Grupy kontaktów

czyli w jaki sposób uporządkować swojego rostera
Data ostatniej modyfikacji: 08:39 2005-02-13

Konnekt, podobnie jak Gadu-Gadu umożliwia wyświetlanie zakładek w liście kontaktów, aby prościej było je przeglądać i nimi zarządzać. Czynności związane z grupami tutaj prostsze i bardziej zautomatyzowane niż w Gadu-Gadu, lecz mimo wszystko pokażemy od jakiej strony ugryźć to nietrudne zagadnienie w Konnekcie.

Start

Kliknij w oknie głównym na Kontakty, potem, w rozwiniętym menu, na Grupy kontaktów.

Zarządzanie grupami

Twoim oczom ukaże się okienko edycji grup. Dodaj wszystkie potrzebne, gdy się pomylisz możesz edytować nazwę lub ją usunąć. Kliknij OK gdy już skończysz.

Zakładki w oknie

Na górze listy kontaktów, w oknie głównym, w miarę jak dodajesz nowe grupy, przybywają zakładki. W następnym kroku pokażemy jak dostosować je do własnych upodobań.

Konfiguracja

Wejdź do Ustawienia w oknie głównym -> Ustawienia i rozwiń pozycję Interfejs a następnie Grupy w drzewku po lewej.

Opcje

Po prawej stronie pokażą się opcje. Kliknij Zakładki w kilku linijkach, jeśli masz ich wystarczająco dużo, że trzeba przewijać je w poziomie aby dostać się do tych dalszych. Dzięki temu ustawieniu uzyskasz efekt podobny jak na rysunku po prawej.

Przydzielanie kontaktów

Teraz możesz przydzielić kontakty do nowych zakładek. Zaznacz kontakt na liście (lub więcej, trzymając wciśnięty klawisz Ctrl) i przeciągnij metodą drag-and-drop na nową zakładkę. Możesz także poprzez wybranie opcji Więcej po kliknięciu prawym klawiszem na kontakt, następnie na Dane osobowe i w polu Wyświetl jako wybrać z listy rozwijalnej, po prawej, odpowiednią zakładkę dla tego kontaktu.

Dodatkowe opcje

  • Aby zmienić nazwę zakładki Wszyscy, która domyślnie jest ustawiona na *, wejdź do Ustawień. Odnajdź opcję Zakładka główna -> Opis zakładki.
  • Aby ułatwić przeglądanie listy, możesz wyłączyć dublowanie kontaktów na zakładce głównej. Zaznacz Wyświetlaj TYLKO kontakty nie przydzielone do żadnej grupy, aby pozostawić w zakładce Wszyscy tylko kontakty bez przypisanej wartości pola Grupa.
  • Niestety jak na obecną wersję Konnekt'a nie da się wyświetlić zakładek z boku listy. W przyszłości lista kontaktów, zakładki i grupy zostanie jednak znacznie ulepszona, jest więc na co czekać.