Statusy

Wytłumaczenie poszczególnych stanów w sieci
Data ostatniej modyfikacji: 21:28 2005-07-03

Statusy to podstawowa rzecz w każdym komunikatorze. Każda sieć udostępnia swoje własne statusy, lecz uogólniając są one zawsze prawie takie same. Z reguły Jabber ma 7 statusów, co wydaje się początkowo oszałamiającą liczbą jak dla użytkowników innych sieci. Osoby korzystające z Tlen'a wiedzą, że Tlen ma także 7 statusów, a to dlatego, że Tlen to taki okrojony Jabber właśnie. Gadu-Gadu jest dosyć ubogie i ma tylko cztery.

Dodatkowo artykuł ten ma wyjaśnić różnice między statusami i skłonić użytkowników do poprawnego ich używania - po to powstały różne statusy, aby zapewnić wybór. Do prostego zmieniania statusów służy wtyczka kZmieniacz.

Online

Użytkownik jest online i zwykle odpowie na wiadomości.

Pogadam

Pełna dostępność, komunikat „nudzę się", lub informacja dla wyszukujących kontakty, że chcemy porozmawiać. Status ten jest oznaczany tak samo jak Online przy filtrowaniu listy. Czasem stosuje się w stosunku do niego skrót FFC (Free For Chat). Statusu tego nie ma w sieci Gadu-Gadu. Na niej ustawiany jest Dostępny.

Zaraz wracam

Symbolizuje szybkie „zniknięcia” sprzed monitora. Jest dobrym wyborem gdy odchodzimy na chwilę sprzed komputera.

Nieosiągalny

W sieci Tlen Wrócę później. Status ten włączany jest przez komunikator po określonym czasie, lub gdy sami go włączymy. Świadczy o braku naszej obecności przed monitorem na dłuższy czas. Czasem stosuje się w stosunku do niego skrót XA (eXtended Away) lub N/A (Not Available). Jest dobrym wyborem gdy wychodzimy z domu, idziemy na film, a komputer jest włączony. Statusu tego nie ma w sieci Gadu-Gadu. Na niej ustawiany jest Zaraz wracam.

Nie przeszkadzać

Status, który świadczy o tym, że jesteśmy podpięci do sieci, lecz nie chcemy, żeby nam ktoś przeszkadzał. W przypadku osób poważnych na liście kontaktów sposób działa. Czasem stosuje się w stosunku do niego skrót DND (Do Not Disturb). Statusu tego nie ma w sieci Gadu-Gadu. Na niej ustawiany jest Zaraz wracam.

Ukryty

Inaczej nazywany Niewidocznym. Użytkownicy widzą nas tak samo jak gdy mamy status Niedostępny, lecz możliwa jest konwersacja. Wiele komunikatorów wyłapuje zmianę statusu opisowego, więc aby pozostać niezinwigilowanym należy zostawić tą opcję w spokoju.

Niezaktualizowane oprogramowanie JabberD2 serwera Jabbera, nie pozwala na połączenie się z siecią na Ukrytym. Zależy wszystko od tego, którego serwera Jabbera używamy.

Niedostępny

Gdy nie mamy połączenia z serwerem. Oczywiście nie otrzymujemy wiadomości, ani nie możemy ich wysyłać. Osoby połączone zobaczą ikonę niedostępności i status opisowy, gdy jakiś mieliśmy w momencie wylogowywania się z serwera. Wiadomości wysyłane przez nas podczas braku połączenia są zapisywane w kolejce (można je zobaczyć w Historii pod pozycją Kolejka) i wysyłane, jak tylko się połączymy.