Tray

czyli Konnekt w zasobniku systemowym (tray'u)
Data ostatniej modyfikacji: 12:25 2005-03-07

Konnekt, jak przystało na wzorowy komunikator umieszcza się w zasobniku systemowym. Ikona, która go symbolizuje może być dowolnie zmieniana, co jest tematem tego artykułu. Na końcu pokażemy także jak "rozmnożyć" ikonę do wszystkich sieci, tak jakbyśmy mieli parę komunikatorów.

Start

Klikamy na Ustawienia , wchodzimy do Ustawień, potem w liście po lewej wybieramy Interfejs, następnie Powiadomienia.

Ikona zależna od połączenia

Zobaczymy dużo opcji, ale interesuje nas tylko dział Status połączenia. Na górze mamy dwie opcje:

  • Pierwsza sieć na belce statusów - przyda się tutaj wyjaśnienie. "Pierwsza sieć" jest to sieć, której ikonka w oknie głównym znajduje się najbardziej na lewo. Kolejność sieci ustawia się przenosząc wtyczki na liście Wtyczek. W naszym przypadku pierwszy jest kJabber, więc to ikonka Jabbera będzie w tray'u.
  • Sieć, która jako ostatnia zmieniła swój status - to jest już chyba prostsze. Po prostu jeśli zmienialiście status w Tlenie, ikonka Tlena będzie w tray'u. Jeśli podczas łączenia do wszystkich sieci, ostatnia sieć podłączyła się Gadu-Gadu, to taka właśnie ikonka będzie w zasobniku.

Ikona na stałe

Poniżej tych dwóch opcji mamy kolejne. Tym razem już możemy "na siłę" ustawić daną ikonkę sieci w zasobniku, bądź przypisać standardową ikonę Konnekt'a (opcja Nie pokazuj).

Wiele ikon

Jak pamiętamy, Konnekt wyświetla jedną ikonkę, nawet jeśli używamy paru sieci. Dla niektórych może być to dezorientujące, więc twórcy wpadli na pomysł, żeby udostępnić "pseudokomunikatory" dla każdej sieci, z możliwością zmiany statusu dla każdej sieci w oddzielnym menu kontekstowym.

Wystarczy ściągnąć wtyczkę kPaleta, zainstalować ją i voila! Widzimy wszystkie statusy na każdej sieci (w naszym przypadku jest ich aż 6! - w tym 3 sklonowane Jabbery), co może być niektórym w smak.

Dla każdej sieci mamy inną ikonkę i menu, co widać na obrazku. Wyjątkiem jest jedynie sieć główna Konnekt'a - posiada normalne menu programu.