Klonowanie wtyczki kJabber

czyli w jaki sposób łączyć się z więcej niż jednym serwerem Jabbera
Data ostatniej modyfikacji: 22:17 2005-02-12

Jeśli Wasz ulubiony serwer przestał działać, ze względu na naprawy / wymianę sprzętu, to zawsze możecie użyć zapasowego. Konnekt umożliwia opcję podpinania się pod więcej niż jeden serwer, mimo że nie wszyscy o tym wiedzą. Wszystko da się załatwić bardzo prosto. Jak? O tym dalej.

Kopiowanie plików

Wyłącz Konnekt'a. Wejdź do katalogu %konnekt%/plugins/ i stwórz kopie pliku kjabber.dll, tyle razy ile tylko masz nowych kont na serwerach jabberowych. Nazwij je zgodnie z przeznaczeniem - możesz spokojnie używać spacji i dużych liter, więc ja na przykład nazwałem WP Kontakt.dll aby potem było prościej je identyfikować w programie.

"Nowa" wtyczka

Uruchom Konnekta, Twoim oczom ukarze się okienko wyboru wtyczek. Zaznacz (w naszym przypadku dwie) nowe i trzymając wciśnięty klawisz Alt przesuń je kursorami pod wtyczkę kjabber.dll na liście. Kliknij OK aby uruchomić program z nimi.

Nowe przyciski

W zależności od wybranego stylu ikon, powinny ukazać się w oknie głównym nowe przyciski z ikonkami (używamy stylu ArkCrystal v.1.1).

Konfiguracja

Wejdź do Ustawienia -> Ustawienia i rozwiń pozycję Jabber w drzewku po lewej. Zobaczysz nazwy nowych "sieci" - takie same jak nazwy plików wtyczek.

Dane konta

Wpisz / wybierz odpowiedni Serwer, wprowadź swoją nazwę użytkownika oraz hasło. Możesz także założyć konto. Operację przeprowadź dla wszystkich nowych "wtyczek".

Połączenie

Połącz się z serwerem, wybierając status inny niż Niedostępny.

Kontakty

Możesz teraz dodawać kontakty o sieci, np.: WP Kontakt, co ma znaczenie podczas wyświetlania kontaktu na liście i rozmowie - prowadzisz ją nie przez serwer pierwszy, tylko zastępczy - w tym przypadku jabber.wp.pl.

Ograniczenia

Niestety w ten sposób możesz klonować tylko wtyczkę Jabbera - innym nie jest przydzielana kolejna wartość net, więc wyskoczy błąd. Lecz mimo tego da się używać dwóch kont Gadu-Gadu.