiany w nich bedą wymagane.
hao
wxWidgets o tyle mi się właśnie podoba, że bazuje na rozwiązaniach w WinApi, podczas gdy pozostałe biblioteki są bardziej optymalizowane pod *xy... Teoretycznie powinien więc chodzić szybciej... Trochę nie podoba mi się za to rozmiar, oraz konstrukcja bardzo zbliżona do MFC...
Teoretycznie przy zmianach w API związanych z 0.7 możnaby uwzględnić wprowadzenie takowej biblioteki, ale z drugiej strony znacznie wydłużyłoby to i tak już długi plan zmian...
Póki co piszę własne klasy uniezależniając w dużej mierze kod Konnekta od WinApi. W ten sposób w przyszłości będzie znacznie łatwiej wprowadzić taką bibliotekę do obiegu...

Swoją drogą... Może ktoś ze znajomością C++, umiejętnością logicznego myślenia i dobrą znajomością (i dostępem do...) zarówno W32 jak i Linuxa (lub W32 i Maca) mógłby ocenić faktyczną przydatność tej biblioteki?
egy
Hmm... Ja miałem krótką styczność z wx, ale niestety nie w C++, tylko w Pythonie. Przyznać muszę, że jak człowiek poczytał dokumentację i przejrzał kilka przykładów, to bardzo zgrabnie się w tym pisało. Co do minusów wxów... Nie jestem deweloperem K, więc nic konkretnego nie wiem, ale któryś z was mógłby zadać odpowiednie pytania albo na ich wiki, albo na ich kanale ircowym. Z tego co pamiętam, są bardzo skłonni do pomocy. No i sporo osób z #C++ freenode'a pisało w wxach, pod py i c++, więc też mogą rozwiać wątpliwości. Generalnie takie proste programy (właściwie skrypty), które pisałem na swój użytek w wx działały tak samo pod windą i pod linem, ale nie wiem, na ile to zasługa pythona sad.gif
skolima
Z doświadczeń konkurencji... PSI pisane jest pod Qt (tak, ja nadal swoje). Ale jest to projekt Open Source, więc z licencją problemu nie mają.
MiLKA
Skolima, właśnie, że nie. Ludziki z PSI mieli dogadane z Trolltech na wydawanie wersji pod Windowsa. Nawet w OpenSource nie można było wykorzystywać Qt pod Win
arkadyjczyk
Dla tych co chcą zobaczyć jak wyglądają programy tworzone przy użyciu wxWidgets to tu jest link http://audacity.sourceforge.net/about/screenshots . Dodatkowo na stronie są źródła i binaria dla różnych systemów.
djcaro
Po co nam Konnekt pod Linuxa jak pod linem są inne też dobre komunikatory textowy ekg,i graficzne gnugadu,kadu itp. Konnekt r0x ale pod Windowsem.
skolima
Uno : ( prywatnie ) żaden multi-komunikator pod linuxa mi się nie podoba

Duo : ten sam komunikator pod dwoma systemami, to możliwość np. korzystania z tych samych ustawień/historii i pod windą i pod linuxem

Tre : lenistwo to objaw inteligencji. Po co mam walczyć z konfiguracją nowego softu, jak ten już umiem obługiwać?

