Autoryzacja użytkowników

czyli jak odbierać statusy znajomych.
Data ostatniej modyfikacji: 16:45 2005-02-17

Użytkownicy Tlena zapewnie wiedzą, że żeby poznać status i status opisowy kontaktu należy go obustronnie subskrybować. W Konnekcie istnieje też taki wymóg dla kontaktów Tlena i Jabbera. Lecz wielu początkujących użytkowników Gadu-Gadu nie ma pojęcia o tej opcji. Jest to, ogólnie mówiąc, zgoda otrzymywanie informacji o Twojej obecności. Bez tego nikt nie może sprawdzić Twojego stanu. Dlatego też powstał ten poradnik:

Zaczynamy

Zakładamy, że dodałeś już kontakt Jabbera/Tlena. Kliknij na niego prawym klawiszem myszy i zlokalizuj opcję Status lub Subskrypcja jeśli chodzi o Tlen. Wybierz z menu Wysyłaj status.

Wysyłanie statusu

Zauważ, że ikonka kontaktu się zmieniła. W ten sposób Konnekt powiadamia Cię, że autoryzujesz dany kontakt czy zgadzasz się, żebyś widział jego status.

Proszenie o status

Jeśli kontakt nie autoryzował Cię automatycznie (jego program nie ma takiej opcji, lub jest wyłączona), musisz poprosić o autoryzację. Kliknij więc znowu w Status a potem Pobieraj status.

Potwierdzenie autoryzacji

Jeśli wszystko przebiegnie okej, czyli kontakt siedzi przy komputerze i autoryzował Cię, wybierając pobieranie Twojego statusu, to zobaczysz przez kNotify odpowiednie powiadomienie. W podanym przykładzie boty słownikowe zautoryzowały Twój status.

Konfiguracja

Na końcu polecimy ustawić parę opcji związnych z autoryzacją, żeby nie sprawiać problemów innym. Wejdź do Ustawień, w liście po lewej wybierz Jabber.

Opcje

Po prawej wyświetli się dużo opcji, część z nich już znasz, lecz nas interesuje panel Autoryzacja.

  • Zalecamy odznaczyć opcję Automatycznie pytaj o autoryzację nowe kontakty. Ma to związek z tym, że nie każdy kogo zagadniesz chce wysyłać Ci swój status - najpewniej nie zna Cię za dobrze i nie w smak mu na razie bliższa znajomość. Nawet jeśli masz dobrych znajomych na Jabberze / Tlenie możesz sam wydać polecenie autoryzacji, opisane wyżej.
  • Drugą opcję - Automatycznie potwierdzaj autoryzację zalecamy zostawić włączoną, jeśli nie masz nic przeciwko, żeby ludzie Cię widzieli. Jeśli natomiast wiesz, że dużo osób może Cię zaczepiać, wyłącz ją. Tylko przeszkadza.