Katalog Jabbera

Znajdz innych i pozwól być znalezionym.
Data ostatniej modyfikacji: 16:46 2005-06-17

Istnieje Polski Katalog Użytkowników Jabbera, gdzie można znaleźć ludzi korzystajacych z tego protokołu nie zważajac na serwer. Uwaga! nie wszystkie serwery mają dostępną ta usługę. W artykule bazujemy na serwerze chrome.pl - podobnie więszość polskich serwerów ma ją zainstalowaną.

Start

Wybieramy w głównym pasku narzędziowym daną sieć Jabbera, następnie z menu Usługi.

Rejestracja

Znajdujemy opcję Polski Katalog Użytkowników Jabbera (Szukanie osób w polskim katalogu też może być). Klikamy na nią prawym przyciskiem myszki i wybieramy Rejestracja.

Formularz

Wypełniamy dane w oknie, które się pojawi. Najważniejszą opcją jest ustawienie trybu Zarejestruj oraz wybranie sposobu synchronizacji. Polski katalog użytkowników umożliwia okresową synchronizację danych z Twoją osobistą wizytówką (vCardem) - tym co wpiszesz w opcjach Konnekta (Ustawienia -> Twoje dane). Do wyboru masz trzy opcje

  • Brak synchronizacji – żadne dane nie są synchronizowane z wizytówką. W katalogu znajdują się jedynie dane wpisane przez użytkownika podczas rejestracji/aktualizacji w katalogu
  • Podstawowe dane. Danymi pobieranymi są: Imię, Nazwisko, Pseudonim, Województwo, Stan.
  • Kompletna, razem z danymi pobieramymi z pól, gdy wybierzemy Podstawowe dane, dodatkowymi informacjami są: Rok urodzenia, Miejscowość, Telefonu, E-mail, Strona domowa

Naciśnij przycisk OK. Brawo! Już jesteś zarejestrowany w katalogu.

Główne okno -> Jabber -> Usługi. Wybieramy pozycję Polski Katalog Użytkowników Jabbera. Prawy klik myszy otwiera menu kontekstowe. Tym razem wybieramy pozycję Szukaj. W odpowiednich miejscach wpisujemy interesujące nas dane i wciskamy OK.

Możemy także sprecyzować sposób wyszukiwania.

  • szybciej / mniej dokładnie - dopasowuje pola tylko do początku (a znajdzie Adam, Arek).
  • wolniej / bardziej dokładnie - dopasowuje zapytanie w całym polu (a znajdzie Adam, Arek ale też Marta, Sebastian.)

Wyniki

Po chwili wyświetli się tabelka z ludźmi, do których pasowały nasze kryteria.

Przeglądanie

Jeśli rozwiniemy pozycję Polski Katalog Użytkowników Jabbera, klikając w krzyżyk po jej lewej stronie, uzyskamy wglad w kategoriw wyszukiwania.

Wybieramy interesujacą nas kategorię, rozwijamy ją. Widzimy skatalogowane alfabetycznie osoby zarejestrowane. Nic prostszego jak znaleść osobe nas interesujacą. Po kliknięciu w dany węzeł oznaczony niebieską ikoną, musimy poczekać (Zapytanie zostało wysłane, czekam na odpowiedź.). Po wybraniu jej po prawej stronie pojawi nam się JID osoby, a z menu kontekstowego (prawy przycisk myszy) możemy wybrać Dodaj do listy.