Quattro : world domination :twisted:
arkadyjczyk
Że jak?? Pełno dobrych komunikatorów pod linuxem, to czemu ja ich jeszcze nie znalazłem?? W Konnkecie ludzie oczekują, że zacznie im sam kawę parzyć a djcaro sobie wymyślił, żeby ludzie korzystający z takich czy innych względów z linuxa używali tekstowego ekg. Coś mi to na dyskryminację wygląda. Zresztą ta dyskusja ma trochę inny wymiar, my szukamy takich możliwości, które nie ogranicza użytkowników windowsa a jedynie rozszerzą możliwości konnekta o współpracę z innymi platformami.
Prywatnie to mi się jedynie gnugadu pod linuxa podoba, ale ma on możliwości konnekta gdzieś sprzed 2 lat, a z konieczności używam kadu. Pozostałe jakoś mi nie odpowiadają.
Lukas77
To ja też zabiorę głos. Próbowałem odpalić konnekta pod Gentoo i niestety jak ktoś już wcześniej powiedział jest problem z menu statusów i konfiguracji... Hao mówiłeś że są to standardowe kontrolki, ale chyba nie do końca... Gdzieś ok. rok temu zainstalowałem Bete Longhorna i tam był ten sam problem, pamiętam dokładnie, może nie objawiał się tak samo jak w Wine ale menu statusów było jakoś dziwnie wąskie że nie mogłem zmienić statusu.
Np Tlen zainstalował się bez problemu pod Wine i działał bez problemu... niestety do momentu otwarcia okna rozmowy, wymagany jest IE i Tlen się wywalił. Gadugadu też działa pod Wine i też tylko do momentu otwarcia okna rozmowy...
hao
Gdybym miał czas i wiedzę to bym sobie postawił jakiegoś Linuxa z Wine'em i sprawdził, ale niestety... nie mam...

Swoją drogą, przypomniał mi się pewien workaround - naciskasz przycisk i nie ruszasz myszką - naciskasz klawisz góra/dół i powinna uaktywnić się ostatnia pozycja w menu...
Kontrolka jest jak najbardziej standardowa o tyle, że po naciśnięciu strzałki/przycisku wyświetla menu
cRoMo
QUOTE(hao)
Gdybym miał czas i wiedzę to bym sobie postawił jakiegoś  Linuxa z Wine'em i sprawdził, ale niestety... nie mam..

Ale przeciez wcale nie trzeba "stawiac"! Wystarczy sciagnac jakies liveCD (np. PLD, Ubuntu albo Gentoo) i pobawic sie winem! To naprawde banal... czasu naprawde nie trzeba az tak wiele, bo owe liveCD chodza z miejsca po wlozeniu do CD przy bootowaniu kompa. Sprobuj!

Natomiast co do dyskusji o wieloplatformowosci: mysle, ze najlepszym przykladem bedzie tutaj Opera. Pod linuxem korzysta z QT i naprawde nie ma praktycznie zadnej roznicy miedzy wersja pod Windows. Wszystko to zasluga wlasnych rozwiazan Opery uzytych w programie. Oczywiscie to nic "milego" dla Ciebie, bo sugeruje uwalnianie kodu Konnekta od WinAPI, ale... faktem jest, ze dziala i to swietnie smile.gif
giabek
Mam takie pytanie, gdyż nie dawno zaczełem się interesować konektem jestem bardzo zajęty przez cały dzień, ale bym nie chciał wychodzić z gg i właśnie potrzebny Mi jest konekt.
Dodam tylko, że mam Linuksa a dystrybucja MandrakeLinux10.1.Czy ktoś zna linka skąd można pobrać na ten system ?
bakerss
N-I-E M-A, mozesz jedynie spróbiowac uruchomic na jakims emulatorze ;]
egy
Ehm... No więc tak: ja osobiście korzystam z wx pod Pythona i naprawdęfajnie się w nim pisze, i jest przenośne bez większych problemów. Większy problem czuję w kwestii tego, że wtyczki (przynajmniej niektóre) korzystają z bibliotek IE. Gdyby korzystały z jakiegoś otwartego silnika, np. Gecko (Mozilla), to byłby to sporawy krok naprzód.

BTW: Nie jestem devem, tak tylko czasem coś naskrobię w pythonie na własne potrzeby... tongue.gif
mgr.Dlugi
a nie da sie emulowac K przez Wine czy cos podobnego ?
Olórin
Pod wine nie bardzo chce działać....
mgr.Dlugi
Pod linuxem uzywam Kadu i PSI, a bardzo bym chcial tez tam miec K
.misiek
QUOTE(Olórin @ 3.09.2005 - 14:06)
Pod wine nie bardzo chce działać....
*




Problem jest z kontrolkami [te od rozwijania list :/], i nawet tak jak hao gdzieś pisał nie pomaga bo nie chce ich obsłużyć sad.gif

http://7u.pl/misiek/crossover/
Olórin
A rozwijają Ci sie menu w oknie głównym?
.misiek
W konfiguracji się drzewka rozwijają. Jeśli chcesz zmienić sieć/wybrać jakąkolwiek opcję, to nic sie nie rozwija* [w zasadzie się rozwija, ale nic nie widać, jest tylko taki box w którym nic nie można kliknąć] :/
Szuki
hm co do linuksa jedyny komunikator ktory spelnia w 70% moje oczekiwania to kopete, ale jakos nie polsko sie w nim czuje ;>. Konnekt na linuksa dobra by byla rzecz.

