metaK

Metakontakty w Konnekcie
Data ostatniej modyfikacji: 18:43 2005-07-01

Wtyczka pozawala na utworzenie jednego kontaktu zawierającego w sobie kilka innych podkontaktów z różnych sieci. Pomaga to uporządkować listę, zachowując funkcjonalość wszystkich sieci.

Uwaga! Wtyczka jest w stadium beta, nie zaleca się jej używania początkującym użytkownikom Konnekta. Wtyczkę testowano w wersji 0.0.1.2 lecz 0.0.1.3 posiada te same błędy i możliwości.

Instalacja

Jako że wtyczka jest w fazie beta nie znajdziemy jej na żadnej centralce czy stronie kPlugins. Znajduje się ona na stronie autora Pz16. Po ściągnięciu wtyczki i jej zainstalowaniu, zapisz koniecznie ustawienia Konnekta wtyczką exPIMP, tak by jej niestabilne zachowanie nie zniszczyło Ci konfiguracji profilu.

Tworzenie metakontaktów

By utworzyć nowy metakontakt postępujemy tak jak w przypadku dodawania kontaktu. Kontakty -> Dodaj kontakt.

W wyborze sieci wybieramy Metakontakt. Pole UID pozostawiamy puste.

Podpinanie kontaktów

Gdy nasz metakontakt został stworzony wypadałoby podpiąć pod niego kontakty. Aby to zrobić klikamy prawym przyciskiem myszy na interesujący nas kontakt i wybieramy opcję Dodaj do metakontaktu.

Wyświetli nam się okienko z utworzonymi już metakontaktami, klikamy na interesujący nas metakontakt. Właśnie dodaliśmy podkontakt do metakontaktu.

Domyślna sieć

By określić, która sieć powinna być domyślna wchodzimy w opcje kontaktu. Klikamy prawym klawiszem myszy na metakontakt (zauważmy, że możemy tym sposobem wybrać sieć, przez którą chcemy rozmawiać) i wybieramy więcej.

Okienko różni się od standardowego wyglądu okna konfiguracji kontaktu. Widzimy dodane podkontakty i jak i przyciski Usuń, W górę i przycisk W dół. By ustalić kolejność sieci po prostu przesuwamy kontakty na zasadzie, im wyżej, tym ważniejszy. Gdy podkontakt na samej górze jest niedostępny wtyczka otwiera rozmowę z następnym podkontaktem.

Konfiguracja

Opisze tutaj działające opcje, nieposiadające większych błędów. By skonfigurować wtyczkę wchodzimy w: Ustawienia -> Konfiguracja -> Wtyczki -> metaK.

 • Pokazuj podkontakty metakontaktu - metakontakt nie będzie ukrywał podkontaktów
 • Pokazuj wiadomości od metakontaktu w jednym oknie - gdy metakontakt rozpocznie rozmowę otworzy nam się jedno okno rozmowy, ze wskaźnikiem sieci metakontakt.
 • Domyślnie otwieraj wspólne okno - Gdy chcemy rozpocząć rozmowę z metakontaktem nie będzie on ukazywał, przez jaka sieć się łączymy tylko otworzy okno ze wskaźnikiem sieci metakontakt

Czego nie robić

Jako że wtyczka jest w fazie beta testów ma poważne błędy. Oto niektóre z nich:

 • Nie zaznaczać przy dodawaniu jakiegokolwiek kontaktu opcji kontakt ukryty - ukryje nam to kontakt i możliwość jego usuniecia będzie dostępna tylko poprzez wyłączenie wtyczki lub przez przycisk Wiecej w oknie rozmowy.
 • Nie zaznaczać w konfiguracji wtyczki opcji: Podmieniaj ikonę na ikonę kontaktu domyślnego - powoduje to dziwne zachowanie ikonek sieci na liście kontaktów.
 • Jeśli chcesz pozbyć się metakontaktu, lub usunąć wtyczkę, najpierw usuń wszystkie podkontakty - zapobiegnie to znikaniu kontaktów z listy. Jeśli jednak usunąłeś/aś metakontakt lub wyczkę jest na to wyjście.
  1. Pośrednie - zaznaczyć opcje: Pokazuj kontakty metakontaktu
  2. Doraźne - wyeksportować listę kontaktów exPIMPem, edytować plik z kontaktami i zamienić linie

   <cell name="Składowa Metakontaktu">1</cell>

   na

   "<cell name="Składowa Metakontaktu">0</cell>

Więcej błędów

Znalazłeś błąd, tutaj nie opisany, i nie wiesz jak sobie z nim poradzić? na Forum Konnekta możesz zawsze zadać pytanie lub zgłosić ten bład autorowi.

Zmiana ikonek metakontaktu

By zmienić ikonki musimy edytować aktualnie używany plik theme.xml i dodać tam następujące linie:

<!-- metaK --> 
 <ico iml="16" file="z_online.png" type="4" net="116" id="64" /> 
 <ico iml="16" file="z_offline.png" type="4" net="116" id="0" /> 
 <ico iml="16" file="z_chat.png" type="4" net="116" id="67" /> 
 <ico iml="16" file="z_brb.png" type="4" net="116" id="65" /> 
 <ico iml="16" file="z_busy.png" type="4" net="116" id="34" /> 
 <ico iml="16" file="z_away.png" type="4" net="116" id="33" />