Jak sie wkoncu zbiore to sobie napisze cos w pythonie komnikatorowego(jak nie będzie owej wersji). W c++ juz jeden projekt rozwijam i nie mam czasu na wiecej zbyt dużo idzie na jeden.
skolima
Problem jest też w czym innym. Kontrolki mozna ominąć za pomocą kLawy. Ale sypie się wszystko, co korzysta z libgadu. Wywala program w kosmos... A z tym już gorzej, bo to nie prosta kwestia sprawdzenia, czego z tych kontrolek dokładnie wine nie wspiera.
san
QUOTE
hm co do linuksa jedyny komunikator ktory spelnia w 70% moje oczekiwania to kopete, ale jakos nie polsko sie w nim czuje ;>. Konnekt na linuksa dobra by byla rzecz.

to prawda, to jedyny znośny projekt (chyba zamknięty :| przez patenty ;[)
bo przesiadce z W2k na Linuksa, jest to rzecz która mi najbardziej doskwiera (i jest to chyba jedyna wada jaką w tej chwili Linuksowi mogę wypomnieć.

sądzę że żeby napisać linuksową wersję konnekta, trzeba by było zacząć od początku ;b
ikari
A rozwazaliscie wersje latwiejsza, czyli .NET i Mono?
winthux
Po pierwsze K straciłby na szybkości w niektórych momentach, dodatkowo wymagałoby to zainstalowania Frameworka, który bądź co bądź trochę zajmuje...

Po drugie Mono jeszcze w pełni nie obsługuje i czasami dziwnie działa...
cRoMo
Ukazala sie nowa wersja wine 0.9 - czy ktos moglby przetestowac dzialanie Konnekta pod nim? Ja aktualnie nie moge.
Rownoczesnie wyszlo (platne) CrossOver Office 5.0 firmy CodeWeavers. Rowniez moglby ktos potescic wersje demo smile.gif
MaNwE
wyniki szybkich testów na cross 5.0 pro [symuluje win2000]:

- menu się dalej nie rysują [co praktycznie uniemożliwia użycie]
- kjabber wywala konnekt'a
- tlen działa
- gg jeszcze nie sprawdziałem
- sporo treści w konfiguracji [głównie te tipsy u góry] się nie wyświetla, ale nie przeszkadza to
- problem z polskimi fontami w oknie rozmowy, ale to chyba wina konfiguracji która by trzeba zmienić ale bez menu tego nie zrobię

wniosek: jeśli zmienić na szybko api rysujące menu na jakieś proste [nawet bez ajkonek] i znaleźć by błąd jabber'a to idzie używać konnekta prawie normalnie

jeśli autorzy wykażą zainteresowanie [szczególnie w sprawie menu], mogę potestować inne wtyczki jak IEview, czy gg
skolima
cedega 5.0

Instalacja Konekta idzie łądnie i płynnie, aż nadzieja we mnie wezbrała....

I na tym się kończy. Uruchomiony program umiera sam z siebie, w żaden sposób nie trzeba mu pomagać ;-) Oczywiście, brakujących kontrolek nadal ne ma.
israel
Po pierwsze witam,
Po drugie, zapowiedzial sie calkiem ciekawy watek ktory zszedl na walke Lin vs Win.
Czy nie potraficie spokojnie porozmawiac o tym.
Sam jestem uzytkownikiem Linuxa - dokladnie Slackware - od kilku miesiecy i sam system mi bardzo przypadl do gustu. Do windowsa bylem bardzo przyzwyczajony. Teraz sie przesiadlem, zmienilem przyzwyczajenia. Choc sentyment pozostal. Osobiscie uwazam ze o ile sam Linux jest genialnym systemem to odpowiedniki jakie mi zaproponowano jak OpenOffice, Karbon (podobno idealny odpowiednik CorelDrawa), Gimp jako odpowiednik Photoshopa dla mnie sa bezuzyteczne. Faktem jest ze dla osob korzystajacych z nich w bardziej profesjonalny sposob sa naprawde ograniczone. Z drugiej strony po pewnym czasie konfiguracji mozna spokojnie postawic na linuxie MS Offica czy Photoshopa ktore, o dziwo, na linuxie chodza lepiej wink.gif.
Co jakis czas tu zagladam, poniewaz brakuje mi Konnekta, i oczekuje wersji dla linuxa. Nie wiem dlaczego temat wzbudzil takie poruszenie. Jak pisze oporgramowanie dla innych - jakim jest konnekt bo go uzywa wiele ludzi - to chce zeby byl dostepny dla wiekszej liczby osob i zeby nie narzekano. Jesli nie chce to robie program dla siebie. Obecnie uzywam ekg, tez jest swietny ale jakos mi brakuje konnekta - ale widze ze mi go dlugo jeszcze bedzie brakowac...
radiator
Konnekt jest świetnym komunikatorem, którego mogę dostosować maksymalnie do swoich potrzeb: wyglą, wygoda funkcjonalność. Na *nix'ach tak dobrego projektu nie ma, a właściwie nie odpowiada mi wpełni żaden IM. Ale rozsądek mówi, że Konnekt dla Linux'a pozostanie tylko tęsknotą za dobrym komunikatorem na innych systemach.

Napisanie oddzielnej wersji dla *nix'ów mija się z celem - to byłby poprostu inny projekt, oprócz samego rdzenia ktoś musiałby napisać wszelkie wtyczki - z doświadczenia - nierealne. Programowanie pod windowsem zwłaszcza przy użyciu VS czy B Buildera jest znacznie łatwiejsze i o wiele łatwiej znajeźć chętnych do pisania.

Żeby sen o Konnekcie na inne systemy się ziścił Konnekt musiałby być z założenia przenośny między platwormami. A skoro jest pisany głównie w VS to o przenośności praktycznie nie ma mowy. Chcąc pisać w C++ developerzy musieliby znaleźć jakąś uniwersalną i elastyczną bibliotekę do napisania interface'u - GTK, czy FLTK mocno by uwsteczniły Konnekt'a. A uzyskanie dobrej przenośności w C++ do łatwych nie należy.

Przesiadka na język niezależny od platwormy? Java, Python? Z całym szacunkiem, ale nie byłoby nikogo do pisania wtyczek - ostała by się jeno garstka.
Tak jak ktoś proponował - .Net / Mono? Też zostało zakwestionowane wcześniej (względem wydajności - przy czym w przypadku Javy i Pythona sprawa wygląda podobnie).

Tak więc gderanie i proszenie o wersję dla np Linux'a jest bezsensu, chyba że jego Twórcy zdecydują się na krok ku portowalności, czy wręcz multiplatwormowości (jednym z powyższych sposobów np dającym wielkie możliwości .Net/Mono lub jeszcze innym) jako właściwemu kierunkowi rozwoju Konnekta. Chociażm pomimo że społeczność alternatywnych systemów ciągle się rozrasta, to i tak stanowi zdecydowaną mniejszość.
cRoMo
A ja po prostu uwazam, ze przy odrobinie checi mozna skompilowac konnekta pod linuxem przy uzyciu wine.lib, albo przynajmniej sklonic go do wspolpracy z wine. Na upartego mozna napisac jakas wtyczke z kontrolka zastepujaca standardowy toolbar z przyciskami.


EDIT:
UWAGA!!! DZIALA!!! Przed chwila z ciekawosci sprawdzilem z wine'm 0.94 sciagnietym z winehq i kontrolki dzialaja! Niesamowite biggrin.gif:D Aha, sprawdzalem stara wersje konnekta ktora gdzies tam mialem zainstalowana - 0.6.22.123. Sprawdze z nowsza.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2012 Invision Power Services, Inc.